Ing Bsk notowania giełdowe akcje spółki finansowej - zyskowna inwestycja 2023

 Ing Bsk notowania giełdowe akcje spółki finansowej - zyskowna inwestycja 2023
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 7 min.

Inwestowanie w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie może być bardzo zyskowne, ale też obarczone pewnym ryzykiem. Jedną ze spółek, której walory mogą przynieść nie tylko regularny dochód z dywidendy, ale i zyski kapitałowe, jest ING Bank Śląski. Czy akcje tego banku są dobrą inwestycją w 2023 roku? Sprawdźmy.

Czy akcje ING Banku Śląskiego są dobrą inwestycją w 2023 roku?

ING Bank Śląski to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce. Bank ten ma silną pozycję na rynku, rosnącą bazę klientów oraz rozbudowaną sieć oddziałów i bankomatów. Co istotne, ING BSK od lat konsekwentnie generuje rosnące zyski. W 2022 roku zanotował rekordowy zysk netto w wysokości 2,7 mld zł. Dobre wyniki finansowe przekładają się na atrakcyjny zwrot dla akcjonariuszy.

ING Bank Śląski regularnie wypłaca dywidendę, której wartość systematycznie rośnie. W 2022 roku dywidenda na akcję wyniosła 16,70 zł, co oznacza stopę dywidendy na poziomie 7,5%. Bank utrzymuje też dobrą kondycję kapitałową i płynnościową, dzięki czemu wypłata dywidendy nie jest zagrożona.

Biorąc pod uwagę mocne fundamenty finansowe ING BSK, a także dobre perspektywy polskiego sektora bankowego, można oczekiwać, że kurs akcji tego banku będzie rósł w kolejnych kwartałach 2023 roku. Inwestycja w walory ING Banku Śląskiego wydaje się zatem bardzo obiecująca.

Notowania giełdowe ING Banku Śląskiego - analiza historycznych wahań kursu

ING Bank Śląski zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w maju 2004 roku. Początkowy kurs akcji wyniósł ok. 65 zł. W kolejnych latach notowania ING BSK wykazywały tendencję wzrostową, choć nie bez zmienności. Przykładowo w latach 2006-2007 kurs wzrósł z 85 zł do 235 zł. Z kolei podczas kryzysu finansowego w 2009 roku spadł do 110 zł.

W ostatnich 5 latach akcje ING Banku Śląskiego utrzymują się w trendzie bocznym, choć z wyraźną tendencją wzrostową. Ich kurs wahał się w przedziale 220-280 zł. Minimum zanotowano w marcu 2020, kiedy wybuchła pandemia COVID-19. Rekordowy kurs na poziomie 279 zł osiągnięto natomiast w listopadzie 2021 roku.

Analizując historyczne notowania, można oczekiwać, że w najbliższych kwartałach kurs ING BSK będzie stopniowo rósł, pod warunkiem utrzymania dobrej koniunktury na rynku finansowym.

Dlaczego warto kupić akcje ING Banku Śląskiego? Perspektywy wzrostu kursu

Zakup akcji ING Banku Śląskiego może być bardzo dobrą decyzją inwestycyjną. Oto najważniejsze argumenty przemawiające za tym wyborem:

 • Silna pozycja rynkowa ING BSK - bank należy do czołówki pod względem aktywów, kredytów i depozytów
 • Stabilny wzrost zysków i dywidendy
 • Rozbudowana sieć placówek i nowoczesna bankowość cyfrowa
 • Dobre perspektywy dla sektora bankowego w Polsce
 • Akcje ING BSK są płynne i bezpieczne

Analitycy prognozują dalszy wzrost wyników finansowych ING Banku Śląskiego, co powinno przełożyć się na wzrost kursu akcji. Inwestorzy mogą liczyć na zyski zarówno z dywidendy, jak i ze wzrostu notowań. Docelowy kurs na koniec 2023 roku może sięgnąć nawet 300 zł.

Dywidenda z akcji ING BSK - stabilny dochód pasywny dla inwestorów

 Ing Bsk notowania giełdowe akcje spółki finansowej - zyskowna inwestycja 2023

Akcje ING Banku Śląskiego od lat gwarantują akcjonariuszom regularny dochód z dywidendy, który sukcesywnie rośnie. W 2022 roku ING BSK wypłacił dywidendę w rekordowej wysokości 16,70 zł na akcję. Dla porównania 5 lat temu dywidenda wynosiła 11 zł, a 10 lat temu - 6 zł na akcję.

Wysoka dywidenda z akcji ING Banku Śląskiego wynika z kilku czynników:

 • Systematyczny wzrost zysku netto
 • Utrzymywanie dobrej kondycji kapitałowej
 • Brak potrzeby finansowania kosztownych inwestycji
 • Przejrzysta polityka dywidendowa (wypłata minimum 75% zysku netto)

Zakup akcji ING BSK to szansa na osiąganie stabilnych dochodów pasywnych z dywidendy przy niewielkim zaangażowaniu kapitału. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów poszukujących regularnych wpływów pieniężnych.

ING Bank Śląski na tle konkurencji - silna pozycja rynkowa i rosnące zyski

ING Bank Śląski nieustannie umacnia swoją pozycję na polskim rynku bankowym. Pod względem sumy bilansowej (ok. 190 mld zł) jest czwartym bankiem w Polsce. Jego udział w rynku kredytów sięga 11%, a w rynku depozytów - prawie 10%.

ING Bank Śląski skutecznie konkuruje z innymi dużymi bankami uniwersalnymi takimi jak PKO BP, Pekao czy Santander. Ma przy tym lepszą rentowność niż większość rywali. W 2022 roku zwrot z kapitału (ROE) wyniósł 15%, podczas gdy dla całego sektora było to 9,6%.

Dobra kondycja finansowa ING BSK przekłada się na systematyczny wzrost zysku netto. W 2021 roku zysk netto wzrósł o 27% r/r do 2,5 mld zł, a w 2022 zysk wyniósł już 2,7 mld zł. Bank ma zdrowe fundamenty do dalszego, dynamicznego rozwoju.

Jak kupić akcje ING BSK? Poradnik dla początkujących inwestorów giełdowych

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie, zakup akcji ING Banku Śląskiego jest dobrym punktem startowym. Oto krótki poradnik, jak kupić walory ING BSK w 4 krokach:

 1. Otwórz rachunek maklerski w wybranej firmie inwestycyjnej (np. w BM PKO BP)
 2. Zasil rachunek maklerski środkami pieniężnymi w kwocie, którą chcesz zainwestować
 3. Złóż zlecenie kupna odpowiedniej liczby akcji ING Banku Śląskiego
 4. Kupione akcje zostaną zaksięgowane na Twoim rachunku maklerskim

Warto na początku wybrać zaufanego brokera z długoletnim doświadczeniem, który zapewni bezpieczeństwo inwestycji i pomoże przejść przez cały proces. Inwestowanie w akcje ING BSK jest dobrą szkołą giełdy.

Ryzyka związane z inwestowaniem w akcje ING Banku Śląskiego

Choć akcje ING Banku Śląskiego uchodzą za bezpieczną i perspektywiczną inwestycję, to jednak charakteryzują się pewną zmiennością i ryzykiem. Do najważniejszych zagrożeń należy zaliczyć:

 • Ryzyko pogorszenia się koniunktury gospodarczej
 • Spadek stóp procentowych negatywnie wpływający na wynik odsetkowy
 • Wzrost kosztów ryzyka kredytowego
 • Zaostrzenie regulacji sektora bankowego
 • Silna konkurencja ze strony innych banków

Dlatego przed zainwestowaniem w akcje ING BSK warto dokładnie przeanalizować czynniki ryzyka i zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Niemniej zakup akcji tego banku przy horyzoncie kilkuletnim wydaje się rozsądną decyzją.

Podsumowanie - akcje ING BSK opłacalnym wyborem na giełdzie w 2023 roku

Biorąc pod uwagę mocną pozycję rynkową ING Banku Śląskiego, stabilny wzrost wyników finansowych oraz atrakcyjną dywidendę, inwestycja w akcje tego banku zapowiada się bardzo obiecująco w 2023 roku. Co prawda nie można wykluczyć pewnych ryzyk, ale są one typowe dla całego sektora bankowego.

Zakup akcji ING BSK to dobry wybór zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych inwestorów giełdowych. Stosunkowo bezpieczna inwestycja w renomowany bank może przynieść satysfakcjonujące zyski w średnim terminie. Dlatego warto rozważyć alokację części kapitału w walory ING Banku Śląskiego w 2023 roku.

Podsumowanie

Inwestowanie w akcje ING Banku Śląskiego może być bardzo opłacalnym ruchem w 2023 roku. Fundamenty finansowe banku są mocne, a perspektywy dalszego wzrostu obiecujące. Regularna wypłata dywidendy i potencjał wzrostu kursu akcji to główne zalety tej inwestycji. Oczywiście ryzyko jest nieodłącznym elementem giełdy, jednak ING Bank Śląski należy do bezpieczniejszych spółek w polskim sektorze bankowym. Dlatego z pewnością warto rozważyć alokację części kapitału w akcje tego banku.

Najczęściej zadawane pytania

Na dzień publikacji tego artykułu (20.09.2023) kurs akcji ING Banku Śląskiego wynosił około 250 zł.

Według prognoz analityków stopa dywidendy z akcji ING Banku Śląskiego może wynieść w 2023 roku około 7-8%.

Na GPW notowanych jest ponad 420 milionów akcji ING Banku Śląskiego. Stanowią one około 55% ogólnej liczby wyemitowanych akcji tego banku.

Większość analityków spodziewa się, że na koniec 2023 roku kurs akcji ING Banku Śląskiego będzie zawierał się w przedziale 270-300 zł.

ING Bank Śląski standardowo wypłaca dywidendę jednorazowo w maju lub czerwcu, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wypłata dywidendy
 2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
 3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
 4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
 5. Kurs i ceny diamentów na wykresach - aktualne notowania i wyceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły