Wiedźmin 4? Może chociaż Wiedźmin 3 dla wielu graczy?

Wiedźmin 4 to temat, który w dalszym ciągu rozpala emocje inwestorów na forach internetowych. Spekulacji jakoś specjalnie nie powstrzymało ubiegłoroczne dementi Marcina Iwińskiego, wiceprezesa i największego udziałowca CD Projekt. A gdyby tak zamiast Wiedźmina 4, CD Projekt „dopalił” Wiedźmina 3 o tryb wieloosobowy?

As we said before, never say never [but] right now it’s really Blood and Wine. This is the end. Blood and Wine is [the] closing and there won’t be any Witcher any time soon – if there ever will be one. And I would really like to see how people feel about it, if they will enjoy it – taką wypowiedź współzałożyciela CD Projekt Marcina Iwińskiego można znaleźć w serwisie eurogamer.net. Data? Druga połowa maja ubiegłego roku.

W dużym skrócie… Krew i Wino ma kończyć cykl, a CD Projekt nie planuje w najbliższym czasie nowego Wiedźmina. Nie wyklucza też, że na tym etapie zakończy się cała saga przygód Geralta dla graczy komputerowych. Wiceprezes dodał jednak „nigdy nie mów nigdy”, co pozostawiło pole do spekulacji. Szczególnie, że temat jest gorący, zarówno dla graczy komputerowych, jak i giełdowych.

Mimo że CD Projekt skupia się teraz na Gwincie (ruszyła otwarta beta dla graczy) oraz na kolejnym dużym projekcie, czyli produkcji gry Cyberpunk 2077, temat gry Wiedźmin 4 nie znika z forów. Ostatnio gdzieś mignął mi komentarz forumowicza, który ma nadzieję, że popularny producent gier – mimo wszystko – gdzieś za zamkniętymi drzwiami pracuje nad kolejną częścią Wiedźmina.

Jako, że niespecjalnie podoba mi się zapowiedź, że Wiedźmin 3 miałby kończyć serię, a Wiedźmin 4 pozostać jedynie ciekawym tematem do dyskusji, postanowiłem – chyba pierwszy raz na tym blogu – puścić wodze fantazji 🙂

Jeśli nie Wiedźmin 4 to może chociaż Wiedźmin 3 z trybem dla wielu graczy?

Wiedźmin 3 to gra kompletna. Świetna fabuła, rewelacyjne dialogi (może niekoniecznie dla dzieci), znakomita grafika i co najważniejsze – fantastyczna grywalność. Jednej rzeczy w tym wszystkim jednak zabrakło – trybu wieloosobowego. Gra jest długa i nawet bez opcji multiplayer – licząc z dodatkami – może zapewnić graczom pewnie z 200 godzin rozrywki. Mimo wszystko, tryb wieloosobowy to nowa jakość, a gdyby zrealizować temat z głową, mógłby „wyjść z niego” praktycznie nowy produkt.

Możliwości za pewien czas będą. CD Projekt przy produkcji Gwinta z pewnością zdobędzie kompetencje do tego, aby z powodzeniem zapewniać graczom rozgrywkę w trybie wieloosobowym. To ważne, ponieważ wiele projektów z gigantycznymi nakładami inwestycyjnymi zostało „rozwalonych” przez przeładowane serwery, problemy z połączeniem, lagi, czy wyrzucanie graczy z gry w trakcie rozgrywki.

Wyobraźcie sobie teraz, że CD Projekt na starego dobrego Wiedźmina 3 „nakłada” tryb sieciowy, tworzy nowe zadania, które można rozwiązywać ze znajomymi, polowania na wszelkiej maści stwory, z którymi można walczyć całą drużyną oraz oczywiście tryb, gdzie każdy może „zgarnąć” od każdego, a bezpiecznie jest jedynie w domu lub… w karczmie, gdzie w najgorszym wypadku czeka nas przegrana walka na pięści. W dużym skrócie – taki „średniowieczny Counter-Strike” 🙂 Sensowna cena za rozbudowaną grę, a reszta to mikropłatności. W końcu na polowanie warto iść w mocnej zbroi i z dobrym mieczem…

O produkcji gier komputerowych we wrześniu 2014 roku miałem przyjemność porozmawiać z prezesem CI Games Markiem Tymińskim. Szef producenta Snipera i Lords of the Fallen wspominał wówczas o tym, że sequele znanych tytułów są obarczone znacznie mniejszym ryzykiem. Premiera gry Sniper: Ghost Warrior 3 pokazała, że nie zawsze jest to prawda, ale w przypadku Wiedźmina ta teoria dotąd sprawdzała się doskonale.

Co sądzicie o pomyśle trybu multiplayer w Wiedźminie 3? Jeśli nie ma szans na grę Wiedźmin 4, to może chociaż taka opcja? Może warto byłoby „polobbować” w CD Projekt? Piszę zarówno z perspektywy gracza komputerowego, jak i posiadacza akcji spółki 🙂


Jeśli spodobał Ci się artykuł, wpadaj częściej na bloga Analityk gra na giełdzie. Jeśli chcesz jeszcze poczytać, poniżej podrzucam kilka ciekawych materiałów 🙂

Jeśli natomiast nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, zerkaj na mojego Facebooka lub Twittera. Serdecznie zapraszam 🙂


Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

Jedna myśl nt. „Wiedźmin 4? Może chociaż Wiedźmin 3 dla wielu graczy?

  1. Wątpie żeby miał wyjśc Witcher 3 z trybem multiplayer. Nie ta gra, to nie jest to czego twórcy oczekiwali, to nie ich wizja, aczkolwiek bardzo chętnie zobaczyłbym 4 odsłonę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*