Grupa Kęty notowania na giełdzie |Akcje KĘTY wzrost ceny w 2023?

 Grupa Kęty notowania na giełdzie |Akcje KĘTY wzrost ceny w 2023?
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 6 min.

Grupa Kęty jest jedną z ciekawszych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ostatnich latach akcje tej firmy zanotowały znaczący wzrost, choć nie obyło się bez okresowych spadków. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej notowaniom Grupy Kęty na warszawskim parkiecie, ich historycznym zmianom oraz perspektywom na przyszłość.

Grupa Kęty notowania giełdowe - jak się zmieniają?

Grupa Kęty zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w 2004 roku. Początkowa cena emisyjna akcji wynosiła 36 zł. W kolejnych latach kurs akcji systematycznie rósł, choć nie obyło się bez okresowych korekt. Rekordowy poziom akcje Grupy Kęty osiągnęły w 2018 roku, gdy ich wartość przekroczyła 500 zł.

W 2020 roku w wyniku pandemii COVID-19 nastąpiło silne tąpnięcie na giełdzie. Notowania Grupy Kęty spadły poniżej 200 zł, jednak szybko odbiły i już w 2021 roku wróciły powyżej 400 zł. Obecnie (wrzesień 2022) akcje spółki wyceniane są na około 350 zł za sztukę.

W jakim przedziale cenowym poruszały się akcje KĘTY w 2022 roku?

W 2022 roku akcje Grupy Kęty poruszały się w dość szerokim przedziale cenowym. Na początku roku ich wartość wynosiła około 470 zł. W pierwszych miesiącach nastąpił spadek związany z wojną w Ukrainie i spowolnieniem gospodarczym. W marcu kurs akcji KĘTY spadł do około 330 zł.

Kolejne miesiące przyniosły stopniową poprawę nastrojów na giełdzie. Notowania Grupy Kęty rosły, aby w czerwcu osiągnąć poziom około 440 zł. Jednak w wyniku wzrostu inflacji i stóp procentowych, w III kwartale nastąpiła kolejna fala wyprzedaży. We wrześniu 2022 roku akcje KĘTY wyceniane były na około 350 zł.

Prognozy analityków dla akcji Grupy Kęty na 2023 rok

Eksperci są ostrożnie optymistyczni w kwestii perspektyw Grupy Kęty na 2023 rok. Spodziewają się powolnej poprawy koniunktury gospodarczej, co powinno pozytywnie wpłynąć na wyniki finansowe spółki. Analitycy wskazują też na atrakcyjną wycenę akcji Grupy Kęty na tle branży.

Według prognoz, w 2023 roku akcje KĘTY mogą stopniowo drożeć, aby na koniec roku osiągnąć poziom około 450-500 zł. Będzie to jednak zależeć od ogólnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej w Europie.

Kiedy nastąpił debiut giełdowy Grupy Kęty i jaka była cena emisyjna?

 Grupa Kęty notowania na giełdzie |Akcje KĘTY wzrost ceny w 2023?

Grupa Kęty zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 24 maja 2004 roku. Był to bardzo udany debiut - popyt na akcje przekroczył dwudziestokrotnie podaż. Cena emisyjna wynosiła 36 zł za akcję. Dla porównania, obecnie (wrzesień 2022) akcje Grupy Kęty wyceniane są na około 350 zł, czyli prawie 10 razy wyżej niż cena emisyjna.

Kluczowe informacje o Grupie Kęty dla inwestorów giełdowych

Grupa Kęty jest wiodącym producentem systemów aluminiowych w Europie Środkowo-Wschodniej, zatrudniającym ponad 6000 pracowników. Działa w trzech segmentach: Wyrobów Wyciskanych (m.in. profile aluminiowe), Systemów Aluminiowych (m.in. fasady) oraz Opakowań Giętkich (m.in. folie i laminaty). Posiada 16 nowoczesnych zakładów produkcyjnych w Polsce, Finlandii, Norwegii i Słowacji. 80% produkcji trafia na eksport.

Spółka regularnie wypłaca dywidendę na poziomie około 50% zysku netto. W 2021 roku zysk netto Grupy Kęty wzrósł o 144% r/r do 359 mln zł, a przychody ze sprzedaży o 34% do 4,9 mld zł.

Na czym polega działalność Grupy Kęty?

Grupa Kęty jest firmą o bardzo zdywersyfikowanej działalności, obejmującej produkcję wyrobów z aluminium i tworzyw sztucznych. Kluczowe obszary aktywności to:

  • Wyroby Wyciskane - aluminium prasowane metodą wyciskania, stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i transportowym
  • Systemy Aluminiowe - fasady, okna, drzwi, konstrukcje z aluminium dla budownictwa
  • Opakowania Giętkie - folie i laminaty stosowane do opakowań spożywczych i farmaceutycznych

Grupa Kęty posiada 16 nowoczesnych fabryk w Polsce i za granicą. Dzięki zdywersyfikowanej działalności, może elastycznie reagować na zmiany koniunktury w poszczególnych branżach.

Jakie wskaźniki finansowe osiąga Grupa Kęty?

W 2021 roku Grupa Kęty osiągnęła bardzo dobre wyniki finansowe, które potwierdzają słuszność realizowanej strategii.

Przychody ze sprzedaży wzrosły o 34% r/r i wyniosły 4,9 mld zł. Zysk operacyjny zwiększył się o 108% do 533 mln zł, a zysk netto o 144% do 359 mln zł. Marża netto sięgnęła 7,3%. Grupa Kęty wypracowała także rekordowy cash flow w wysokości 580 mln zł.

Wskaźnik dług netto/EBITDA na koniec 2021 roku wyniósł bezpieczne 1,7. Wyniki potwierdzają bardzo dobrą kondycję finansową spółki.

Perspektywy rozwoju i plany inwestycyjne Grupy Kęty

W najbliższych latach Grupa Kęty skoncentruje się na rozwoju działalności w obszarach o wysokim potencjale wzrostu. Są to przede wszystkim recykling aluminium, technologie dla e-mobility oraz energetyka odnawialna.

Spółka zamierza zainwestować do 2026 roku 1,7 mld zł w nowe moce produkcyjne, rozwój technologii oraz poprawę efektywności. Dzięki realizacji strategii Grupa Kęty widzi możliwość dwukrotnego zwiększenia skali działalności w perspektywie 2030 roku.

Podsumowanie

Podsumowując, Grupa Kęty jest bardzo ciekawą spółką dla inwestorów giełdowych. Od debiutu w 2004 roku systematycznie zwiększa skalę działalności i poprawia rentowność. Posiada zdywersyfikowany model biznesowy i źródła przychodów. Dobre perspektywy rozwoju potwierdza planowany miliardowy program inwestycyjny.

Wprawdzie w ostatnich miesiącach na notowania Grupy Kęty miały wpływ turbulencje na rynkach, jednak w dłuższym terminie akcje tej spółki mają potencjał do dalszych wzrostów. Dla inwestorów szukających ciekawej alternatywy, Kęty mogą być obszarem godnym zainteresowania.

Najczęściej zadawane pytania

We wrześniu 2022 roku akcje Grupy Kęty wyceniane są na około 350 zł.

Za 2021 rok Grupa Kęty wypłaciła dywidendę w wysokości 20 zł na akcję. Oznacza to stopę dywidendy na poziomie około 5%.

Eksperci prognozują, że w 2023 roku akcje Grupy Kęty mogą zyskać i wrócić w okolice 450-500 zł. Kluczowy będzie rozwój nowych obszarów działalności.

Nie, Grupa Kęty wchodzi w skład indeksu mWIG40 średnich spółek giełdowych.

Cena emisyjna akcji Grupy Kęty w IPO w 2004 roku wynosiła 36 zł.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
  3. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  4. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
  5. Gdzie i jak sprzedać sztabkę złota lub złote monety?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły