Celon Pharma (CLN) - notowania, akcje, kurs GPW na 20.09.2023

 Celon Pharma (CLN) - notowania, akcje, kurs GPW na 20.09.2023
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 6 min.

Celon Pharma jest jedną z ciekawszych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma specjalizuje się w rozwoju i komercjalizacji innowacyjnych leków, co czyni ją interesującą opcją inwestycyjną dla wielu inwestorów.

Celon Pharma na GPW - jakie ma notowania?

Akcje Celon Pharma zadebiutowały na głównym parkiecie GPW w czerwcu 2018 roku. Początkowa cena emitowanych wówczas akcji wynosiła 57 zł, natomiast kapitalizacja spółki sięgała 420 mln zł. W kolejnych miesiącach kurs akcji Celon Pharma (CLN) wykazywał dużą zmienność, poruszając się w szerokim przedziale 30-80 zł. Najwyższy kurs osiągnięto w sierpniu 2021 roku na poziomie ponad 106 zł.

Obecnie, we wrześniu 2023 roku, notowania CLN utrzymują się w okolicach 75 zł, co oznacza ponad 30% wzrost w stosunku do ceny emisyjnej. Jednak w porównaniu do historycznych maksimów akcje Celon Pharma wciąż mają potencjał wzrostowy.

Kurs akcji Celon Pharma (CLN) - aktualizacja

We wtorek, 20 września 2023 roku na zamknięciu sesji kurs akcji Celon Pharma wyniósł 74,50 zł i był o 1,5% wyższy niż dzień wcześniej. W ciągu ostatnich 5 dni notowania CLN wzrosły o 4%, natomiast od początku roku zyskały 10%.

W ujęciu technicznym kluczowe wsparcie dla notowań znajduje się na poziomie 70 zł, natomiast opór wyznaczają okolice 79-80 zł. Jego przełamanie otworzyłoby drogę do dalszych wzrostów.

Ile wynosi kapitalizacja Celon Pharma?

Na koniec drugiego kwartału 2023 roku kapitalizacja Celon Pharma wynosiła około 550 mln zł, co plasowało spółkę na 64. miejscu wśród największych pod względem kapitalizacji spółek na GPW. Dla porównania, rok wcześniej kapitalizacja CLN sięgała 433 mln zł.

Wzrost kapitalizacji to efekt dobrej koniunktury na akcje Celon Pharma, które od lipca 2022 zyskały na wartości ponad 45%. Poprawiające się wyniki finansowe spółki i ogłoszenie strategii na lata 2022-2026 także pozytywnie wpłynęły na postrzeganie spółki przez inwestorów.

Czy warto kupić akcje Celon Pharma? Analiza

 Celon Pharma (CLN) - notowania, akcje, kurs GPW na 20.09.2023

Celon Pharma jest obiecującą spółką z uwagi na rozwijany portfolio innowacyjnych leków, w tym na raka i choroby rzadkie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza rozwijany lek na ostrą białaczkę szpikową - rigosertib. W przypadku pozytywnych wyników trzeciej fazy badań klinicznych i dopuszczenia do obrotu, rigosertib może osiągnąć roczne przychody na poziomie nawet 1 mld USD.

Z drugiej strony na notowania CLN negatywnie może wpływać niepewność co do wyników testów leków i opóźnienia w dopuszczeniu ich do obrotu. Niemniej analitycy w większości pozytywnie oceniają potencjał spółki i rekomendują kupno akcji Celon Pharma.

Notowania Celon Pharma - prognozy analityków

Większość biur maklerskich pozytywnie ocenia perspektywy Celon Pharma i oczekuje wzrostu kursu akcji spółki. Analitycy DM BOŚ, w raporcie z sierpnia 2023 roku, podnieśli cenę docelową dla CLN do 95 zł (z poprzednich 78 zł) i utrzymali rekomendację KUPUJ.

Z kolei eksperci Trigon DM mają cenę docelową 87 zł na akcje Celon Pharma, także sugerując akumulowanie walorów spółki. Średnia cena docelowa wśród analityków wynosi obecnie około 89 zł, a zatem prawie 20% powyżej bieżących notowań.

Dywidenda i wskaźniki giełdowe Celon Pharma

Celon Pharma jak dotąd nie wypłacała dywidendy akcjonariuszom. Jako firma rozwojowa, spółka przeznacza generowane zyski na rozwój portfolio lekowego i finansowanie kolejnych faz badań klinicznych.

Oceniając Celon Pharma na podstawie wskaźników giełdowych, warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysoką wartość wskaźnika C/Z na poziomie ok. 40. Oznacza to, że inwestorzy są skłonni płacić premię za akcje spółki, licząc na dynamiczny rozwój w kolejnych kwartałach.

Celon Pharma a indeks sWIG80 - porównanie

Porównując notowania Celon Pharma z zachowaniem indeksu sWIG80, do którego należy spółka, widać że akcje CLN radzą sobie lepiej od rynku. Od początku 2022 roku kurs CLN wzrósł o 15%, podczas gdy sWIG80 stracił w tym czasie 4%.

Relatywna siła Celon Pharma to zasługa ogłoszonej w tym roku aktualizacji strategii, która zakłada m.in. większy nacisk na leki wyceniane na miliardy dolarów. Inwestorzy pozytywnie przyjęli nowe cele spółki.

Ryzyka związane z inwestycją w akcje CLN

Inwestując w akcje Celon Pharma należy mieć na uwadze ryzyka związane z działalnością spółki. Do najważniejszych należą:

 • Ryzyko niepowodzenia badań klinicznych i opóźnień w dopuszczaniu leków do obrotu
 • Konkurencja ze strony innych firm farmaceutycznych
 • Ryzyko regulacyjne i uzależnienie od decyzji instytucji (FDA, EMA)
 • Potrzeba ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych
 • Niemniej, biorąc pod uwagę atrakcyjny potencjał wzrostu i mocną pozycję na rynku, inwestycja w CLN może być ciekawą opcją dla inwestorów szukających okazji w sektorze farmaceutycznym.

  Podsumowanie

  Celon Pharma to obiecująca polska spółka biotechnologiczna, która ma szansę stać się jednym z liderów rynku leków innowacyjnych. Rozwój portfolio produktowego, w tym leku rigosertib na ostrą białaczkę szpikową, może w perspektywie kilku lat zapewnić Celon Pharma przychody rzędu miliardów dolarów rocznie. Inwestorzy dostrzegają potencjał spółki, czego wyrazem jest rosnąca kapitalizacja i kurs akcji CLN na poziomie wyraźnie wyższym niż cena emisyjna z 2018 roku. Celon Pharma pozostaje ciekawą okazją inwestycyjną w sektorze farmaceutycznym.

  Najczęstsze pytania

  Flagowym projektem Celon Pharma jest lek rigosertib na ostrą białaczkę szpikową. Ponadto spółka pracuje nad lekami na nowotwory płuc i nerki, a także choroby rzadkie.

  Analitycy oczekują wzrostu notowań do poziomu ok. 90 zł, czyli o ok. 20% wyżej od obecnych. Celon Pharma ma potencjał, by stać się "gwiazdą" sektora biotechnologicznego.

  Póki co Celon Pharma nie planuje wypłat dywidendy, koncentrując się na reinwestycji zysków w rozwój. Ewentualna dywidenda to perspektywa kilku lat.

  Akcje CLN są notowane na Głównym Rynku GPW w ramach indeksu sektorowego WIG-Leki.

  Do ryzyk należą m.in. niepowodzenie badań klinicznych leków, silna konkurencja i uzależnienie od decyzji regulatorów rynku.

  5 Podobnych Artykułów

  1. Wypłata dywidendy
  2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
  3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
  4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  5. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
  tagTagi
  shareUdostępnij artykuł
  Autor Józef Wójcik
  Józef Wójcik

  Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

  Oceń artykuł
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  rating-fill
  Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

  Komentarze(0)

  email
  email

  Polecane artykuły