Klasyka polskiego kina: Powrót do 'Znachora' i jego nieśmiertelnej historii

Klasyka polskiego kina: Powrót do 'Znachora' i jego nieśmiertelnej historii
Autor Ryszard Zieliński
Ryszard Zieliński21.12.2023 | 5 min.

Znachor to nieśmiertelna historia o niesamowitej sile miłości i poświęcenia, opowiedziana w klasyce polskiej kinematografii. Film przedstawia poruszającą podróż głównej bohaterki, która przemierza pół Polski, by odnaleźć znachora - jedynego człowieka, który może uratować życie jej męża. Fabuła, świetne aktorstwo i ponadczasowe przesłanie sprawiają, że dzieło to pozostaje niezwykle popularne do dziś.

Kluczowe wnioski:

 • Film pokazuje siłę miłości i determinacji bohaterki.
 • Świetna gra aktorska buduje emocje i wciąga widza.
 • Ponadczasowa fabuła, która nadal porusza.
 • Dzieło pozostaje popularne po latach od premiery.
 • Filmowa adaptacja powieści stała się klasykiem polskiego kina.

Znachor - filmowy debiut reżysera - filmowy debiut reżysera

Film "Znachor" z 1958 roku był debiutem reżyserskim Jerzego Hoffmana, który do tej pory znany był jako scenarzysta. Hoffman zdecydował się na ekranizację popularnej powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza o tym samym tytule. Film okazał się wielkim sukcesem - poruszał ważne, ponadczasowe tematy jak miłość, poświęcenie i walka z chorobą. Stał się także trampoliną dla młodego reżysera do dalszej kariery.

Jerzy Hoffman wyreżyserował w swojej karierze wiele głośnych filmów, które na trwałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. Były wśród nich m.in. takie tytuły jak: "Prawo i pięść", "Potop", "Hubal" czy "Ogniem i mieczem". Jednak to właśnie "Znachor" pozostaje uznawany za jego największe arcydzieło. Film ten zebrał entuzjastyczne recenzje i z miejsca okrzyknięty został klasykiem polskiego kina. Poruszał ważkie tematy uniwersalne dla każdego człowieka.

Realizacja i odbiór

Zdjęcia do "Znachora" kręcono m.in. we Wrocławiu oraz Karpaczu. W filmie wystąpili czołowi polscy aktorzy, a muzykę skomponował sam Krzysztof Komeda. Obraz zebrał pozytywne recenzje za reżyserię, grę aktorską i ponadczasowy przekaz. O jego randze świadczy fakt, że w 2012 roku został wybrany Filmem Stulecia w plebiscycie widzów Telewizji Polskiej.

Znachor - historia Tomasza i Zosi na tle wojny - historia Tomasza i Zosi na tle wojny

Klasyka polskiego kina: Powrót do 'Znachora' i jego nieśmiertelnej historii

Znachor CDA to przede wszystkim wzruszająca historia miłosna Tomasza i Zosi rozgrywająca się w realiach II wojny światowej. Ich uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę, gdy Tomasz - pilot wojskowy, ulega poważnemu wypadkowi. Zosia wpada na pomysł sprowadzenia tajemniczego uzdrowiciela - Znachora, w którego mocy leży uratowanie życia ukochanego.

Film pokazuje niezwykłą determinację i poświęcenie Zosi, gotowej przemierzyć pół Polski by odnaleźć tytułowego znachora. Jest też świadectwem brutalnych realiów okupowanego kraju - wszechobecnej biedy, donosicielstwa i braku godności. W tle narastającego konfliktu miłosnego Hoffman z precyzją oddał klimat tamtych lat.

Poruszająca historia

Fabuła "Znachora" porusza i wciąga - od pierwszych scen widz kibicuje bohaterom i współodczuwa ich dramat. Relacja Zofii i Tomasza przechodzi próbę ognia, ale ostatecznie zwycięża miłość i altruizm. Film pokazuje, że nawet w ekstremalnie trudnych warunkach można zachować człowieczeństwo i empatię. To optymistyczne przesłanie sprawia, że historia Zosi i Tomasza pozostaje ponadczasowa i wciąż bliska widzom.

Główni bohaterowie Aktorzy
Zosia Barbara Połomska
Tomasz Mieczysław Stoor

Znachor - aktorska kreacja Jerzego Bińczyckiego - aktorska kreacja Jerzego Bińczyckiego

Jedną z najbardziej pamiętnych ról w filmie "Znachor" stworzył Jerzy Bińczycki jako tytułowy uzdrowiciel. Jego kreacja jest złożona i niejednoznaczna - z jednej strony Znachor jawi się jako zimny cynik i manipulator, z drugiej - jako wrażliwy człowiek kierujący się własnym kodeksem moralnym. Bińczycki zagrał tę postać niezwykle przekonująco.

Aktor znakomicie oddał charyzmę i magnetyzm postaci, która potrafi zjednywać sobie ludzi mimo początkowej nieufności z ich strony. Widzowie podziwiają jego stoicki spokój, opanowanie i zdolność do podejmowania trafnych decyzji pod presją czasu. Kreacja Znachora to z pewnością jedna z najważniejszych ról w karierze Bińczyckiego, która na zawsze wpisała się do historii polskiego kina.

Aktorstwo

Sam Jerzy Bińczycki wspominał, że kreowanie postaci Znachora było dla niego dużym wyzwaniem aktorskim. Musiał bowiem przekonać widzów do niejednoznacznej postaci, która mogła budzić skrajne emocje - od nieufności po podziw. Bińczycki znakomicie oddał wewnętrzne rozdarcie Znachora, równocześnie ukazując jego niezwykłą mądrość życiową i dojrzałość. To sprawia, że jego kreacja pozostaje tak porywająca.

Nie gram żadnej roli. Tylko jestem kimś innym na jakiś czas

Znachor CDA - przejmująca scena śmierci - przejmująca scena śmierci

Klasyka polskiego kina: Powrót do 'Znachora' i jego nieśmiertelnej historii

Jedną z najbardziej wstrząsających scen w filmie "Znachor" jest moment śmierci tytułowego bohatera. Znachor zostaje śmiertelnie postrzelony przez żandarmów, gdy próbuje ratować ranną dziewczynę. Umiera w dramatycznych okolicznościach na oczach Zosi, wyznając jej swoją tragiczną przeszłość.

Scena śmierci Znachora przedstawiona jest w sposób niezwykle przejmujący. Reżyser świetnie buduje napięcie i gradację emocji, ukazując rozpacz Zosi i stopniowe słabnięcie Znachora. Dodatkowych emocji dodaje dynamiczny montaż i muzyka Krzysztofa Komedy. To sprawia, że ostatnie chwile Znachora i jego wyznanie zostają w pamięci na długo po obejrzeniu filmu.

Kluczowa scena

Scena śmierci bohatera granego przez Jerzego Bińczyckiego jest kluczowa dla interpretacji całego filmu i postaci Znachora. To wtedy bowiem ujawnia on informacje o swojej przeszłości i motywach, którymi się kieruje. Dzięki temu widz zyskuje szerszą perspektywę i lepiej rozumie tę niejednoznaczną postać. Dramaturgia sceny oraz przejmująca gra aktorska sprawiają, że stanowi ona emocjonalny punkt kulminacyjny całego obrazu.

 • Film porusza ponadczasowe tematy
 • Świetne aktorstwo i muzyka Komedy

Podsumowanie

"Znachor" to film, który warto zobaczyć, bo opowiada poruszającą i ponadczasową historię. Obraz ten w reżyserii Jerzego Hoffmana na stałe zapisał się w historii polskiej kinematografii. Film opowiada o młodej kobiecie Zosi, która dla ratowania życia ukochanego jest gotowa pójść na największe poświęcenia. Bohaterka wyrusza więc w podróż przez okupowaną Polskę, by odnaleźć tytułowego znachora.

Siłą tego filmu jest nie tylko interesująca fabuła osadzona w realiach wojennych, ale także świetne aktorstwo. Szczególnie pamiętna jest rola Jerzego Bińczyckiego w roli tytułowego znachora, który zagrał ją niezwykle przekonująco. Ponadto w "Znachorze" zobaczymy plejadę gwiazd polskiego kina tamtych lat. Film zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków i do dziś uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii kinematografii.

Bez wątpienia "Znachor" to film, który koniecznie trzeba zobaczyć. Obraz Hoffman po mistrzowsku łączy wciągającą fabułę z wartką akcją i świetnym aktorstwem. Co jednak najważniejsze, przesłanie filmu pozostaje ponadczasowe, bo opowiada o sile miłości i determinacji człowieka. Dlatego dzieło to wciąż porusza widzów i pozostaje klasykiem polskiego kina.

Podsumowując, "Znachor" to bez wątpienia pozycja obowiązkowa dla każdego fana rodzimej kinematografii. Film ten zebrał same pozytywne recenzje i słusznie został uznany Filmem Stulecia. Gorąco polecam ten obraz.

5 Podobnych Artykułów

 1. Wypłata dywidendy
 2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
 3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
 4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
 5. Kurs i ceny diamentów na wykresach - aktualne notowania i wyceny
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Ryszard Zieliński
Ryszard Zieliński

Interesuję się rynkami finansowymi od wielu lat. Na blogu publikuję autorskie analizy i prognozy. Dzielę się moją wiedzą o giełdzie, akcjach i bankach. Piszę zrozumiałym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email