Czy rynki finansowe czekają na chudą krowę? Analitycy ostrzegają przed drugim kwartałem

Czy rynki finansowe czekają na chudą krowę? Analitycy ostrzegają przed drugim kwartałem
Autor Ryszard Zieliński
Ryszard Zieliński29.04.2024 | 3 min.

Nadchodzący drugi kwartał 2024 roku może przynieść sporo turbulencji na rynkach finansowych. Analitycy ostrzegają, że główne banki centralne nie śpieszą się z obniżkami stóp procentowych, co może rodzić obawy o spowolnienie gospodarcze. Fed już zapowiedział, że potrzeba więcej danych o inflacji, zanim zdecyduje się na cięcia stóp. Z kolei EBC sygnalizuje pierwszą obniżkę w czerwcu, ale tempo będzie ostrożne. Jednocześnie Bank Japonii porzuca politykę ujemnych stóp, co osłabia jena względem dolara.

Fed nie obniży stóp procentowych w drugim kwartale

Bieżący rok obfituje w wyzwania dla rynków finansowych na całym świecie. Analitycy z OANDA i TMS Brokers dokładnie analizują każdy ruch największych banków centralnych. Zgodnie z ich prognozami, Rezerwa Federalna USA nie zamierza w drugim kwartale 2024 roku obniżać stóp procentowych.

Pomimo narastających oczekiwań na złagodzenie polityki pieniężnej, Fed chce mieć pewność, że inflacja wróci na właściwą ścieżkę. Szefowa Fed, Janet Yellen, konsekwentnie podkreśla potrzebę cierpliwości i kolejnych danych potwierdzających trwały spadek wzrostu cen. Dopiero wówczas bank rozważy serię obniżek stóp procentowych.

Dla rynku kapitałowego oznacza to utrzymanie niepewności co do perspektyw ożywienia gospodarczego w USA. Inwestorzy będą bacznie śledzić każdą wypowiedź członków Fed, szukając wskazówek na temat terminu pierwszego ruchu w dół.

EBC spodziewa się obniżek stóp w drugim kwartale

W przeciwieństwie do Rezerwy Federalnej, Europejski Bank Centralny (EBC) znajduje się bliżej złagodzenia nastawienia. Prezes Christine Lagarde zasugerowała już możliwość pierwszej obniżki stóp procentowych w czerwcu, jeśli dane o inflacji na to pozwolą.

 • EBC utrzymuje stanowisko, że wysoki koszt pieniądza przez dłuższy czas sprowadzi wzrost cen do celu 2%.
 • Gospodarka strefy euro pozostaje w stagnacji po perturbacjach końcówki 2022 roku.
 • Sygnały ożywienia na rynku usług budzą jednak ostrożny optymizm władz monetarnych.

Rynek zdyskontował już pierwsze cięcie kosztów kredytu, choć tempo kolejnych ruchów pozostaje niewiadomą. Wszystko będzie zależało od napływających statystyk i oceny trwałości spadku inflacji przez Radę Prezesów EBC.

Łagodzenie polityki pieniężnej może tchnąć życie w nękaną kryzysami finansowymi i energetyczną gospodarkę Starego Kontynentu. Dlatego analitycy bacznie śledzą każdą zmianę nastawienia bankierów centralnych.

Czytaj więcej: Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs

Bank Japonii porzuca ujemne stopy, jen słabnie

Zdjęcie Czy rynki finansowe czekają na chudą krowę? Analitycy ostrzegają przed drugim kwartałem

Historyczny moment przeżywa obecnie Bank Japonii. Po raz pierwszy od 16 lat porzucił on politykę ujemnych stóp procentowych, windując koszt pieniądza do przedziału 0-0,1%. To krok w kierunku normalizacji po latach niekonwencjonalnego luzowania ilościowego i kontroli krzywej dochodowości obligacji.

 • Podjęta decyzja nadal pozostaje dość łagodna i nie zapowiada serii podwyżek stóp.
 • Jednak sam gest zaskoczył rynki i osłabił notowania jena względem dolara amerykańskiego.
 • Kurs USD/JPY znalazł się powyżej historycznego poziomu 151, co rodzi ryzyko interwencji walutowej.

Choć kierunek jest dobry, to Bank Japonii pozostawia sobie furtkę do powrotu na ścieżkę luzowania, jeśli sytuacja gospodarcza tego wymagać będzie. Kraj ten od lat zmaga się z deflacją i potężnym długiem publicznym, dlatego wyzwolenie się ze sztywnych ram polityki pieniężnej nastręcza wielu trudności.

Jednak początek normalizacji to dobry prognostyk również dla globalnych rynków finansowych. Cofnięcie nadzwyczajnych bodźców monetarnych może oznaczać, że najgorsze zawirowania za nami.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wypłata dywidendy
 2. Niepokojące sygnały z gospodarki USA przed wyborami prezydenckimi
 3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
 4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
 5. Kurs i ceny diamentów na wykresach - aktualne notowania i wyceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ryszard Zieliński
Ryszard Zieliński

Interesuję się rynkami finansowymi od wielu lat. Na blogu publikuję autorskie analizy i prognozy. Dzielę się moją wiedzą o giełdzie, akcjach i bankach. Piszę zrozumiałym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły