Jak wykorzystać potencjał rynku w 2024 roku? Prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Jak wykorzystać potencjał rynku w 2024 roku? Prognozy analityków OANDA TMS Brokers
Autor Klara Sikorska
Klara Sikorska07.02.2024 | 8 min.

Prognozy analityków OANDA TMS Brokers na 2024 rok wskazują na wiele czynników, które będą kształtować sytuację na rynkach finansowych. Przede wszystkim inflacja i stopy procentowe oddziaływać będą na globalną koniunkturę gospodarczą, a także na notowania instrumentów finansowych. Ponadto istotne znaczenie odgrywać będą cykle wyborcze w USA, zmiany na rynku ropy naftowej czy rozwój sztucznej inteligencji. Poniższe opracowanie pomoże Ci lepiej zrozumieć prognozowane trendy i wykorzystać potencjał rynku w 2024 roku.

Spowolnienie gospodarcze USA

Gospodarka Stanów Zjednoczonych radziła sobie bardzo dobrze jeszcze w III kwartale 2023 roku. Na początku nowego roku prawdopodobnie jednak otrzymamy więcej danych wskazujących na ochłodzenie. Do mocniejszego spowolnienia graniczącego z recesją dojdzie w USA prawdopodobnie w II oraz III kwartale 2024 roku, kiedy uwidoczni się tłumiący efekt wcześniejszych dynamicznych podwyżek stóp procentowych.

W całym przyszłym roku realne PKB wg założeń Rezerwy Federalnej powinno wynieść 1,4 proc., a w 2025 r. - 1,8 proc. Jeśli chodzi o inflację, najnowsze projekcje Fed-u wskazują, że wskaźnik główny PCE w 2024 roku wyniesie średnio 2,4 proc., podobnie jak miara bazowa. Według prognoz obie wartości zbliżą się do celu Fed-u wynoszącego 2 proc. w 2025 roku.

Amerykański bank centralny spodziewa się trzech obniżek stóp procentowych w przyszłym roku, a nie - jak wcześniej zakładano - dwóch. Jednocześnie oczekuje się, że gospodarka doświadczy „miękkiego lądowania”. W związku ze spadkiem inflacji wzrosło prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe przed połową 2024 roku. Reakcja rynkowa po grudniowym posiedzeniu była zrozumiała. Dolar stracił na wartości, spadły rentowności amerykańskich obligacji, a indeksy giełdowe zyskały.

Wpływ cykli kalendarzowych na notowania akcji w USA

Ciekawy wpływ na rynek mogą mieć dwa amerykańskie cykle kalendarzowe - 4-letni „cykl prezydencki” oraz 10-letni „Decennial Pattern”. Na czym polega „cykl prezydencki”? Urzędująca administracja próbuje poprzez politykę fiskalną wysłać do wyborów prezydenckich „zadowolonych” wyborców. Rynek akcji wychwytuje tę przedwyborczą stymulację odpowiednio wcześniej.

Zgodnie z „decennial pattern” amerykańskie akcje należy kupować pod koniec III kwartału roku dekady o dacie kończącej się 2-ką. Trzeba uczciwie przyznać, że racjonalne wyjaśnienie „decennial pattern” jest znacznie trudniejsze niż to jest w przypadku „cyklu prezydenckiego”, tym niemniej istnienie tego fenomenu jest od dawna obserwowane na rynku akcji w USA.

Inflacja i stopy procentowe

Wydaje się, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na rynek w 2024 r. będą inflacja i stopy procentowe. Droższy pieniądz będzie oznaczał wyższe koszty pożyczek dla konsumentów i przedsiębiorstw, negatywnie wpływając na wzrost gospodarczy i rentowność. Wysokie ceny natomiast będą oddziaływać na decyzje zakupowe, co ograniczy popyt i również przełoży się na spowolnienie globalnej koniunktury głównie w pierwszej połowie roku.

Najnowsze projekcje EBC oczekują, że w 2024 roku inflacja będzie wynosić średnio poniżej 3 proc. Tu z pewnością dużą rolę odegrały najnowsze odczyty za listopad, a pozytywny wpływ na nie miały niższe ceny usług. Oczywiście istnieją czynniki ryzyka, które mogą podbić dynamikę wzrostu cen, jak napięcia geopolityczne czy rosnące wynagrodzenia.

W związku ze spadkiem inflacji wzrosło prawdopodobieństwo, że Fed obniży stopy procentowe przed połową 2024 roku.

Czytaj więcej: Optymalizowany blog TMS dla CTR i zamiaru wyszukiwania

Akcje USA a cykle wyborcze

Ciekawy wpływ na rynek mogą mieć dwa amerykańskie cykle kalendarzowe - 4-letni „cykl prezydencki” oraz 10-letni „Decennial Pattern”. Urzędująca administracja próbuje poprzez politykę fiskalną wysłać do wyborów prezydenckich „zadowolonych” wyborców. Rynek akcji wychwytuje tę przedwyborczą stymulację odpowiednio wcześniej.

Zgodnie z „decennial pattern” amerykańskie akcje należy kupować pod koniec III kwartału roku dekady o dacie kończącej się 2-ką. Fenomen ten jest od dawna obserwowany na rynku akcji w USA.

Te dwa cykle synchronizują się co 20 lat. Innymi słowy co 20 lat wypada moment optymalny dla kupna amerykańskich akcji z punktu widzenia obu tych cykli równocześnie. Zgodnie z tą koncepcją amerykański rynek akcji od nieco ponad roku znajduje się w bardzo sprzyjającym wzrostom cen amerykańskich akcji okresie „decennial pattern” i na razie nie widać specjalnych powodów, by tym razem ta wzrostowa faza 20-letniego cyklu miała okazać się wyjątkowo krótka.

Koniec recesji w strefie euro, ale bez dynamicznego odbicia

Jak wykorzystać potencjał rynku w 2024 roku? Prognozy analityków OANDA TMS Brokers

Najnowsze prognozy EBC zakładają, że realny PKB w 2024 roku w całej strefie euro uplasuje się na poziomie 0,8 proc., natomiast dopiero od 2025 roku mo

żemy spodziewać się wzrostu oscylującego wokół 1,5 proc. W porównaniu do szacunków wrześniowych, obecne projekcje zostały zrewidowane w dół. Gospodarka wyjdzie z recesji prawdopodobnie wiosną 2024 roku, ale nie należy spodziewać się dynamicznego odbicia.

EBC raczej obniży stopy procentowe później niż Fed, co wynika głównie z ryzyka podbicia inflacji w średnim terminie w związku z utrzymującą się wysoką presją płacową.

Rynek ropy naftowej i obawy o nadpodaż

Rynek zaczął wyceniać prawdopodobną nadpodaż ropy naftowej na początku 2024 roku, jednak obawy o nią są prawdopodobnie nieco przesadzone. Należy pamiętać, że decyzje podjęte przez OPEC+ pod koniec listopada 2023 roku finalnie zacieśnią sytuację na rynku.

  • Arabia Saudyjska planuje kontynuować dobrowolne cięcia produkcji o 1 mln baryłek dziennie do końca I kwartału 2024 roku.
  • Rosja zamierza zredukować swój eksport ropy o 500 tys. baryłek dziennie w analogicznym okresie.

Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że te działania spowodują, że na rynku nie dojdzie do zjawiska dużej nadpodaży. Warunkiem jest jednak to, że deklaracje krajów z OPEC+ muszą mieć swoje odzwierciedlenie w rzeczywistych działaniach.

Euforia związana ze sztuczną inteligencją – które spółki mają dalszy potencjał do wzrostu?

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost popularności dziedziny AI (artificial intelligence) za sprawą udostępnienia szerokiej publiczności przez Open AI programu ChatGPT, którego możliwości wzbudziły na świecie sporą sensację. Można oczekiwać dalszego dynamicznego rozwoju tej stosunkowo nowej dziedziny.

Jedną ze spółek korzystających z tego “boomu” jest NVIDIA. Kurs akcji spółki od października ub.r. wznowił zwyżkę i znajduje się obecnie powyżej swojej rosnącej średniej 50-tygodniowej, która przebywa powyżej zwyżkującej średniej 200-tygodniowej kursu.

Przed nami kolejny "halving" na Bitcoinie – co z tego wyniknie?

Co 4 lata liczba bitcoinów przyznawanych „wydobywającym” je „górnikom” jest zmniejszana o połowę, co ma czynić ten instrument odpornym na inflację. Proces ten – określany jako „halving” - będzie trwał do ok. 2140 roku. Termin następnej takiej operacji szacowany jest na kwiecień 2024 roku.

Można próbować spekulować, że znany z poprzednich “halvingów” schemat wzrostowy na kursie BTC/USD znów się powtórzy, chociaż przeszłe doświadczenia sugerują, że tym razem ostateczna skala tej domniemanej zwyżki kursu BTC/USD może być ponownie niższa od poprzedniej. Być może kulminować będzie w okolicach okresu maj-listopad 2025.

Podsumowanie

W artykule omówiono kluczowe czynniki, które według analityków OANDA TMS Brokers będą kształtować sytuację na rynkach finansowych w 2024 roku. Przede wszystkim inflacja i stopy procentowe wpływać będą na globalną koniunkturę oraz notowania instrumentów finansowych. Ponadto na uwagę zasługują cykle wyborcze w USA czy prognozowane zmiany na rynku ropy naftowej.

Jeśli chodzi o poszczególne regiony, to w USA spodziewane jest wyhamowanie wzrostu gospodarczego oraz stopniowe obniżki stóp procentowych. Z kolei w strefie euro przewiduje się koniec recesji, choć bez dynamicznego odbicia. Ciekawe możliwości inwestycyjne dają też nowe technologie, jak sztuczna inteligencja oraz cyfrowe waluty typu Bitcoin.

Podsumowując, analitycy wskazują na szereg czynników i trendów, które warto śledzić, myśląc o inwestycjach w 2024 roku. Pozwalają one lepiej zrozumieć potencjał poszczególnych aktywów oraz dokonać trafniejszych wyborów inwestycyjnych.

Mam nadzieję, że artykuł dostarczył przydatnych informacji na temat perspektyw rynkowych w nadchodzącym roku i pomoże Państwu skutecznie wykorzystać pojawiające się szanse inwestycyjne.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
  3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
  4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  5. Kurs i ceny diamentów na wykresach - aktualne notowania i wyceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Klara Sikorska
Klara Sikorska

Jestem analitykiem rynków finansowych. Na blogu dzielę się moją wiedzą na temat notowań giełdowych, akcji i strategii inwestycyjnych. Staram się przystępnie tłumaczyć zawiłości świata finansów.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły