Akcje Famuru i Kopeksu wystrzeliły. Spółki w liczbach

Akcje Famuru i Kopeksu mocno drożały po informacji zwiastującej fuzję dotychczasowych konkurentów. Konkurentów nie tylko na polskim rynku. Notowania dwóch największych rodzimych firm produkujących maszyny i urządzenia dla górnictwa poszły w górę o odpowiednio 22 i 34 procent.

Famur przejmie Kopex?

Jest na to spora szansa. Dzisiaj rano, niespełna kwadrans przed otwarciem notowań na GPW, na rynek napłynął komunikat „mówiący”, że główny akcjonariusz Famuru podpisał wstępną umowę w sprawie przejęcia kontroli nad większościowym pakietem Kopeksu. Nabywcą ma być spółka zależna TDJ. Sprzedającym natomiast Krzysztof Jędrzejewski.

Jak wynika z komunikatu, realizacja wspomnianej umowy jest warunkowana między innymi: restrukturyzacją zadłużenia Grupy Kopex; satysfakcjonującymi wynikami przeprowadzonego badania due dilligence Grupy Kopex oraz otrzymaniem zgody organów antymonopolowych na koncentrację.

Porównanie spółek Famur i Kopex (dane po zamknięciu dzisiejszej sesji):

 • Kapitalizacja (wartość rynkowa) Famuru i Kopeksu to odpowiednio 1,06 miliarda złotych oraz 234 miliony złotych
 • Zmiana ceny akcji Famuru i Kopeksu w trakcie dzisiejszej sesji to +22,2% oraz +34%
 • Famur ma wskaźnik ceny do zysku (C/Z) na poziomie 20,7. Dla spółki Kopex miernik ten jest ujemny (gigantyczna strata w 2015 roku, o tym poniżej)
 • Wskaźnik ceny do wartości księgowej (C/Wk) Famuru i Kopeksu to 1,19 oraz 0,11
 • Famur w całym 2015 roku zanotował zysk netto w wysokości 51,19 mln złotych (spadek o 49% z 100,25 mln złotych rok wcześniej). Kopex zamknął 2015 rok rekordową stratą netto wynoszącą 497,58 mln złotych (rok wcześniej zysk spółki lekko przekraczał 100 milionów złotych)

Luźne spostrzeżenia i wnioski na temat możliwej fuzji Famuru i Kopeksu:

 • Przyznam szczerze, że przez ostatnie pół roku dość regularnie zerkałem na wykres i licząc na mocniejsze odbicie, „czaiłem” się na zakup akcji Famuru. Po dzisiejszej wiadomości raczej ten temat odpuszczę. Chyba, że uda mi się wygospodarować więcej czasu, by lepiej się z nim zapoznać i zauważę coś, czego nie widzę obecnie.
 • Oczywiście, jeśli finalnie dojdzie do połączenia obu dotychczasowych konkurentów, to w wyniku fuzji z pewnością pojawią się oszczędności po stronie kosztów. Dodatkowo, jeśli zgodę na połączenie wyda UOKiK (tego nie byłbym już taki pewien), mniejsza konkurencja na krajowym rynku może przełożyć się na wyższe ceny produktów i co za tym idzie poprawić wyniki po stronie przychodowej.
 • Połączenie spółek Famur i Kopex powinno również pozytywnie przełożyć się na przychody z powodu zakończenia konkurencji firm za granicami Polski. Po fuzji łatwiejsza będzie także ewentualna walka o nowe rynki.
 • To, co mi się natomiast nie podoba, to sytuacja na rynku węgla i brak widocznych perspektyw na znaczącą poprawę. Inwestycje w górnictwie nie rosną. Częściej są zmniejszane, wstrzymywane, bądź wygaszane. Warto wspomnieć, że ta sytuacja nie dotyczy to tylko rynku krajowego.
 • To, na co bym też uważał to fakt, że inwestorzy dzisiaj bardzo odważnie/spekulacyjnie „zagrali pod” poprawę sytuacji obu firm, a ta wcale nie jest jeszcze przesądzona. Temat fuzji spółek Famur i Kopex bez większych „sukcesów” ciągnie się już od pewnego czasu, a dzisiejszy komunikat – choć bardzo wymowny – nie zawiera jeszcze żadnych konkretów. Zawiera natomiast kilka wymienionych powyżej warunków.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

Jedna myśl nt. „Akcje Famuru i Kopeksu wystrzeliły. Spółki w liczbach

 1. wrzucie sobie cały wykres i teraz wiemy dlaczego pisza o wzrostach o 20 procent tylko z jakiej ceny ale oczywiscie najlepiej zarobieni sa zawsze ci co kupuja na samym dnie oczywiscie nie ja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge