Wyniki JSW opublikowane. Gigantyczne straty spółki

Wyniki JSW zostały opublikowane po zamknięciu dzisiejszych notowań. Z raportu wynika, że węglowa spółka „straciła” w 2015 roku ponad 3 miliardy złotych. To rekord w jej historii na GPW.

Strata netto Jastrzębskiej Spółki Węglowej – mimo niewielkiego wzrostu przychodów ze sprzedaży – sięgnęła w ubiegłym roku niemal 3,2 miliarda złotych. Wyniki JSW rok wcześniej również były „ujemne”. Strata netto w 2014 roku wyniosła bowiem 657 milionów złotych.

Ubiegłoroczna strata jest gigantyczna, ale kwota ta sama w sobie niewiele mówi. Aby lepiej zobrazować/zrozumieć wyniki JSW, najprościej będzie przedstawić je w stosunku do kapitalizacji całej węglowej spółki.

Uwzględniając kurs dzisiejszego zamknięcia, obecna wycena rynkowa Jastrzębskiej Spółki Węglowej wynosi około 1,2 miliarda złotych. Niewiele więc zabrakło, aby zanotowana tylko w ubiegłym roku strata była 3-krotnie wyższa niż wartość całej spółki.

To przede wszystkim efekt gigantycznych odpisów księgowych dokonanych przez JSW (związanych z aktualizacją majątku). Bez nich wynik nie wyglądałby już tak dramatycznie. Odpisy zazwyczaj jednak nie biorą się z kosmosu.

Że wciąż wysokie koszty działalności, że niskie ceny węgla, że nie najlepsze perspektywy (związane między innymi ze spowolnieniem dynamiki wzrostu gospodarczego w Chinach) to tematy negatywnie rzutujące na wynikach spółki, wiadomo nie od dziś.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz – co zrobiłby prywatny właściciel, gdyby wyniki jego przedsiębiorstwa wyglądały podobnie. Podłączałby kroplówkę, jednocześnie drastycznie „odchudzając działalność”, a może po prostu zaprzestałby reanimacji?

Z drugiej jednak strony… rekordowa strata, ale „zaktualizowane księgi” i dość ambitne plany oszczędnościowe – może to sygnał, że zbliża się „ten moment” dla akcji spółki? Osobiście wolałbym poczekać na potwierdzenie w poprawie koniunktury na rynku węgla. Ewentualnej poprawie…

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

Jedna myśl nt. „Wyniki JSW opublikowane. Gigantyczne straty spółki

  1. I pomyśleć że była to pierwsza spółka której wystawiłem opinię że będzie bankrutem jak była po 40zł.
    Miło że są ludzie w blogosferze interesujący się też analizą finansową jak ty, część osób bez zdolności czytania sprawozdań uniknie kupienia wielu bubli 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge