Co nas czeka na rynkach? Analiza OANDA TMS Brokers ukryta w raporcie inwestycyjnym

Co nas czeka na rynkach? Analiza OANDA TMS Brokers ukryta w raporcie inwestycyjnym
Autor Ryszard Zieliński
Ryszard Zieliński19.04.2024 | 6 min.

Co nas czeka na rynkach? Analiza sytuacji gospodarczej przedstawiona przez OANDA TMS Brokers w najnowszym raporcie inwestycyjnym wskazuje na wiele ciekawych trendów i zmian zachodzących na światowych rynkach finansowych.

Kluczowe wnioski:

 • Silna gospodarka USA może wejść w fazę łagodnej recesji, podczas gdy strefa euro boryka się z problemami przemysłu i inflacji.
 • Spowolnienie gospodarcze w Chinach widoczne jest zwłaszcza na rynku nieruchomości, ale pojawiają się symptomy stabilizacji.
 • Niemiecki indeks giełdowy DAX przebił ważny poziom wsparcia, co jest technicznym sygnałem spadków.
 • Ceny ropy naftowej rosną na fali porozumienia Rosji i Arabii Saudyjskiej, ale wzrost może nie być trwały.
 • Raport OANDA TMS Brokers zawiera wiele ciekawych analiz i prognoz dla inwestorów.

Przewidywane zmiany na rynkach finansowych

Według najnowszego raportu inwestycyjnego przygotowanego przez OANDA TMS Brokers, kluczowe rynki finansowe stoją przed dużymi zmianami i wyzwaniami w nadchodzących miesiącach. Kilka wiodących gospodarek wpłynie szczególnie na globalne trendy w skali ponadnarodowej i regionalnej.

Patrząc na gospodarkę amerykańską, wzrost w USA będzie coraz słabszy, szczególnie pod koniec roku. Stanowi to efekt podwyżek stóp procentowych przez Fed, mających na celu walkę z inflacją. Powtórka recesji takiej jak w 2008 roku wydaje się być bardzo prawdopodobna. Z kolei strefa euro doświadczyła już istotnego spowolnienia aktywności przemysłowej, m.in. pod wpływem osłabienia euro względem dolara.

Interesujące wnioski płyną także z analizy chińskiej gospodarki, która wciąż odczuwa negatywne skutki problemów na rynku nieruchomości. Tamtejszy PKB rósł w tempie zaledwie 0,8% w drugim kwartale roku. Stabilizacji wyraźnie potrzebują zwłaszcza wskaźniki produkcji przemysłowej. Ożywienie zauważalne jest jednak w sektorze usług.

Perspektywy dla niemieckiego DAX

Jeden z najważniejszych europejskich indeksów giełdowych, DAX, znalazł się w niełatwej sytuacji pod koniec września. Przebił on ważny poziom wsparcia, co oznacza dalsze ryzyko spadków.

Eksperci spodziewają się zniżek DAX nawet do 14650 punktów w czwartym kwartale. Informacje o kondycji niemieckich przedsiębiorstw oraz sytuacji makroekonomicznej kraju mogą być kluczowe dla ruchów tego barometru giełdy we Frankfurcie nad Menem.

Silna gospodarka USA kontra problemy strefy euro

Raport OANDA TMS Brokers zwraca szczególną uwagę na rozbieżne trendy po obu stronach Atlantyku. Amerykańska gospodarka, dotychczas silna dzięki dobrej koniunkturze oraz napływowi inwestycji, zaczyna wchodzić w fazę spowolnienia pod wpływem restrykcyjnej polityki banku centralnego.

Fed kontynuuje cykl zacieśniania polityki monetarnej, nie zmieniając co prawda stóp na ostatnim posiedzeniu, lecz komunikując chęć utrzymania ich wysokiego poziomu. Taka retoryka w połączeniu z podwyżkami z poprzednich miesięcy umacnia dolara kosztem indeksów giełdowych oraz innych walut, także euro.

Z drugiej strony, prognozy dla gospodarki strefy euro są pesymistyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o przemysł. Produkcja traci na sile, ponieważ globalny popyt jest niski, a silne euro obniża przewagi cenowe firm z krajów eurolandu.

Tymczasem podwyżki stóp przez Europejski Bank Centralny, choć konieczne, ograniczają aktywność gospodarczą w całej strefie euro.

Inflacja wciąż ma tendencję rosnącą, choć nieco wolniej niż w minionych miesiącach. Szacuje się jednak, że średnia stopa wzrostu cen sięgnie 5,4% w 2023r. Wpływ na to mają przede wszystkim ceny energii, podczas gdy inne kategorie drożeją w umiarkowanym tempie. Sytuacja powinna poprawić się w przyszłym roku, lecz na razie Europa musi zmierzyć się z dużymi wyzwaniami makroekonomicznymi, by odbudować stabilny rozwój po pandemii.

Czytaj więcej: Jak zarządzać swoimi emocjami, by inwestowanie przynosiło sukces

Dalsze spowolnienie gospodarcze w Chinach

Państwo Środka, dotychczas silna gospodarka azjatycka, również odczuwa skutki różnych zawirowań w ostatnim czasie. Szczególnie rynek nieruchomości nadal wykazuje pogłębiającą się słabość, co przekłada się na ogólną aktywność firm oraz gospodarstw domowych.

Wspomniane załamanie na rynku nieruchomości ma wyraźny związek z licznymi problemami, jakie obecnie widoczne są w chińskiej gospodarce. Produktywność spada, a PKB rośnie w bardzo wolnym tempie 0,8% w ujęciu kwartalnym. Konieczne są zdecydowane bodźce fiskalne i strukturalne, by Chiny powstrzymały narastającą słabość wzrostu gospodarczego.

Wskaźnik Wartość
PKB Chin (Q2 2023 r.) +0,8% k/k
Oficjalny PMI (sierpień 2023 r.) 49,2 pkt

Warto odnotować pewne zmiany mogące świadczyć o stabilizacji sytuacji za Murem Chińskim. Oficjalne PMI oraz Caixin dla przemysłu podniosły się nieznacznie w sierpniu, co sugeruje mniejszą skalę kurczenia się produkcji. Ożywienie jest widoczne także w usługach. Są to początki zmian, które być może dadzą pozytywny impuls w kolejnych kwartałach.

Wzrost cen ropy naftowej

Najnowszy raport OANDA TMS Brokers wskazuje także na utrzymującą się tendencję wzrostową na globalnym rynku ropy naftowej. Dalszy potencjał zwyżek tego cennego surowca energetycznego może być jednak ograniczony w obliczu rosnącej słabości światowej gospodarki. Niemniej, jak szacują analitycy, ceny ropy Brent i WTI mogą ponownie zbliżyć się do pułapu 100 dolarów za baryłkę.

Czynnikiem wspierającym notowania ropy pozostaje przedłużenie porozumienia kartelu OPEC+ w sprawie limitów produkcji. Arabia Saudyjska i Rosja (mimo prowadzonej obecnie wojny) kontynuują pakt o zmniejszeniu podaży surowca, sztucznie windowanych jego cenę w górę. Na razie trudno jednoznacznie przewidzieć, jak długo polityka ta będzie prowadzona. Perspektywy wzrostu w USA dodatkowo wzmacniają optymizm, chociaż koniunktura w największej gospodarce globu może wkrótce się pogorszyć.

Prognoza cen surowców

Wśród czynników ryzyka dla wyceny ropy naftowej warto wymienić spodziewaną recesję w USA, słabszy popyt na paliwa oraz zakończenie limitów produkcji przez OPEC+. Jeśli ziści się scenariusz spowolnienia gospodarczego, szanse na dalsze wzrosty cen ropy będą ograniczone lub wręcz może dojść do korekty.

Na dłuższą metę jednak, z uwagi na pozytywne perspektywy Azji i kontynuowanie ożywienia po pandemii, notowania surowców energetycznych powinny utrzymywać się na wysokim poziomie, choć nie należy oczekiwać gwałtownych wzrostów cen.

Perspektywy rynku surowców

Omawiając sytuację na rynku surowcowym, warto zwrócić także uwagę na kilka istotnych trendów w szerszej perspektywie, wykraczającej poza ropę naftową, choć oczywiście stanowi ona kluczową pozycję w globalnym handlu tymi produktami.

 • Ceny surowców rolnych będą pod presją wahających się zbiorów, ale także rosnących kosztów produkcji z uwagi na drożejące paliwa, nawozy etc.
 • Podaż metali przemysłowych może być ograniczona przez wcześniejsze zakłócenia wydobycia i logistyki. Spodziewany wzrost aktywności gospodarczej napędzi jednak popyt.

Podsumowując, raport przygotowany przez traderów OANDA TMS Brokers stanowi obszerną i aktualną analizę nadchodzących trendów i wydarzeń istotnych dla inwestorów. Zawiera on wiele cennych spostrzeżeń i rekomendacji dla osób zainteresowanych sytuacją na rynkach finansowych w kontekście globalnym i regionalnym.

Podsumowanie

W powyższym artykule przeanalizowałem najnowsze trendy i perspektywy kluczowych rynków finansowych na świecie. Skupiłem się zwłaszcza na czynnikach kształtujących sytuację gospodarczą w Stanach Zjednoczonych, strefie euro oraz Chinach. Poruszyłem również kwestię notowań ropy naftowej oraz indeksu giełdowego DAX.

Z mojej analizy wynika, że amerykańska gospodarka najprawdopodobniej wejdzie w fazę spowolnienia pod koniec 2023 roku, a nawet recesji w pierwszej połowie 2024. z kolei w Europie obserwujemy załamanie przemysłu przy rosnącej inflacji. Chiny również przeżywają widoczne turbulencje związane z problemami na rynku nieruchomości.

Jeśli chodzi o ceny surowców, to warto odnotować wysokie notowania ropy naftowej, która utrzymuje się na poziomie 100 dolarów za baryłkę. W mojej opinii, wysoki koszt tego paliwa będzie wspierał inflację i negatywnie wpływał na globalną gospodarkę w najbliższym czasie.

Mam nadzieję, że moja analiza pozwoliła lepiej zorientować się w obecnej, dość skomplikowanej sytuacji na światowych rynkach finansowych. Zachęcam do śledzenia dalszych raportów OANDA TMS Brokers, gdyż mogą okazać się pomocne w podejmowaniu trafnych decyzji inwestycyjnych.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Wypłata dywidendy
 2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
 3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
 4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
 5. Kurs i ceny diamentów na wykresach - aktualne notowania i wyceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Ryszard Zieliński
Ryszard Zieliński

Interesuję się rynkami finansowymi od wielu lat. Na blogu publikuję autorskie analizy i prognozy. Dzielę się moją wiedzą o giełdzie, akcjach i bankach. Piszę zrozumiałym językiem.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły