Dywidenda PKO BP 2021 - Kiedy wypłata, wysokość i dacie X - Aktualne informacje

 Dywidenda PKO BP 2021 - Kiedy wypłata, wysokość i dacie X - Aktualne informacje
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 6 min.

Akcjonariusze PKO BP regularnie otrzymują dywidendę z zysku banku. Jednak wielu inwestorów zastanawia się, kiedy dokładnie zostanie wypłacona dywidenda za rok 2021 oraz jaka będzie jej wysokość. W niniejszym artykule znajdziesz aktualne informacje dotyczące dywidendy PKO BP.

Kiedy PKO BP wypłaci dywidendę za 2021 rok?

PKO BP zwykle wypłaca dywidendę za dany rok obrotowy w czerwcu następnego roku. Tak było w przypadku dywidendy za 2020 rok, która została wypłacona w czerwcu 2021. Podobnie powinno być z dywidendą za 2021 rok.

Ostateczną decyzję o wypłacie dywidendy podejmie Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP. Zgodnie z przepisami musi się ono odbyć najpóźniej do końca czerwca 2022 roku. Dokładny termin Walnego Zgromadzenia nie został jeszcze ustalony, ale prawdopodobnie odbędzie się ono w maju lub czerwcu 2022 r.

Jeśli Walne Zgromadzenie zatwierdzi wypłatę dywidendy za 2021 rok, to jej wypłata powinna nastąpić w ciągu 15 dni roboczych od tej decyzji. Biorąc pod uwagę harmonogramy z poprzednich lat, można się spodziewać, że dywidenda za 2021 rok trafi na konta akcjonariuszy PKO BP w czerwcu 2022 roku.

Jaka była wysokość dywidendy PKO BP w 2021 roku?

Za rok 2020 PKO BP wypłaciło dywidendę w wysokości 0,33 zł na jedną akcję. Była to niższa kwota niż rok wcześniej (0,5 zł za 2019 rok), co związane było z niepewną sytuacją gospodarczą w dobie pandemii COVID-19.

Mimo trudniejszych warunków rynkowych, PKO BP wypracowało w 2020 roku ponad 3 mld zł zysku netto. Pozwoliło to na wypłatę dywidendy, choć ostrożnościowo obniżonej w stosunku do wcześniejszych lat.

Kiedy PKO BP wypłaciło dywidendę za rok 2020?

Decyzję o wypłacie dywidendy 0,33 zł na akcję za rok obrotowy 2020 podjęło Zwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP, które odbyło się 24 maja 2021 roku. Natomiast sama wypłata dywidendy nastąpiła 25 czerwca 2021 r.

Aby otrzymać dywidendę za 2020 rok, akcje PKO BP należało posiadać najpóźniej na koniec dnia ustalenia prawa do dywidendy, który wyznaczono na 9 czerwca 2021 r. Osoby, które nabyły akcje PKO BP po tej dacie, nie otrzymały już dywidendy za poprzedni rok obrotowy.

Ile wynosiła dywidenda PKO BP za 2020 rok?

 Dywidenda PKO BP 2021 - Kiedy wypłata, wysokość i dacie X - Aktualne informacje

Jak już wspomniano, dywidenda PKO BP za rok 2020 wyniosła 0,33 zł na jedną akcję. Łącznie na dywidendę trafiło ok. 1 mld zł z zysku netto wypracowanego w 2020 r. Oznaczało to wypłatę ok. 33% zysku banku na rzecz akcjonariuszy.

Na jaką kwotę dywidendy mogą liczyć akcjonariusze PKO BP za 2021 rok?

W 2021 roku PKO BP osiągnęło bardzo dobre wyniki finansowe. Zysk netto wzrósł do 4,9 mld zł, czyli o 61% więcej niż rok wcześniej. Dobre wyniki zachęcają do podniesienia dywidendy.

Zarząd PKO BP zarekomendował wypłatę dywidendy na poziomie 0,5 zł na akcję za 2021 rok. Jeśli Walne Zgromadzenie to zatwierdzi, będzie to powrót do poziomu dywidendy sprzed pandemii (z 2019 roku).

Przy obecnej liczbie akcji PKO BP, łącznie na dywidendę trafi ok. 1,6 mld zł, czyli ok. 33% zysku netto osiągniętego w 2021 r. Kwota dywidendy może jednak jeszcze ulec zmianie w wyniku decyzji akcjonariuszy.

Kiedy należy posiadać akcje PKO BP, aby otrzymać dywidendę za 2021 rok?

Aby otrzymać dywidendę za dany rok obrotowy, akcje spółki trzeba posiadać w dniu ustalenia praw do dywidendy. Jest to zwykle dzień przypadający na kilka dni przed datą wypłaty dywidendy.

Dokładna data ustalenia prawa do dywidendy PKO BP za 2021 rok nie jest jeszcze znana. Będzie ona podana w uchwale Walnego Zgromadzenia dotyczącej podziału zysku. Najprawdopodobniej będzie to kilka dni przed planowaną datą wypłaty dywidendy, czyli przed czerwcem 2022 r.

Kiedy zostanie ustalony dzień dywidendy PKO BP za 2021 rok?

Dzień dywidendy za 2021 rok, czyli dzień ustalenia prawa do wypłaty z zysku, zostanie określony w uchwale Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia PKO BP w 2022 roku. Zgromadzenie podejmie decyzję o podziale zysku banku, w tym o ewentualnej wypłacie i wysokości dywidendy.

Walne Zgromadzenie PKO BP odbywa się zwykle w maju lub czerwcu, tak więc dzień dywidendy powinien zostać ustalony w tym okresie w 2022 roku. Wówczas też poznamy dokładną datę wypłaty dywidendy za 2021 rok.

Gdzie można sprawdzić aktualne informacje o dywidendzie PKO BP?

Aktualne informacje na temat dywidendy PKO BP publikowane są przede wszystkim na stronie internetowej banku w sekcji relacji inwestorskich. Tam można znaleźć komunikaty dotyczące rekomendacji zarządu, decyzji Walnego Zgromadzenia oraz harmonogramu wypłat.

Informacje o dywidendzie PKO BP pojawiają się również na stronach internetowych poświęconych inwestowaniu w akcje, takich jak stockwatch.pl, bankier.pl czy next.gazeta.pl. Aktualności można śledzić także w serwisach branżowych, np. wbankowosci.pl.

Warto regularnie sprawdzać powyższe źródła, aby być na bieżąco ze wszystkimi newsami dotyczącymi dywidendy PKO BP. Pozwoli to podjąć optymalne decyzje inwestycyjne związane z akcjami tego banku.

Podsumowanie

Dywidenda PKO BP za 2021 rok będzie istotnym wydarzeniem dla wielu akcjonariuszy. Wszystko wskazuje na to, że jej wypłata nastąpi w czerwcu 2022 roku, choć dokładny termin jest uzależniony od daty Walnego Zgromadzenia. Spodziewana wysokość dywidendy to 0,5 zł na akcję. Aby mieć prawo do wypłaty z zysku za 2021 rok, należy posiadać akcje PKO BP w dniu ustalenia prawa do dywidendy, który zostanie określony w stosownej uchwale.

Najczęściej zadawane pytania

PKO BP stara się wypłacać dywidendę w czerwcu, w ciągu 15 dni roboczych od daty Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

Prawo do dywidendy maja osoby, które posiadały akcje PKO BP w dniu ustalenia prawa do dywidendy, który jest podawany w uchwale Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy.

W takim przypadku należy skontaktować się z biurem maklerskim, w którym zdeponowane są akcje PKO BP i zweryfikować, czy spełnione zostały wszystkie warunki wypłaty.

Dywidenda PKO BP podlega opodatkowaniu podatkiem od dochodów kapitałowych w wysokości 19%. Podatek potrącany jest przez biuro maklerskie przed wypłatą dywidendy na rachunek inwestora.

Informacje o dywidendzie PKO BP zamieszczane są na stronie www banku w zakładce relacje inwestorskie oraz na branżowych portalach finansowych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
  3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
  4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  5. Kurs i ceny diamentów na wykresach - aktualne notowania i wyceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.50 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły