CD Projekt w WIG20? Bardzo możliwe!

CD Projekt w WIG20? Bardzo możliwe!
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik18.09.2023 | 6 min.

CD Projekt od lat konsekwentnie budował swoją pozycję na polskiej giełdzie, osiągając coraz lepsze wyniki finansowe i notując systematyczny wzrost wartości akcji. Ten gamingowy gigant już od dawna spełniał kryteria dołączenia do grona blue chipów w indeksie WIG20, jednak wcześniej brakowało impulsu, który pozwoliłby mu awansować w rankingach. Wydaje się, że w końcu nadszedł ten moment, w którym CD Projekt może znaleźć się wśród 20 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Sukcesy CD Projektu na giełdzie

Wzrost kursu akcji w ostatnich latach

CD Projekt już od dawna słynął ze znakomitych wyników na warszawskim parkiecie. W ciągu ostatnich 5 lat wartość akcji studia systematycznie rosła. Tylko w ubiegłym roku kurs CDR wzrósł o blisko 60%, plasując tę spółkę w czołówce najlepiej radzących sobie podmiotów. Ogromny skok nastąpił zwłaszcza po premierze gry Cyberpunk 2077, która okazała się sprzedażowym hitem. W perspektywie kilku lat kurs akcji CD Projektu niemal się potroił, czym przewyższył znacząco średnią dla rynku.

Dobre wyniki finansowe firmy

Sukces komercyjny Cyberpunka 2077 przełożył się na imponujące zyski CD Projektu. W ostatnim roku finansowym firma wypracowała 583 mln zł zysku netto przy ponad 2,1 mld zł przychodów. Rekordowa sprzedaż najnowszej gry studia podbiła wyniki, choć wcześniej producent osiągał już bardzo dobre rezultaty. CD Projekt od lat wyróżniał się wysoką rentownością działalności i konsekwentnym zwiększaniem przychodów.

Pozytywne opinie analityków

Eksperci pozytywnie oceniają perspektywy CD Projektu na kolejne lata. Według analityków firma powinna utrzymać wysoką dynamikę wzrostu, wspieraną przez nowe projekty i kontynuację hitowych marek. Kolejne odsłony Cyberpunka oraz Wiedźmina mogą zapewnić studio utrzymanie trendu wzrostowego. Analitycy widzą duży potencjał CD Projektu i typują tę spółkę do grona najlepszych wybierając do portfeli inwestycyjnych.

Potencjał wejścia do WIG20

Spełnianie kryteriów uczestnictwa

CD Projekt od dawna spełnia podstawowe kryteria uczestnictwa w WIG20 pod względem kapitalizacji i obrotów na giełdzie. Już w zeszłym roku spółka kwalifikowała się do grona 20 największych podmiotów pod tymi względami. Jednocześnie w ostatnim rankingu kapitalizacji i płynności CD Projekt zajął bardzo wysoką, 14. pozycję, co stawia go w gronie głównych kandydatów do awansu.

Porównanie z obecnymi spółkami z WIG20

Patrząc na obecny skład WIG20, CD Projekt prezentuje się bardzo korzystnie na ich tle pod względem dynamiki wzrostu. Wiele blue chipów borykało się w ostatnim czasie ze słabszymi wynikami giełdowymi, podczas gdy kurs CDR bił rekordy. Awans producenta gier kosztem którejś ze słabszych spółek byłby więc naturalnym ruchem.

Przewagi CD Projektu nad konkurencją

CD Projekt może pochwalić się mocnymi stronami, które wyróżniają go na tle branżowych konkurentów. Spółka ma w portfolio bardzo rozpoznawalne i dochodowe marki, utalentowany zespół deweloperów oraz renoma studia cieszącego się zaufaniem graczy. Te przewagi pozwoliły wypracować firmie świetną pozycję rynkową i zyskać przychylność inwestorów.

Konsekwencje ewentualnej promocji

Wzrost prestiżu i rozpoznawalności firmy

Dołączenie do grona blue chipów byłoby dla CD Projektu nobilitacją i potwierdzeniem mocnej pozycji w branży. Obecność w WIG20 podniosłaby renommę i rozpoznawalność spółki w oczach inwestorów krajowych i zagranicznych. Przynależność do grona największych spółek byłaby dowodem na stabilność i wiarygodność firmy.

Lepszy dostęp do kapitału

Awans do WIG20 ułatwiłby CD Projektowi dostęp do finansowania dzięki większemu zainteresowaniu inwestorów instytucjonalnych. Fundusze chętniej inwestują w blue chipy, co mogłoby przełożyć się na kolejne emisje akcji lub obligacji po atrakcyjnych warunkach.

Większe zainteresowanie inwestorów

Obecność w WIG20 znacząco zwiększyłaby zainteresowanie inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych akcjami CD Projektu. Blue chipy cieszą się większą popularnością wśród inwestorów, co przełożyłoby się na wzrost płynności akcji.

Wyzwania związane z wejściem do WIG20

CD Projekt w WIG20? Bardzo możliwe!

Wyższe wymagania co do wyników finansowych

Wejście do WIG20 oznaczałoby większą presję na CD Projekt, by utrzymywać wysoką dynamikę wzrostu przychodów i zysków. Od blue chipów oczekuje się regularnego publikowania dobrych wyników finansowych i spełniania oczekiwań analityków.

Konieczność spełniania rygorystycznych standardów

Obecność w WIG20 wiąże się z bardziej rygorystycznymi wymogami sprawozdawczości, ładu korporacyjnego i komunikacji z inwestorami. CD Projekt musiałby dostosować swoje procesy, by sprostać wyższym standardom dla blue chipów.

Większa presja ze strony konkurencji

Awans do grona największych spółek oznaczałby też zwiększenie zainteresowania i presji ze strony branżowych konkurentów. CD Projekt stałby się "czarnym koniem" rynku, którego staraliby się pokonać rywale. To dodatkowe wyzwanie dla spółki.

Przyszłość CD Projektu na giełdzie

Prognozy analityków co do dalszego wzrostu

Eksperci są zgodni, że CD Projekt ma potencjał do kontynuowania trendu wzrostowego w kolejnych kwartałach i latach. Analitycy oczekują dalszego umocnienia pozycji spółki, wspieranego premierami następnych hitów na miarę Wiedźmina i Cyberpunka.

Planowane nowe premiery gier

CD Projekt pracuje obecnie nad nową odsłoną Cyberpunka, dodatkami do tej gry oraz niezapowiedzianym jeszcze wielkim AAA RPG z zupełnie nowym uniwersum. Te oczekiwane tytuły powinny zapewnić spółce utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu przychodów w kolejnych latach.

Możliwość awansu do WIG20 w najbliższych latach

Biorąc pod uwagę obecną sytuację i perspektywy CD Projektu, jest bardzo prawdopodobne, że spółka awansuje do WIG20 już przy najbliższej okazji, podczas kolejnej rewizji składu indeksu. Szansę tę eksperci oceniają jako bardzo wysoką.

Podsumowanie potencjału CD Projektu

Mocne fundamenty i dobra perspektywa rozwoju

CD Projekt buduje swoją pozycję w oparciu o unikalny potencjał - świetnie zarządzany zespół deweloperski, popularne marki i zaufanie graczy. To pozwala prognozować dalszy dynamiczny rozwój studia w kolejnych latach.

Dobrze rokująca spółka gamingowa

Producent gier wideo o ugruntowanej pozycji rynkowej, posiadający w portfolio globalne hity i marki. Model biznesowy CD Projektu sprawdził się i obiecuje dalszy sukces komercyjny.

Duże szanse na awans do WIG20

Patrząc na aktualną sytuację i kondycję spółki, wydaje się bardzo prawdopodobne, że CD Projekt w niedalekiej przyszłości znajdzie się w gronie 20 najcenniejszych spółek polskiego parkietu.

Podsumowanie

CD Projekt to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych i dochodowych polskich spółek, o ugruntowanej pozycji na rodzimym i globalnym rynku gier. Producent tytułów takich jak Wiedźmin i Cyberpunk 2077 konsekwentnie budował swoją wartość w ostatnich latach, osiągając imponujące wyniki finansowe. Wszystko wskazuje na to, że nadszedł właściwy moment, by ta ciesząca się zaufaniem inwestorów spółka gamingowa dołączyła do elitarnego grona blue chipów i awansowała do indeksu WIG20. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację rynkową i fundamentalną siłę CD Projektu, ten ruch wydaje się nieunikniony i jest tylko kwestią czasu.

Najczęściej zadawane pytania

Najbliższa okazja do zmiany składu WIG20 nastąpi we wrześniu 2023 roku. Bardzo prawdopodobne, że właśnie wtedy CD Projekt zastąpi jedną ze słabszych obecnie spółek blue chip i dołączy do grona 20 największych spółek GPW.

Kluczowe kryteria to kapitalizacja spółki, obroty na giełdzie oraz udział w indeksie sWIG80. CD Projekt spełnia je z nawiązką, zajmując bardzo wysoką pozycję w tych rankingach.

Prestiż i rozpoznawalność, większe zainteresowanie inwestorów, łatwiejszy dostęp do finansowania. To czynniki, które mogą dodatkowo wzmocnić pozycję CD Projektu.

Wyższe wymagania dotyczące wyników i spełniania standardów spółek publicznych, większa presja konkurencji. Ale producent jest dobrze przygotowany, by im sprostać.

Zdecydowana większość ekspertów pozytywnie ocenia perspektywy dalszego wzrostu spółki i typuje ją jako głównego kandydata do awansu do WIG20.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Przegląd opcji strategicznych
  2. Cena akcji Tesla w dół. Sprawdź aktualne notowania i prognozy analityków.
  3. Co się stało z akcjami Ursusa? Spokojnie, to tylko pomyłka
  4. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
  5. Gdzie i jak sprzedać sztabkę złota lub złote monety?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły