Skup akcji CD Projekt. Mieszane uczucia

Skup akcji CD Projekt planowany przez zarząd spółki – z jednej strony – to dobra wiadomość. Szczególnie w związku z oczekiwanym „przestojem” w jej wynikach. Z drugiej jednak, spodziewałem się czegoś więcej. Od momentu szumnej zapowiedzi terminu publikacji strategii minęło ponad pół roku. Niestety odniosłem wrażenie, że jest z nią trochę tak, jak z planami naszych polityków. Niby są, aczkolwiek tylko konkretów brak.

Podsumujmy zatem krótko… przy przychodach rzędu 798 milionów złotych, zysk netto CD Projekt w 2015 roku wyniósł 342,4 miliona złotych. Wynik jest rewelacyjny, aczkolwiek również niemal zgodny z oczekiwaniami analityków. To oczywiście głównie efekt sprzedaży gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Spółka poinformowała między innymi, że w sumie sprzedała ponad 20 milionów gier z trylogii Wiedźmina (Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gon). Ponadto zarząd CD Projekt zasygnalizował również chęć skupu własnych akcji.

Z jednej strony skup akcji CD Projekt wydaje się sensownym kierunkiem. Premiera gry Wiedźmin 3: Dziki Gon już sporo czasu za nami. Podobnie zresztą, jak największe przychody i przepływy finansowe z nią związane. Jako, że produkcja gier to trochę „biznes od premiery do premiery”, takie działanie pozwoli ustabilizować kurs CD Projekt, kiedy szefostwo firmy uzna, że cena akcji CD Projekt jest za niska, a spółka jest niedowartościowana.

Moment jest dobry. Jedna duża premiera i pierwszy dodatek za nami, przed nami drugi dodatek do Wiedźmina 3, ale kolejnej dużej premiery na horyzoncie jeszcze nie widać. Oznacza to, że spółkę będzie czekał okres raportowania bez „wynikowych szaleństw”. Poza tym, skupowanie akcji przez spółkę, której zarząd zajmuje kluczowe miejsca w jej akcjonariacie świadczy o jego wierze w przyszłość oraz kolejne projekty i przedsięwzięcia. Taki stabilizator notowań to też dobra wiadomość dla posiadaczy akcji CD Projekt.

Z drugiej jednak strony, spodziewałem się dzisiaj czegoś więcej… konkretów, szczegółów, detali, czegokolwiek nowego. Tymczasem nie dowiedziałem się wiele więcej ponad to, o czym wiedziałem pisząc we wrześniu 2015 roku artykuł pod tytułem „Czym rozczarowali/zaskoczyli mnie szefowie CD Projekt?”. Na przykład o tym, że buy-back jest lepszym pomysłem niż dywidenda, prezes CD Projekt mówił już pod koniec sierpnia 2015 roku.

Jeśli natomiast mowa o samej strategii CD Projekt na lata 2016-2021, to z liczącego zaledwie 6 stron dokumentu (można go znaleźć na stronie internetowej CD Projekt) jedynie strona numer 5. mówi – dość ogólnie – o planach spółki na przyszłość. Może to powtarzanie w mediach i przez ekspertów marcowego terminu publikacji strategii tak rozbudziło moje oczekiwania, ale po prostu liczyłem na więcej.

Ciekawi mnie też jeszcze jedna sprawa – dlaczego spółka nie zakomunikowała, jaka była konkretnie sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon w całym 2015 roku oraz jak sprzedał się pierwszy dodatek. Czyżby te wyniki nie były już tak atrakcyjne, jak wtedy, kiedy po dwóch tygodniach od premiery nowego Wiedźmaka CD Projekt chwalił się 4 milionami sprzedanych sztuk lub ponad 6 milionami na koniec czerwca 2015 roku?

Nie zmienia to jednak faktu, że akcje CD Projekt w dalszym ciągu stanowią istotną część mojego prywatnego portfela inwestycyjnego. Jak dotąd, w spółce nie wydarzyło się nic, co mogłoby zmienić mój stosunek do niej. Oczywiście pewne decyzje mogą podobać mi się bardziej, inne mniej, wciąż obawiam się ryzyka marnotrawstwa pieniędzy związanego z nadmiarem gotówki w kasie, ale ogólny kierunek wybrany przez jej właścicieli/szefów w dalszym ciągu mi odpowiada.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo. W kwestii akcji CD Projekt nie jestem też obiektywny, ponieważ posiadam akcje spółki w portfelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*