Najlepsze polskie spółki dywidendowe które warto śledzić | Zysk z dywidendy

 Najlepsze polskie spółki dywidendowe które warto śledzić | Zysk z dywidendy
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 7 min.

Inwestowanie w akcje spółek wypłacających dywidendę może być dobrym sposobem na osiągnięcie stałych dochodów z posiadanych aktywów. Wiele osób poszukuje regularnych wpływów z inwestycji, a polskie spółki dywidendowe notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych dają taką możliwość. Które z nich warto rozważyć i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Oto kompletny przewodnik po spółkach dywidendowych w Polsce.

Jakie są najlepsze polskie spółki dywidendowe?

Wybierając akcje spółek wypłacających dywidendę, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim liczy się regularność i powtarzalność wypłat. Niektóre firmy wypłacają dywidendę co roku, inne co dwa lub trzy lata. Ważna jest też wysokość dywidendy w stosunku do ceny akcji, czyli stopa dywidendy. Im wyższa, tym lepiej dla inwestora.

Spośród polskich spółek, bardzo dobrą renomę pod tym względem mają m.in. KGHM, PKN Orlen, PGNiG, PZU, Pekao SA, mBank czy Orange Polska. Regularnie wypłacają one dywidendę od wielu lat, a stopa dywidendy sięga nawet 7-10%. Są to duże, stabilne spółki o ugruntowanej pozycji rynkowej.

Spółki dywidendowe na GPW - lista rekomendowanych

Oto lista kilkunastu wybranych polskich spółek giełdowych, które charakteryzują się wysoką dywidendą:

 • KGHM - spółka wydobywcza, dywidenda na poziomie 7-10%
 • PKN Orlen - koncern paliwowo-energetyczny, dywidenda 5-8%
 • PGNiG - firma gazowo-naftowa, dywidenda rzędu 4-6%
 • PZU - ubezpieczyciel, stała dywidenda 3-5%
 • Pekao SA - bank, wypłaca ok. 6-8% dywidendy
 • PKO BP - największy bank, dywidenda na poziomie 4-7%
 • mBank - bank, dywidenda rzędu 5-7%
 • Orange Polska - operator telekomunikacyjny, dywidenda 7-10%
 • Cyfrowy Polsat - operator płatnej TV, dywidenda 5-8%
 • Enea - energetyka, dywidenda na poziomie 5-7%
 • Energa - spółka energetyczna, wypłaca 3-6% dywidendy
 • PGE - największy producent energii, dywidenda rzędu 3-5%
 • LPP - producent odzieży, dywidenda 2-4%
 • Kęty - producent profili aluminiowych, dywidenda 3-5%
 • Budimex - firma budowlana, płaci 2-4% dywidendy

Na co zwrócić uwagę wybierając spółkę dywidendową?

Wybierając konkretną spółkę dywidendową do swojego portfolio, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

 • Regularność wypłat dywidendy w ostatnich latach
 • Wysokość wypłacanej dywidendy na akcję
 • Relacja wypłacanej dywidendy do ceny akcji (stopa dywidendy)
 • Prognozy finansowe spółki na kolejne lata
 • Plany dotyczące przyszłych wypłat dywidendy
 • Ogólna kondycja finansowa spółki

Należy też pamiętać, że wysoka stopa dywidendy może wynikać nie tylko z zamożności spółki, ale też ze spadku kursu akcji. Dlatego trzeba to zjawisko odpowiednio zinterpretować.

Jak obliczyć wysokość dywidendy przypadającej na 1 akcję?

 Najlepsze polskie spółki dywidendowe które warto śledzić | Zysk z dywidendy

Aby obliczyć wysokość dywidendy na akcję, należy podzielić kwotę przeznaczoną przez spółkę na wypłatę dywidendy przez liczbę wyemitowanych akcji. Na przykład jeśli spółka wypłaca 100 mln zł dywidendy i ma 10 mln akcji, to dywidenda na 1 akcję wyniesie 100 mln / 10 mln = 10 zł.

Dokładną kwotę dywidendy na akcję można znaleźć w raporcie bieżącym publikowanym przez spółkę przed wypłatą lub w serwisach finansowych takich jak stooq.pl.

Dywidenda a kurs akcji - jaki jest wpływ wypłaty na notowania?

Wypłata dywidendy ma zwykle pozytywny wpływ na kurs akcji spółki. Inwestorzy pozytywnie reagują na firmy dzielące się zyskiem, więc zapowiedź wypłaty podnosi zainteresowanie akcjami. Także sama wypłata dywidendy zwiększa popyt.

Jednak z chwilą odcięcia prawa do dywidendy kurs może nieco spaść, gdyż akcje stają się mniej atrakcyjne. Dlatego przed dniem dywidendy można spodziewać się wzrostów kursu, a po nim spadków.

Kiedy najlepiej kupić akcje spółki wypłacającej dywidendę?

Najkorzystniej kupić akcje spółki przed publikacją informacji o wypłacie dywidendy oraz w okresie między ustaleniem prawa do dywidendy a jej wypłatą. Wtedy inwestor może liczyć na wzrosty kursu i zarobić nie tylko na samej dywidendzie, ale i na wzroście wartości akcji.

Natomiast po dniu wypłaty dywidendy akcje mogą nieco stracić na wartości, więc lepiej tego momentu unikać. Chyba że celujemy tylko w samą dywidendę, a nie wzrost kursu.

Dywidenda w PGNiG, PKN Orlen i KGHM - porównanie

PGNiG, PKN Orlen i KGHM należą do grona najpopularniejszych polskich spółek wypłacających dywidendę. Jak prezentuje się poziom ich dywidendy na tle siebie nawzajem?

 • KGHM - wypłaca najwyższą dywidendę spośród tej trójki, na poziomie 7-10%. Jest też najbardziej hojny jeśli chodzi o samą kwotę dywidendy na akcję, sięgającą nawet kilkunastu złotych.
 • PKN Orlen - wypłaca nieco niższą dywidendę w relacji do ceny akcji, na poziomie 5-8%. Kwota dywidendy na akcję wynosi kilka złotych.
 • PGNiG - charakteryzuje się najniższą dywidendą w tym zestawieniu, na poziomie 4-6%. Kwota dywidendy na akcję nie przekracza zwykle kilku złotych.

PGNiG wypłaca więc relatywnie najmniejszą dywidendę, za to KGHM przoduje pod względem hojności dla akcjonariuszy.

Stopa dywidendy - jak ją policzyć i interpretować?

Stopa dywidendy to wskaźnik informujący, jaki procent aktualnej ceny akcji stanowi wypłacana dywidenda na akcję. Obliczamy ją dzieląc kwotę dywidendy na akcję przez cenę rynkową akcji.

Na przykład jeśli akcje spółki kosztują 100 zł, a dywidenda na akcję wynosi 5 zł, to stopa dywidendy wyniesie 5/100 = 5%. Im wyższa stopa dywidendy, tym bardziej atrakcyjna jest spółka pod kątem inwestycji dywidendowych.

Wysoka stopa dywidendy może wynikać z zamożności spółki, ale też ze spadku kursu akcji. Dlatego interpretując ten wskaźnik, trzeba uwzględnić ogólną sytuację finansową spółki.

Podsumowanie

Inwestowanie w spółki wypłacające dywidendę może być atrakcyjnym sposobem na osiąganie stałych dochodów z posiadanych aktywów. Najlepiej wybierać duże, stabilne spółki o dobrej kondycji finansowej i wieloletniej historii wypłat dywidendy. Wśród polskich firm szczególnie warte uwagi są KGHM, PKN Orlen, PGNiG, PZU czy sektor bankowy. Analizując atrakcyjność spółki, należy zwrócić uwagę na regularność i wysokość wypłacanej dywidendy.

Najczęściej zadawane pytania

Do spółek z najwyższą dywidendą w Polsce należą m.in. KGHM, PKN Orlen, Orange Polska, Cyfrowy Polsat, Pekao SA czy mBank. Ich stopa dywidendy sięga nawet 7-10%.

Najlepiej kupić akcje przed ogłoszeniem dywidendy lub po ogłoszeniu, ale przed samą wypłatą. Wtedy można liczyć na wzrosty kursu związane z tym wydarzeniem.

Bezpośrednio po wypłacie dywidendy kurs akcji zwykle nieco spada. Jest to związane z tym, że akcje stają się mniej atrakcyjne po odcięciu prawa do dywidendy.

Wysokość dywidendy zależy przede wszystkim od zyskowności spółki i decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Na dywidendę przeznacza się zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu procent zysku netto.

Informacje o wypłacanych dywidendach publikowane są w raportach bieżących spółek oraz na stronach internetowych giełdy i serwisów takich jak stooq.pl.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wypłata dywidendy
 2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
 3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
 4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
 5. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły