Rozstrzelone rekomendacje dla CD Projekt. Kto ma rację?

Dziś rano na rynek napłynęły dwie zupełnie różne rekomendacje dla spółki CD Projekt. Jedna mówi o ponad 60-procentowym potencjale wzrostowym, według drugiej akcje spółki są lekko przewartościowane.

Trigon DM szacuje tegoroczną sprzedaż Wiedźmina 3 (to od niej przede wszystkim będą zależeć wyniki finansowe CD Projekt w 2015 roku) na 10 milionów sztuk. Cena docelowa dla akcji spółki to 38 złotych (62 procent powyżej wczorajszego zamknięcia). Rekomendacja jest oczywiście kupuj (źródło: PAP).

Zupełnie inaczej postrzega spółkę DM BZ WBK, którego zdaniem sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon w 2015 roku wyniesie 7,5 miliona sztuk. Cena docelowa dla CD Projekt w tym wypadku to 23 złote (około 2 procent poniżej wczorajszego zamknięcia). Rekomendacja analityków to sprzedaj (źródło: PAP).

Przyznaję, zupełnie nie jestem obiektywny. Mam w portfelu akcje CD Projekt. Część z nich kupiłem jeszcze w ubiegłym roku, część dokupiłem, kiedy zawaliłem nockę grając w najnowszą część Wieśka. Dlatego pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy była taka, że nikt z BZ WBK najwyraźniej w Wiedźmina 3 jeszcze nie grał.

Kiedy emocje opadły, przypomniałem sobie, że nie tak dawno widziałem zupełnie inne szacunki. W styczniu tego roku DM BZ WBK szacował tegoroczną sprzedaż Wiedźmina 3 na poziomie 4 milionów sztuk, czyli dokładnie tyle, ile CD Projekt zdołał sprzedać w zaledwie dwa tygodnie.

Zupełnie nie czepiam się tych szacunków. Prognozowanie sprzedaży gier, szczególnie przed możliwością zobaczenia finalnego rezultatu, bywa jeszcze trudniejsze niż prognozowanie wyników finansowych spółek. Jest hit, sprzedaż idzie w grube miliony. Jest babol, spółka musi walczyć o przetrwanie.

Ciekawi mnie natomiast inna sprawa. Kiedy w styczniu DM BZ WBK szacował tegoroczną sprzedaż Wiedźmina 3 na poziomie 4 milionów sztuk, wycenił akcję CD Projekt na 17,50 złotego. Kiedy prognozy sprzedaży skoczyły do 7,5 miliona, cenę docelową wyliczono na 23 złote. Rozumiem, że wycena nie opiera się jedynie na szacunkach dotyczących 2015 roku, ale mimo wszystko coś mi tu się nie zazębia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*