Teksty o giełdzie, które warto przeczytać #ogiełdzie

W tym wpisie polecam teksty o giełdzie i miejsca, w które warto zajrzeć. To drugi materiał z cyklu, który rozpocząłem w połowie stycznia, ale chciałbym jeszcze raz podkreślić, że wybór jest zdecydowanie subiektywny 🙂

To nie są najlepsze teksty o giełdzie. Są to treści, które przykuły moją uwagę, zaskoczyły mnie swoją przydatnością, pokazały inny, ciekawy punkt widzenia. Nie jest to też ranking, więc kolejność jest zupełnie przypadkowa.

Aby przejść do konkretnego artykułu kliknij w fotkę

„Ile wynosi rekord świata zysku z akcji? 29 223 procent w rok”

– Czy zastanawialiście się kiedyś, ile wynosi udokumentowany rekord świata zysku z akcji? Odpowiedź brzmi: 29 223 procent w rok, a jego autorem jest Dan Zanger – pisze Zbyszek Papiński na blogu App Funds.

To materiał z gatunku tych, które lubię najbardziej. Niezwykle ciekawa historia inwestora, który zaliczył zarówno nieprawdopodobne serie zysków na giełdzie, jak i spadki, które „zabierały” mu całość lub większość kapitału.

Warto przeczytać, choćby po to, żeby pamiętać, iż nie da się ciągle zarabiać na giełdzie, że warto pilnować ryzyka i przede wszystkim uświadomić sobie, że nadmierna wiara we własne umiejętności zazwyczaj prowadzi do porażki na rynku.

„Słownik inwestycyjny, dlaczego nie możesz zrozumieć ludzi rozmawiających o rynku?”

– Z moich obserwacji wynika, że najczęściej slangu używają drobni inwestorzy lub słabi analitycy – napisał Piotr z bloga Czarny Łabędź we wpisie zawierającym listę ciekawych „pojęć” inwestycyjnych.

Muszę przyznać, że zawsze bawiły mnie wpisy na forach inwestycyjnych nafaszerowane tego typu pojęciami. Tak, jakby nie dało się napisać tego w sposób zrozumiały nawet dla „nie-zaawansowanych-inwestorów”.

Warto zerknąć, choćby z ciekawości. Ja nie znałem wszystkich fraz. „Strzepywanie g… z buta”, jako jedno- lub dwudniowa korekta? Bardzo obrazowe 🙂

„Integer przykłada akcjonariuszom nóż do gardła”

– Takiego braku szacunku dla inwestorów mniejszościowych nie powstydziłby się nawet minister Tchórzewski – pisze Adam Torchała na bankier.pl. Tekst ten wybrałem, ponieważ w bardzo dużym stopniu zgadzam się z jego autorem.

Zmiana terminu publikacji raportu rocznego, nagły skok transparentności spółki w tematyce największych zagrożeń finansowych oraz coraz wyraźniej rysujący się konflikt interesów na linii mniejszościowi akcjonariusze-zarząd-wzywający sprawiają, że jest to niezwykle ciekawy „case” dla wszystkich inwestorów.

Niestety, mniejszościowi akcjonariusze znaleźli się między młotem, a kowadłem i sam jestem ciekaw, jak dalej potoczy się ta sytuacja. Dodam tylko, że trochę to przykre, iż jeden z wizjonerów polskiego biznesu rozgrywa właśnie tak bardzo samolubną partię.

„5 powodów, dzięki którym taniej i lepiej jest wybrać się na wakacje zimą”

– Większość z nas planuje swoje wakacje latem, kiedy pogoda w Polsce jest zazwyczaj ciepła i słoneczna. Może lepszą decyzją będzie wykorzystanie kilku dni urlopu na zagraniczne wakacje zimą – proponuje Magda na blogu Finanse na obcasach.

Miały być teksty o giełdzie, ale od giełdy, inwestycji i finansów też trzeba czasem odpocząć, a wakacje zimą to bardzo dobry pomysł. Niekoniecznie oznaczający całkowitą rezygnację z wakacji latem 🙂

Prywatnie tę koncepcję przetestowałem pierwszy raz w tym roku i szczerze ją polecam. Kąpiel w oceanie w lutym lub marcu jest dość orzeźwiająca, aczkolwiek bardzo przyjemna 🙂 Szczególnie, kiedy temperatura powietrza dobija do 25 stopni.

La Graciosa w lutym, materiały prywatne

Lanzarote początkiem marca, materiały prywatne

Sprawdź również, jakie materiały polecałem w poprzednim zestawieniu #ogiełdzie:

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

2 myśli nt. „Teksty o giełdzie, które warto przeczytać #ogiełdzie

  1. Dużo taniej można też pojechać na wakacje we wrześniu albo październiku. Ja tak robię od kilku lat i sprawdzając ceny jest naprawdę spora różnica.

  2. Tekst o Integer.pl i porównanie do ministra Tchórzewskiego to mistrzostwo. W jednym zdaniu w pigułce łapie dwie największe zmory GPW – przedsiębiorców kombinujących jak wydoić mniejszościowych i polityków zarządzających spółkami notowanymi tak jakby dalej były typowymi spółkami SP.

    Swoją drogą, w wezwaniu na Integer dzisiaj została podniesiona cena.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*