552 miliony złotych „w kasie” CD Projekt. Co dalej?

Z bilansu CD Projekt sporządzonego po trzech kwartałach 2016 roku wynika, że środki pieniężne i ich ekwiwalenty w przypadku producenta Wiedźmina przekraczają już 552 miliony złotych.  Co spółka może z nimi zrobić?

W trzecim kwartale 2016 roku zysk netto CD Projekt wyniósł 36,6 miliona złotych, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 100,9 miliona złotych. W tym czasie kwota środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazana w bilansie wzrosła do 552 z 504 milionów złotych trzy miesiące wcześniej.

CD Projekt może… skupić akcje 🙂

To najbardziej możliwy scenariusz. Już 29 listopada – a więc za niespełna tydzień – na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, posiadacze akcji CD Projekt zdecydują, czy spółka będzie skupowała własne akcje w celu ich umorzenia.

Maksymalna kwota, która może powędrować na ten cel to 250 milionów złotych, czyli 45% posiadanych przez spółkę pieniędzy i ich ekwiwalentów.

… wypłacić dywidendę

Na to z kolei się zupełnie nie zanosi. Już w sierpniu ubiegłego roku prezes CD Projekt Adam Kiciński informował PAP, że jeśli spółka miałaby w przyszłości nadwyżki gotówki, to lepszym pomysłem niż wypłata dywidendy jest wspomniany wcześniej buy-back.

Teraz spółka planuje zrealizować ten plan, więc temat dywidendy wróciłby jedynie, gdyby się to nie udało. To jednak mało prawdopodobne.

… inwestować w nowe gry

Tutaj już wyjścia nie ma. CD Projekt, aby się rozwijać, musi tworzyć nowe produkty. Po Wiedźminie poprzeczka wisi bardzo wysoko, podobnie jak olbrzymie są oczekiwania graczy. Znaczące będą więc również potrzeby finansowe. Szczególnie, jeśli CD Projekt w tym samym czasie będzie realizował więcej niż jeden duży projekt.

Z informacji podawanych przez spółkę wynika, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku na produkcję nowych gier wydała ona 41 milionów złotych.

… przejmować firmy produkujące gry

Czy takie działanie miałoby sens? Moim zdaniem tak, ale tylko jeśli CD Projekt znalazłby spółki realizujące ciekawe projekty dla graczy. Nie jestem w tym temacie ekspertem, ale być może są firmy, na przykład na rynkach środkowo-wschodniej Europy, które mają fajny i perspektywiczny produkt.

Doświadczenie zdobyte przy tworzeniu kolejnych części Wiedźmina, rozpoznawalność brandu i gigantyczne pieniądze CD Projekt z pewnością nadałyby tym projektom odpowiedniego rozmachu, a z drugiej strony uzupełniłyby luki w przychodach grupy między premierami najważniejszych tytułów.

… przejmować spółki spoza branży

To zaskakujący kierunek, który oczywiście wymagałby podjęcia ryzyka i wyjścia poza to, na czym CD Projekt zna się najlepiej, czyli tworzenie gier komputerowych. Wydaje mi się jednak, że szukanie ciekawych rozwiązań w szeroko pojętej branży nowych technologii i rozrywki również w tym wypadku miałoby sens.

CD Projekt ma pieniądze, nie musi się spieszyć, a perspektywy tego segmentu są bardzo dobre. Oczywiście mam na myśli jedynie rozwiązania z potencjałem globalnym, czyli takie, które – podobnie jak Wiedźmin – mogłyby cieszyć ludzi niezależnie od szerokości geograficznej miejsca zamieszkania.

Myślicie, że za pewien czas usłyszymy o jakimś przejęciu? A może jedyne przejęcie, jakie wchodzi w grę to to, przed którym spółka próbuje się zabezpieczyć? Jeśli macie inne pomysły, co CD Projekt mógłby zrobić z kwotą przekraczającą pół miliarda złotych, również piszcie śmiało 🙂

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo. Ponadto, posiadam akcje CD Projekt w prywatnym portfelu inwestycyjnym.

 

2 myśli nt. „552 miliony złotych „w kasie” CD Projekt. Co dalej?

  1. Szkoda by było, żeby taka spółka miałaby zostac przejeta przez jakiegoś zagranicznego „duzego gracza”. To nasza Polska perełka. Spółka musi w jakiś sposób postawic na rozwój. Fajnym rozwiązaniem byłoby wypuszczenie jakiejś innej gry, która równiez odnisłaby światowy sukces, a na to potrzeba duzo kasy, która CD RED ma. Zobaczymy. Mam nadzieję, że kroki które zostana podjęte nie zaszkodzą spólce tylko pozwola jej rozwinąć skrzydła.

  2. No ja osobiście mam nadzieję, że stworzą tak genialne dzieło na miarę Wiedźmina, bo trzeba przyznać to jest arcydzieło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*