db Makler – opłaty, koszty… uwaga!

Darmowy rachunek maklerski db Makler wcale nie oznacza, że bezpłatny jest również rachunek bankowy otwarty w pakiecie – takie tłumaczenie w oddziale Deutsche Bank usłyszałem, kiedy przyszedłem pożalić się, że „techniczne” – w moim przekonaniu – konto „zaczęło naliczać” mi dodatkowe koszty.

Ale od samego początku… konto maklerskie db Makler w Deutsche Bank posiadam od połowy 2014 roku i jestem z niego bardzo zadowolony. Choć wiele rzeczy mogłoby wyglądać lepiej, szczególnie tych dodatkowych, spoza tabeli opłat i prowizji, to bez wątpienia jest to najtańszy lub jeden z najtańszych rachunków maklerskich na rynku. To zależy od tego, jakich operacji/transakcji na rynku dokonuje konkretny inwestor.


Aktualizacja: grudzień 2018

W związku z przeniesieniem wydzielonej części Deutsche Bank Polska S.A. do Santander Bank Polska S.A., Deutsche Bank Polska nie oferuje już opisywanego w tym tekście konta maklerskiego db Makler.

Wspomniany rachunek został przeniesiony do Santander Bank Polska, aczkolwiek opisywana sytuacja miała miejsce, kiedy był on oferowany przez Deutsche Bank.


Niestety, już na samym otwarciu 2017 roku na tym wizerunku pojawiła się skaza. Wszystkiemu winne okazało się „5 złotych” kosztów zaksięgowanych na rachunku bankowym podłączonym do konta maklerskiego db Makler. Powód błahy, ale jak to często w życiu bywa – od takich właśnie najczęściej się zaczyna.

Najpierw pomyślałem sobie… bank nie zauważył, że jest to de facto „rachunek techniczny” (takiego pojęcia w Deutsche Bank nie ma, o czym kilkukrotnie informowali mnie pracownicy tej instytucji :)) stworzony jedynie w celu dokonywania przelewów na konto maklerskie db Makler i z powrotem. Czyli co? Wystarczy zadzwonić i sprawa załatwiona? 🙂 Niestety nie.

Infolinia bankowa jest chyba rozliczana za szybkość „rozwiązywania problemów”, bo niespecjalnie wdając się szczegóły od razu zaproponowała przekierowanie do biura maklerskiego. Z kolei Pan z biura maklerskiego „nie ma wglądu” do rachunku bankowego, więc też nie potrafi pomóc i proponuje spacer do oddziału.

Czym się strułeś, tym się lecz – brzmi jeden z najpopularniejszych mitów dla cierpiących na kaca, który akurat w tej sytuacji ma całkiem niezłe zastosowanie. Rachunek otwierałem w oddziale i w oddziale sprawę trzeba załatwić 🙂 Na miejscu poznałem wyjaśnienie – rachunek podrożał, bo posiadałem opcję db Open, a nie db Net. Moja wina, bo założyłem i żyłem w przekonaniu, że posiadam ten ostatni.

Najciekawsze w tym wszystkim jest jednak to, że rachunek maklerski założyłem w oddziale tylko i wyłącznie dlatego, że przez przy próbie otwarcia go przez internet system informatyczny Deutsche Bank się wysypywał. Z kolei przez to, że założyłem go w oddziale nie było możliwości wyboru „rachunku technicznego” w opcji db Net. Tej informacji mi niestety zabrakło. Jest natomiast oczywiście w umowie 🙂

Darmowy rachunek maklerski wcale nie oznacza, że bezpłatny jest również rachunek bankowy otwarty w pakiecie – takie mniej więcej tłumaczenie usłyszałem w oddziale banku. Z jednej strony – jest on niezbędny, aby przelać pieniądze i zacząć grać na giełdzie. Z drugiej – płacić za posiadanie rachunku wykorzystywanego jedynie do przelewów na rachunek maklerski db Makler i z powrotem nie ma większego sensu.

Na szczęście udało się znaleźć rozwiązanie. Jeśli ktoś z Was miał podobną sytuację to proponuję w oddziale podpisać dyspozycję zmiany rachunku bankowego. Wychodzi na to, że w oddziale nie można założyć konta db Net do db Maklera, ale można założyć db Open i następnie je zmienić na db Net :). Ja tak zrobiłem i „czekam na pozytywne rozpatrzenie sprawy”. Niesmak niestety pozostał.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

2 myśli nt. „db Makler – opłaty, koszty… uwaga!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge