Wyniki Enter Air. Czym nie chwaliła się spółka?

Wyniki Enter Air sprawiły, że kurs akcji spółki wyskoczył w górę. Z pierwszego raportu rocznego w historii firmy na GPW można wyłuskać jednak sporo innych niż zysk netto informacji. Nie wszystkimi spółka chwaliła się tak, jak podwojeniem zysków w ujęciu rocznym. Choć przeglądanie raportu nie było łatwe, postanowiłem poświęcić chwilę na lekturę dokonań moich „ulubionych” linii lotniczych.

Pierwszego dnia wiosny, po sesji 21 marca, prywatne linie lotnicze Enter Air zaprezentowały/opublikowały swój raport finansowy za 2015 rok. Wyniki Enter Air wypadły całkiem nieźle, a kurs następnego dnia poszedł w górę o niemal 8 procent. Mogło być jeszcze lepiej, bo w najlepszym momencie „powynikowej sesji” akcje Enter Air drożały o ponad 13 procent.

Wyniki Enter Air. Co ciekawego w raporcie?

 

1. Spółka pochwaliła się między innymi tym, że w 2015 roku jej skonsolidowany zysk netto (domyślnie używam zwrotu „spółka”, aczkolwiek opisywane wyniki dotyczą grupy kapitałowej Enter Air) wyniósł niemal 33,8 miliona złotych, wobec 17,4 miliona złotych rok wcześniej. Niemal 100-procentowy wzrost zysku to nie lada osiągnięcie. Linie Enter Air nie chwaliły się  jednak swoimi wynikami w czwartym kwartale.

Skup akcji CD Projekt. Mieszane uczucia

Tymczasem, jak wynika z moich obliczeń na podstawie raportów Enter Air, w ostatnim kwartale 2015 roku linie zanotowały stratę netto sięgającą 6,2 miliona złotych. Cóż… nikt nigdy nie ukrywał, że branża jest „podatna” na sezonowość wyników. Z drugiej jednak strony, w czwartym kwartale 2014 roku wyniki Enter Air na poziomie netto wyniosły około 1,3 miliona złotych. Rezultat ten nie poraża, ale mimo sezonowości rok wcześniej udało się zamknąć ostanie trzy miesiące roku na plusie.

2. W raporcie Enter Air ponownie zaciekawił mnie także temat zadłużenia. Spółka pochwaliła się między innymi spadkiem stopy zadłużenia – rozumianej jako stosunek sumy zobowiązań długo i krótkoterminowych do sumy pasywów – z 0,81 do 0,62. Wciąż sporo, ale zdecydowanie lepiej niż przed rokiem.

Wyniki JSW opublikowane. Gigantyczne straty spółki

Tutaj zwróciłbym jednak uwagę na to, że do tak gwałtownej poprawy wskaźnika obrazującego ogólne zadłużenie spółki przyczyniła się przede wszystkim sama emisja akcji. W jej efekcie kapitał podstawowy zwiększył się o 7 milionów złotych, a kapitał zapasowy o niespełna 90 milionów złotych. Razem kapitały własne wzrosły z 43,4 do 170,5 miliona złotych.

Tymczasem zobowiązania Enter Air – licząc w sumie zarówno te krótko, jak i długoterminowe – wzrosły ze 179,6 mln złotych w 2014 roku do 273 mln złotych w 2015 roku.

3. Przeglądając raport finansowy Enter Air dowiedziałem się także, że łączne przychody ze sprzedaży zanotowane w 2015 roku wyniosły 757 milionów złotych. Co ciekawe, udział trzech kluczowych touroperatorów w przychodach przekracza 55 procent (odpowiednio 178,3; 125,1 oraz 115,2 miliona złotych).

Notowania WIG20, a cena ropy naftowej. Jakie prognozy?

To oczywiście nie jest wielkie zaskoczenie, aczkolwiek czynnik ryzyka, o którym zdaje się nie pisałem wcześniej. Rezygnacja ze współpracy, czy problemy któregoś z kontrahentów mogłyby bowiem istotnie wpłynąć na wyniki finansowe całej grupy Enter Air.

4. Znalazłem również szczególnie interesujący mnie wątek „procesów”. „Wartość poszczególnych sporów nie przekracza kwoty 400 EUR powiększonej o ewentualne koszty zastępstwa procesowego i odsetki” – napisał Enter Air w raporcie rocznym. Osoby przygotowujące raport nie dodały jedynie tego, ze wspomniana kwota dotyczy jednego poszkodowanego pasażera…

Odbicie na GPW? Jest kolejna szansa na wzrosty

Troszkę to lakoniczne podejście. Tym bardziej, że spółka z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, jakie ogólne koszty z tytułu procesów, czy postępowań wchodzą w grę. Dla przykładu dodam, że w przypadku postępowania, w którym uczestniczę, całkowita kwota potencjalnych obciążeń finansowych spółki może solidnie przekroczyć 100 tysięcy złotych. Po informacjach znalezionych w internecie wnioskuję, że takich spraw jest więcej.

A tak swoją drogą… jeśli ktoś ze spółki Enter Air „dotarł” na mojego bloga, to proponuję na przyszłość nie tylko bardziej szanować swoich klientów, ale również inwestorów i analityków. Roczny raport w postaci „zeskanowanego” pdf-a wręcz woła o pomstę do nieba. Jasne… tak trudniej wyszukać istotne informacje, ale wchodząc na publiczny rynek spółka musi zdawać sobie sprawę, że wraz z nowym kapitałem pojawia się również temat „świecznika” 😉

Jak zacząć grać na giełdzie? Inwestowanie na GPW w pigułce

A skoro nie dostałem możliwości skorzystania z opcji „ctrl+f” to poniżej przedstawiam kilka smaczków, które wynalazłem dzięki ręcznemu przekopywaniu się przez roczny raport finansowy Enter Air.  Cóż… przyznaję się bez bicia, że raportu – mimo że nie jest najdłuższy – nie przeczytałem od deski do deski. Po prostu nie znalazłem czasu. Być może w przyszłości zdołam nadrobić zaległości.

  • Koszty emisji akcji wyniosły 4,29 miliona złotych.
  • Łączne koszty związane ze świadczeniami pracowniczymi wyniosły w 2015 roku 17,75 miliona złotych. Oznacza to ich spadek. Rok wcześniej kwota ta sięgała bowiem 19,58 miliona złotych. Co jednak ciekawe – jak podaje spółka – liczba pracowników w tym czasie wzrosła z 249 do 310.
  • Na swoich pensjach zarząd spółki już nie oszczędzał 🙂 Łączne koszty wynagrodzenia członków zarządu Enter Air (4 osoby) w 2015 roku wyniosły 4,49 miliona złotych. Rok wcześniej wynosiły natomiast 2,44 miliona złotych. Oznacza to, że w ciągu roku wzrosły o około 84 procent.  Spora w tym zasługa premii, które w 2015 roku przekroczyły 1,5 miliona złotych.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*