Polacy mają akcje za 73 miliardy złotych. To rekord

Akcje warte ponad 73 miliardy złotych zgromadzone w portfelach gospodarstw domowych to najwyższy wynik w historii. To 3,5 miliarda złotych więcej niż na koniec czerwca 2007 roku. W stosunku do posiadanej gotówki i depozytów jest to jednak niespełna 6 procent. W szczycie giełdowej hossy przed 13 laty odsetek ten był niemal czterokrotnie wyższy.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że notowane na giełdzie akcje będące w posiadaniu gospodarstw domowych były na koniec drugiego kwartału 2020 roku warte 73,07 miliarda złotych.

To wynik o ponad 20 miliardów złotych wyższy niż w pierwszym kwartale 2020 roku (52,45 mld zł) i niemal 3,5 miliarda złotych wyższy od dotychczasowego rekordu osiągniętego na koniec drugiego kwartału 2007 roku (69,59 mld złotych).

Każdy, kto obserwuje sytuację na GPW zdaje sobie sprawę, że tak duży wzrost wynika przede wszystkim z dynamicznych zwyżek cen akcji na giełdzie w drugim kwartale (WIG20 +16,3% mWIG40 +21,7% sWIG80 +30,7%). Trzeba jednak wspomnieć, że również bilans dokonanych transakcji w tym okresie był na plusie (+2,76 mld złotych).

* wartość akcji w milionach złotych

Od początku gromadzenia danych przez NBP, czyli od zamknięcia czwartego kwartału 2003 roku, wartość akcji posiadanych przez gospodarstwa domowe wzrosła o 529%.

Popularność akcji wciąż relatywnie mała…

Aby pokazać „popularność akcji” tradycyjnie już zestawiłem wartość akcji posiadanych przez gospodarstwa domowe (uwzględniam te notowane na giełdzie, pomijam te nienotowane) ze zgromadzoną przez nie gotówką i depozytami.

Wynik na poziomie 5,84% oznacza, że coś na rynku „się ruszyło”. W poprzednim zestawieniu (przygotowanym po danych za pierwszy kwartał 2020) odsetek ten sięgał 4,43%, co było jednym z najniższych odczytów w historii. Słabsze wyniki były jedynie w czwartym kwartale 2003 roku oraz pierwszym kwartale 2016 roku.

Z drugiej strony, wynik na poziomie 5,84% jest niemal czterokrotnie niższy niż w szczycie hossy w 2007 roku, kiedy wartość akcji zgromadzonych przez gospodarstwa domowe przekraczała 22% posiadanej przez nie gotówki i depozytów. To najlepiej pokazuje potencjał drzemiący w polskich akcjach.

Polskie akcje z potencjałem, ale…

Nie mam większych wątpliwości, że w dłuższym terminie w polskich akcjach drzemie naprawdę spory potencjał. Szczególnie w otoczeniu inflacyjnym i z praktycznie zerowym oprocentowaniem środków lokowanych w bankach.

Mam jednak obawy, że zanim polskie akcje wrócą do łask (piszę tu o akcjach ogółem, nie pojedynczych, czy sektorowych przykładach jak CD Projekt, Allegro, gaming itp.) to nerwy inwestorów zostaną jeszcze wielokrotnie przetestowane. Nie wykluczałbym, że już w najbliższym czasie czeka nas pierwszy sprawdzian.

Jak dotąd rynki mocno nie przestraszyły się gwałtownego wzrostu liczby zakażeń COVID-19 oraz coraz poważniejszych i szerszych restrykcji nakładanych przez rządzących w wielu krajach. Skala zjawiska rośnie, a wielu inwestorów żyje w przeświadczeniu, że każdy problem da się „zadrukować”, a akcje będą tylko drożeć niezależnie od sytuacji. Czas pokaże, czy mają rację.


Jeśli chcesz jeszcze poczytać, poniżej wkleiłem kilka ciekawych materiałów.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, ale nie tylko, zerkaj na Twittera.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

4 myśli nt. „Polacy mają akcje za 73 miliardy złotych. To rekord

  1. Cześć Pawle no i jak się okazało to była cisza przed burzą i wiele wskazuję na długotrwałą tendencję aktywów finansowych w USA. Jesień a może i zima raczej uszczupli portfele inwestorów w USA no i u nas pewnie też takie jest moje zdanie. A Twoje jakie są przewidywania co do koniunktury na giełdach?

  2. Paweł jak uważasz że obecnie mamy zwrot w kierunku VALUE i te spółki będą rosły w najbliższym czasie i problem corony powoli znika ze względu na szczepionkę co pozwoli naszemu Wig20 odrobić straty z przed marcowego załamania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*