Akcje Getin Noble Bank - sprawdź aktualny kurs i notowania

 Akcje Getin Noble Bank - sprawdź aktualny kurs i notowania
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 6 min.

Akcje Getin Noble Bank są jednymi z najpopularniejszych instrumentów finansowych wśród polskich inwestorów. Bank ten ma długą historię i tradycje sięgające początków transformacji ustrojowej w Polsce. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kursowi i perspektywom akcji Getin Noble Bank, aby pomóc inwestorom w podjęciu świadomej decyzji inwestycyjnej.

Jaka jest cena akcji Getin Noble Bank?

Aktualna cena akcji Getin Noble Bank wynosi około 0,35 zł za sztukę (stan na 20.09.2023 r.). W porównaniu do historii notowań jest to dość niski poziom, ponieważ jeszcze na początku 2018 roku akcje Getin Noble Banku kosztowały ponad 6 zł. Należy jednak pamiętać, że w ostatnich latach miała miejsce gigantyczna emisja akcji, która rozwodniła kapitał zakładowy. Stąd tak znaczący spadek wartości pojedynczej akcji.

Kurs akcji Getin Noble Bank - historia notowań

Getin Noble Bank powstał w 2010 roku w wyniku fuzji Get Banku oraz Noble Banku. W pierwszych latach po połączeniu akcje nowego banku radziły sobie bardzo dobrze. W 2013 roku ich cena przekraczała 9 zł, a w 2017 roku osiągnęła historyczne maksimum na poziomie 8,35 zł. Jednak od 2018 roku rozpoczął się trend spadkowy związany z problemami finansowymi banku. Dodatkowo przeprowadzono kilka emisji akcji, które mocno rozwodniły kapitał zakładowy i negatywnie wpłynęły na kurs. Obecnie akcje Getin Noble Banku wyceniane są na historycznie niskich poziomach.

Czy warto kupić akcje Getin Noble Bank?

Zakup akcji Getin Noble Banku obarczony jest wysokim ryzykiem. Z jednej strony notowania osiągnęły bardzo niskie poziomy, więc potencjał wzrostowy istnieje. Jednak z drugiej strony kondycja finansowa banku nadal pozostaje słaba, a w przeszłości miał on poważne problemy z adekwatnością kapitałową. Dlatego inwestycja w akcje Getin Noble Banku zalecana jest tylko dla osób świadomie akceptujących wysokie ryzyko i liczących się z możliwością utraty kapitału.

Perspektywy wzrostu kursu akcji Getin Noble Bank

 Akcje Getin Noble Bank - sprawdź aktualny kurs i notowania

Mimo trudnej sytuacji, w długim terminie akcje Getin Noble Banku mają szansę powrócić do wzrostów. Bank realizuje program restrukturyzacji mający na celu poprawę rentowności i wzmocnienie bazy kapitałowej. Dodatkowo większościowym akcjonariuszem został polski biznesmen Leszek Czarnecki, który zapewnił bankowi dodatkowy kapitał. Wdrożono również programy oszczędnościowe mające obniżyć koszty działalności. Jeśli te działania odniosą sukces, kurs akcji Getin Noble Banku powinien stopniowo rosnąć w kolejnych kwartałach.

Dywidenda z akcji Getin Noble Bank - ile wynosi?

Akcje Getin Noble Banku nie wypłacają obecnie dywidendy. Ostatni raz dywidenda była wypłacona w 2017 roku i wynosiła 0,16 zł na akcję. Jednak ze względu na trudną sytuację finansową, bank nie może sobie pozwolić na wypłatę środków dla akcjonariuszy. Dopiero gdy poprawi się kondycja finansowa i zostaną odbudowane kapitały, Getin Noble Bank będzie mógł wrócić do polityki wypłaty dywidendy. Jednak na razie priorytetem jest wzmocnienie bazy kapitałowej, więc dywidenda pozostaje w sferze odległych planów.

Gdzie kupić akcje Getin Noble Bank?

Akcje Getin Noble Banku są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, więc można je nabyć za pośrednictwem biur maklerskich działających w Polsce. Oprócz tego akcje GNB można kupić na rynku OTC za pośrednictwem banków prowadzących taką działalność. Getin Noble Bank jest dość płynną spółką, więc zakup akcji nie powinien nastręczać problemów. Należy jedynie pamiętać, że jest to instrument obarczony wysokim ryzykiem inwestycyjnym.

Analiza techniczna akcji Getin Noble Bank

Analiza techniczna wskazuje, że akcje Getin Noble Banku znajdują się w trwającym od 2018 roku trendzie spadkowym. Kurs testuje coraz to niższe dna, a odbicia mają niewielki zasięg. Na wykresie widać wyraźną linię trendu spadkowego biegnącą od szczytów z przełomu 2017/2018 roku. Ostatnie miesiące przyniosły próbę wybicia się nad poziom 0,40 zł, jednak kurs ponownie zawrócił w okolice 0,35 zł. W krótkim terminie możliwe jest zejście w stronę minimów z 2020 roku (0,27 zł), choć dużo będzie zależeć od wyników finansowych banku. Kluczowe wsparcie znajduje się na poziomie 0,30 zł.

Prognozy analityków dla akcji Getin Noble Bank

Większość analityków podchodzi ostrożnie do perspektyw akcji Getin Noble Banku. Rekomendacje wahają się od "trzymaj" do "sprzedaj". Cena docelowa wyznaczona przez analityków wynosi średnio ok. 0,40 zł, choć pojawiają się też prognozy zakładające zejście nawet w okolice 0,20 zł. Kluczowe znaczenie dla kursu akcji będą miały przyszłe wyniki finansowe banku i postępy w restrukturyzacji. Większość ekspertów podchodzi jednak sceptycznie do skuteczności prowadzonych działań.

Podsumowanie

Akcje Getin Noble Banku to obecnie bardzo ryzykowna inwestycja, która jednak może przynieść ponadprzeciętne zyski w razie powodzenia restrukturyzacji. Inwestorzy powinni zachować dużą ostrożność i nie angażować nadmiernych środków w te walory. Kluczowe znaczenie będzie miała poprawa sytuacji finansowej banku i wzmocnienie kapitałów. W długim terminie kurs akcji ma szanse na odbicie, choć droga do tego jest jeszcze daleka.

Najczęściej zadawane pytania

Tak, istnieje ryzyko dalszych spadków kursu, jeśli sytuacja finansowa banku nie ulegnie poprawie. Minimalnym poziomem wsparcia jest 0,30 zł.

Średnia cena docelowa wyznaczona przez analityków wynosi ok. 0,40 zł. Pojawiają się jednak też prognozy zakładające zejście nawet do 0,20 zł.

Na razie bank nie planuje wypłaty dywidendy. Do polityki dywidendowej wróci dopiero po odbudowaniu bazy kapitałowej.

Akcje GNB notowane są na GPW, można je kupić za pośrednictwem biur maklerskich. Są też dostępne na rynku OTC.

Inwestycja jest obarczona wysokim ryzykiem, zalecana tylko dla świadomych inwestorów. Potencjał wzrostu istnieje, ale wraz z dużym ryzykiem straty kapitału.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
  3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
  4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  5. Kurs i ceny diamentów na wykresach - aktualne notowania i wyceny
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły