Cena akcji Tesla w dół. Sprawdź aktualne notowania i prognozy analityków.

 Cena akcji Tesla w dół. Sprawdź aktualne notowania i prognozy analityków.
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 6 min.

Kurs akcji Tesli od dłuższego czasu znajduje się w trendzie spadkowym, co niepokoi inwestorów i analityków rynkowych. Gigant motoryzacyjny boryka się z wieloma wyzwaniami, które mogą mieć przełożenie na jego kondycję finansową i przyszłe wyceny akcji.

Czy kurs akcji Tesli nadal będzie spadał?

W ostatnich miesiącach kurs akcji Tesli systematycznie tracił na wartości. Jeszcze w listopadzie 2022 roku akcje Tesli kosztowały ponad 180 dolarów, natomiast obecnie ich cena spadła poniżej 100 dolarów za akcję. Trend spadkowy utrzymuje się już od dłuższego czasu, a analitycy przewidują, że w najbliższym czasie może się on jeszcze pogłębić.

Na notowania Tesli negatywny wpływ mają przede wszystkim obawy inwestorów dotyczące spowolnienia gospodarczego i mniejszego popytu na samochody elektryczne w czasie recesji. Dodatkowo, konkurencja na rynku elektrycznych pojazdów rośnie, a sama Tesla boryka się z problemami produkcyjnymi i łańcuchami dostaw. Wszystko to sprawia, że inwestorzy nie są przekonani co do perspektyw spółki w najbliższej przyszłości.

Jaka jest obecna wycena akcji Tesli na giełdzie?

Na dzień 20 września 2023 roku kurs akcji Tesli na giełdzie NASDAQ wynosił 91,02 dolara za walor. Oznacza to spadek o blisko 65% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jeszcze we wrześniu 2021 roku akcje Tesli kosztowały ponad 300 dolarów, więc skala spadków jest naprawdę duża. Obecna kapitalizacja Tesli to około 280 miliardów dolarów, co stanowi spadek z poziomu ponad 1 biliona dolarów odnotowanego w 2021 roku.

Kiedy nastąpił ostatni spadek kursu akcji Tesli?

Ostatni większy spadek kursu akcji Tesli miał miejsce pod koniec sierpnia 2022 roku, kiedy to po publikacji rozczarowujących wyników finansowych za II kwartał, notowania spadły o ponad 6% w ciągu jednej sesji giełdowej. W kolejnych tygodniach kurs akcji Tesli kontynuował trend spadkowy, który trwa nieprzerwanie od listopada 2021 roku. Eksperci wskazują, że do powstrzymania fali wyprzedaży konieczne byłyby bardzo dobre wyniki sprzedażowe i finansowe Tesli.

Dlaczego inwestorzy obawiają się o przyszłość Tesli?

 Cena akcji Tesla w dół. Sprawdź aktualne notowania i prognozy analityków.

Inwestorzy mają coraz więcej obaw odnośnie przyszłości Tesli z kilku powodów:

 • Spowolnienie gospodarcze i recesja mogą negatywnie wpłynąć na popyt na samochody elektryczne.
 • Rosnąca konkurencja ze strony innych producentów aut elektrycznych (Volkswagen, Mercedes, BMW, Rivian i inne).
 • Problemy Tesli w łańcuchach dostaw i utrzymaniu wysokiej produkcji pojazdów.
 • Rosnące koszty działalności i trudności w utrzymaniu rentowności.
 • Spadające marże po wprowadzeniu tańszych modeli samochodów.
 • Te czynniki wpływają na pesymizm inwestorów co do perspektyw wzrostu Tesli i przekładają się na spadek kursu akcji.

  Prognozy analityków co do dalszego kursu akcji Tesli

  Większość analityków spodziewa się kontynuacji trendu spadkowego kursu akcji Tesli w najbliższych miesiącach. Mediana prognoz cenowych zakłada spadek do około 80 dolarów za akcję do końca 2022 roku. Niektórzy eksperci, jak analitycy JPMorgan, oczekują nawet zejścia ceny do poziomu 60 dolarów.

  Aby nastąpiło odbicie kursu, konieczne byłoby znaczące przyspieszenie w dostawach samochodów Tesli i poprawa wyników finansowych. Jednak większość analityków uważa ten scenariusz za mało prawdopodobny w obliczu rosnącej konkurencji i spowolnienia gospodarczego.

  Które wydarzenia mogą wpłynąć na wzrost ceny akcji Tesli?

  Do czynników, które potencjalnie mogłyby odwrócić negatywny trend kursu akcji Tesli, zaliczyć można:

 • Niespodziewanie dobre wyniki sprzedaży i zyski Tesli, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych.
 • Problemy u głównych konkurentów Tesli przekładające się na wzrost popytu na jej samochody.
 • Poprawa w łańcuchach dostaw i zwiększenie produkcji pojazdów.
 • Odblokowanie sytuacji w fabryce Tesli w Szanghaju i wzrost dostaw z Chin.
 • Złagodzenie polityki monetarnej przez Fed i poprawa nastrojów na rynkach akcji.
 • Jednak większość ekspertów uważa, że prawdopodobieństwo takiego pozytywnego scenariusza jest niewielkie w najbliższym czasie.

  Gdzie można śledzić na bieżąco notowania akcji Tesli?

  Kurs akcji Tesli jest notowany na amerykańskiej giełdzie technologicznej NASDAQ pod tickerem TSLA. Aby śledzić jego aktualne notowania, należy wejść na stronę Bloomberg lub Yahoo Finance i wpisać symbol TSLA.

  Dzięki temu można na bieżąco sprawdzać zmiany kursu akcji Tesli, a także wykresy, dane finansowe, prognozy analityków i najświeższe wiadomości mogące wpływać na jej wycenę.

  Czy warto kupować akcje Tesli przy obecnych cenach?

  Decyzja o zakupie akcji Tesli powinna zostać poprzedzona dogłębną analizą perspektyw spółki. Zważywszy na trend spadkowy kursu i niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji, inwestowanie w akcje Tesli niesie ze sobą duże ryzyko.

  Niemniej, dla inwestorów o wysokiej tolerancji ryzyka i długim horyzoncie inwestycyjnym, obecne, znacznie niższe od historycznych poziomów cen akcji Tesli, mogą wiązać się z okazją do zajęcia długiej pozycji. Kluczowe jest jednak odpowiednie zarządzanie ryzykiem i działanie z rozwagą w obliczu zmienności rynkowej.

  Podsumowanie

  Kurs akcji Tesli znajduje się w trwającym od dłuższego czasu trendzie spadkowym, który pogłębił się w ostatnich miesiącach. Presję sprzedaży na notowania Tesli wywierają rosnące obawy inwestorów dotyczące kondycji spółki w obliczu spowolnienia gospodarczego i rosnącej konkurencji. Mimo iż obecne poziomy wyceny mogą być kuszące dla inwestorów, wejście na rynek wymaga ostrożności i dywersyfikacji ryzyka. Kluczowe znaczenie będą miały przyszłe publikacje wyników finansowych Tesli i dynamika popytu na jej samochody.

  Najczęściej zadawane pytania

  Do głównych przyczyn zniżki notowań Tesli zalicza się rosnącą konkurencję, problemy z dostawami, obawy o spowolnienie popytu i wyniki finansowe poniżej oczekiwań inwestorów.

  Choć nie można tego wykluczyć, większość analityków spodziewa się, że kurs utrzyma się powyżej 60-70 dolarów. Kluczowe znaczenie będą miały przyszłe wyniki finansowe spółki.

  Zważywszy na wysoką zmienność i trwający trend spadkowy, inwestowanie w akcje Tesli obecnie jest obarczone dużym ryzykiem. Niemniej, dla inwestorów o wysokiej tolerancji ryzyka może to być okazja do zajęcia długiej pozycji po atrakcyjnej cenie.

  Wzrost notowań Tesli będzie zależał od poprawy sytuacji w łańcuchach dostaw, popytu na jej samochody oraz wyników finansowych powyżej oczekiwań. Bez pozytywnych sygnałów z tych obszarów, kurs może nadal spadać.

  Zdaniem większości analityków w 2023 roku kurs Tesli będzie zniżkował i może osiągnąć poziom około 60-80 dolarów za akcję.

  5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
  3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
  4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  5. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
  tagTagi
  shareUdostępnij
  Autor Józef Wójcik
  Józef Wójcik

  Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

  Oceń artykuł
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

  Komentarze (0)

  email
  email

  Polecane artykuły