Action SA | Wykres akcji ACA - notowania giełdowe, analiza techniczna i prognozy dla akcji Action

 Action SA | Wykres akcji ACA - notowania giełdowe, analiza techniczna i prognozy dla akcji Action
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik20.09.2023 | 7 min.

Akcje spółki Action SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 2013 roku. Od tego czasu akcje ACA przeszły burzliwą drogę, a ich kurs zmieniał się w zależności od wielu czynników. Analiza historycznych notowań oraz bieżących trendów pozwala lepiej zrozumieć zachowanie kursu akcji Action i podejmować trafniejsze decyzje inwestycyjne.

Jak zmieniają się notowania akcji Action na GPW?

Akcje Action zadebiutowały na GPW w czerwcu 2013 roku. Początkowa cena emisyjna wynosiła około 40 zł, jednak już w pierwszych miesiącach od debiutu kurs akcji dynamicznie rósł, osiągając poziom około 65 zł pod koniec 2013 roku. W kolejnych latach akcje ACA kontynuowały trend wzrostowy - w 2017 roku osiągnęły historyczne maksimum na poziomie ponad 120 zł.

Jednak od 2018 roku można zaobserwować stopniowe osłabienie kursu akcji Action. W 2021 roku nastąpiło załamanie do poziomu około 65 zł, a w 2022 roku odnotowano dalsze spadki w okolice 45 zł za akcję. Obecnie kurs ACA utrzymuje się w trendzie bocznym w przedziale 40-50 zł.

Na zmienność notowań akcji Action wpływ mają przede wszystkim wyniki finansowe spółki, kondycja branży detalicznej oraz nastroje na rynkach finansowych. Widoczne osłabienie kursu w ostatnich latach to efekt m.in. nasilającej się konkurencji i spowolnienia wzrostów przychodów Action.

Kiedy nastąpił debiut giełdowy akcji ACTION?

Akcje spółki Action zadebiutowały na Głównym Rynku GPW w czerwcu 2013 roku. Był to jeden z największych debiutów giełdowych w historii polskiego rynku kapitałowego. Akcje sprzedawane były w ramach oferty publicznej po cenie emisyjnej 40 zł.

Oferta publiczna Action cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Popyt przekroczył podaż ponad 27-krotnie. Ostatecznie w ręce inwestorów trafiło 25 mln akcji, a spółka pozyskała 1 mld zł ze sprzedaży nowych akcji. Tym samym była to największa wartościowo oferta publiczna akcji na GPW od 2010 r.

Debiut akcji Action był dużym sukcesem i potwierdził słuszność strategii ekspansji międzynarodowej realizowanej przez spółkę. Notowania ACA dynamicznie rosły w kolejnych miesiącach, a akcje spółki na długo zagościły w czołówce najbardziej popularnych spółek giełdowych w Polsce.

Aktualny kurs akcji Action - wykres i analiza techniczna

Na koniec września 2022 roku kurs akcji Action kształtował się na poziomie około 45 zł. Oznacza to spadek o około 50% względem historycznych maksimów z 2017 r. Jednocześnie kurs ACA nadal znajduje się powyżej ceny emisyjnej z debiutu (40 zł).

Analiza techniczna wykresu akcji Action wskazuje, że od połowy 2021 r. akcje utknęły w trendzie bocznym. Kursy poruszają się w przedziale 40-55 zł, a inwestorzy wyczekują na wyraźny impuls, który pozwoliłby na wybicie z konsolidacji. Kluczowe wsparcie znajduje się na poziomie ok. 40 zł, natomiast opór usytuowany jest w strefie 50-55 zł.

W krótkim terminie prawdopodobny jest dalszy, płaski przebieg notowań ACA w ramach trendu bocznego. Kluczowe znaczenie dla dalszego kierunku na akcjach Action będą miały wyniki finansowe spółki oraz nastroje na globalnych rynkach akcji.

Prognozy dla akcji Action - czy warto kupić akcje ACA?

 Action SA | Wykres akcji ACA - notowania giełdowe, analiza techniczna i prognozy dla akcji Action

Większość analityków ocenia perspektywy dla akcji Action ostrożnie, choć pojawiają się także głosy bardziej optymistyczne. Analitycy wskazują na coraz silniejszą konkurencję (m.in. ze strony Pepco), wyzwania związane z inflacją i kosztami oraz generalne spowolnienie tempa wzrostu spółki.

Część ekspertów zaleca powstrzymanie się od inwestycji w akcje ACA lub wręcz ich sprzedaż. Inni wskazują na niską wycenę spółki i potencjał wzrostów w dłuższej perspektywie, choć na razie brakuje mocnych katalizatorów.

Dla bardziej konserwatywnych inwestorów bezpieczniejszą opcją może być obserwowanie akcji Action z boku i wyczekiwanie na ewidentne sygnały poprawy. Natomiast inwestorzy mogący zaakceptować większe ryzyko mogą rozważyć zakup akcji po atrakcyjnych cenach.

Dlaczego akcje Action notowane są na GPW?

Action, będący właścicielem sieci sklepów dyskontowych, zadebiutował na Głównym Rynku GPW w 2013 r. w ramach oferty publicznej akcji. Debiut giełdowy był elementem strategii ekspansji międzynarodowej realizowanej przez Action i miał ułatwić spółce pozyskanie kapitału na dalszy rozwój.

Notowanie akcji na GPW zapewniło Action większą rozpoznawalność wśród inwestorów i łatwiejszy dostęp do finansowania poprzez emisję akcji. Ponadto obecność na giełdzie podnosi wiarygodność spółki i jest swego rodzaju „pieczątką jakości”, sygnalizującą, że jest to dojrzała i rzetelnie zarządzana organizacja.

Dla inwestorów giełdowych notowanie akcji Action to możliwość zaangażowania kapitału w dynamicznie rozwijającą się spółkę detaliczną. Akcje ACA należą do najbardziej płynnych i popularnych walorów na GPW, choć ich kurs w ostatnich latach wykazuje tendencję spadkową.

Jakie są rekomendacje analityków dla akcji ACA?

Według aktualnych rekomendacji, większość analityków ocenia akcje Action neutralnie lub negatywnie. Średnia cena docelowa wg rekomendacji wynosi ok. 48 zł, czyli nieznacznie powyżej bieżących notowań.

Analitycy Morgan Stanley i Haitong Banku mają rekomendację „sprzedaj” z cenami docelowymi odpowiednio 40 i 41 zł. Z kolei DM BOŚ, Trigon i Vestor DM radzą „trzymać” akcje ACA przy cenach docelowych na poziomie 46-50 zł.

Najbardziej optymistyczni są eksperci BM PKO BP oraz Trigon DM, którzy rekomendują „kupno” akcji Action z cenami docelowymi 55 i 56 zł. Jednak takich pozytywnych rekomendacji jest zdecydowana mniejszość.

Dywidenda i wskaźniki dla akcji Action SA

Action regularnie wypłaca dywidendę do akcjonariuszy, choć jej poziom nie jest szczególnie wysoki. W 2022 r. na dywidendę trafiło ok. 30% zysku netto, co przełożyło się na dywidendę w wysokości 1 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła ok. 2%.

Z punktu widzenia analizy fundamentalnej, akcje Action wyceniane są obecnie na poziomie 11-12 x ZYSK NETTO oraz 0,5 x WARTOŚĆ KSIĘGOWA. Oznacza to dyskonto względem historycznych wycen oraz konkurentów.

Marża zysku netto Action w ostatnich kwartałach spadła z 8-9% do poziomu ok. 6%, co wskazuje na wyzwania związane ze wzrostem kosztów działalności. Jednak spółka nadal generuje solidne zwroty z kapitału (ROE na poziomie ok. 20%).

Perspektywy rozwoju dla spółki Action i jej akcji

Perspektywy dla akcji Action będą w dużej mierze zależeć od zdolności spółki do kontynuacji ekspansji na wymagających rynkach Zachodniej Europy. Kluczowe znaczenie będzie miała poprawa efektywności kosztowej w obliczu rosnącej inflacji.

Szanse dla Action daje rosnąca popularność formatu dyskontów, jednak spółka musi sprostać konkurencji ze strony coraz silniejszych rywali, jak Pepco czy Tedi. Na korzyść Action przemawia rozpoznawalna marka i skala działania.

W krótkim terminie kluczowe dla notowań akcji ACA będą raporty finansowe spółki. Powrót na ścieżkę wzrostu przychodów i zysków może poprawić nastroje inwestorów. Jednak bez wyraźnych sygnałów ożywienia, akcje Action mogą nadal pozostawać w trendzie bocznym.

Podsumowanie

Akcje Action od debiutu w 2013 roku przeszły zmienną drogę na GPW, odnotowując w pierwszych latach silne wzrosty, a następnie spadki i trend boczny. Obecnie kurs ACA utrzymuje się w konsolidacji w oczekiwaniu na nowe impulsy. Spółka stoi przed wyzwaniami ze strony konkurencji i inflacji, ale ma potencjał do poprawy wyników w dłuższej perspektywie. Inwestorzy powinni zachować ostrożność, choć warto obserwować akcje Action w poszukiwaniu okazji do zajęcia pozycji po atrakcyjnej cenie.

Najczęstsze pytania

Jaka jest obecna cena akcji Action?

Na koniec września 2022 roku kurs akcji Action wynosił około 45 zł.

Jaką dywidendę wypłaca Action?

W 2022 roku Action wypłacił dywidendę w wysokości 1 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła około 2%.

Czy warto kupić akcje Action?

Według większości analityków, obecnie lepiej powstrzymać się od zakupu akcji Action, choć pojawiają się także głosy, że wycena ACA jest atrakcyjna w dłuższej perspektywie.

Jakie są perspektywy dla akcji Action?

Perspektywy zależą od zdolności Action do poprawy wyników finansowych i konkurowania na wymagających rynkach. W krótkim terminie prawdopodobny jest dalszy trend boczny na akcjach.

Gdzie można kupić akcje Action?

Akcje Action notowane są na Głównym Rynku GPW, można je kupić za pośrednictwem biura maklerskiego lub platformy inwestycyjnej.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. Głosowanie rusza! Wstrzymujące brzemienność wyniki największego konkursu Invest Cuffs
  3. NN Investment Partners TFI - jak zainwestować z pomocą ekspertów?
  4. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  5. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły