Rekomendacje dla akcji JSW. Analitycy zmienni są

Jeszcze w grudniu 2015 roku analitycy DM BOŚ rekomendowali sprzedaż akcji JSW wyceniając jeden papier spółki na 7,50 złotego. Obecna cena docelowa ekspertów DM BOŚ dla akcji JSW to 63,50 złotego. Rozumiem zmianę sytuacji rynkowej, czy zmianę zdania ekspertów, ale te dwie rekomendacje dla akcji JSW dzieli niespełna 9 miesięcy i aż 750-procentowy wzrost wyceny. 

Nie twierdzę, że zdania nie należy zmieniać. Kiedy wyraźnie zmieniają się okoliczności, dostosowanie do nich własnej opinii jest wręcz obowiązkiem. Szczególnie na rynkach finansowych, gdzie sytuacja zmienia się niezwykle dynamicznie, a upieranie się przy pierwotnych założeniach może kosztować sporo nerwów i pieniędzy.

W żadnym wypadku nie zamierzam też rozliczać analityków ze skuteczności ich rekomendacji 🙂 Przecież tegoroczne zalecenia pozwoliły zarobić inwestorom sporo pieniędzy. Postanowiłem natomiast przyjrzeć się temu, jak zmieniał się stosunek ekspertów DM BOŚ do akcji JSW (Jastrzębskiej Spółki Węglowej).

Rekomendacje dla akcji JSW

Na początek tabela pokazująca rekomendacje dla akcji JSW od stycznia 2015 roku. Oczywiście mowa o rekomendacjach sporządzonych przez analityków DM BOŚ.

Rubryka DATA i REKOMENDACJA… tu wszystko jest raczej jasne. WYCENA to po prostu ustalona przez analityków cena docelowa dla akcji JSW. CENA to natomiast kurs zamknięcia akcji JSW z dnia wystawienia rekomendacji. Jeśli data raportu przypadała na dzień bez sesji (tak zdarzyło się tylko raz), w rubryce CENA znajduje się ostatnia poprzedzająca ten dzień cena zamknięcia.

rekomendacje DM BOŚ dla akcji JSWTa tabela bardzo dobrze pokazuje, w jaki sposób cena docelowa dla akcji JSW na poziomie 7,50 złotego dowędrowała do poziomu 63,50 złotego. Więcej wniosków będzie można wyciągnąć nakładając rekomendacje dla akcji JSW na wykres spółki.

rekomendacje DM BOŚ dla akcji JSW (wykres)

źródło: analitykgranagieldzie.pl, wykres: stooq.pl (kliknij, aby powiększyć wykres)

Wniosek_1: Analitycy „trzymają się trendów”. Kiedy cena akcji JSW w pierwszej części 2015 roku nie ostała się powyżej poziomu 20 złotych, analitycy zmienili rekomendację z „trzymaj” na „sprzedaj”. Później utrzymywali takie zalecenie aż do końca 2015 roku i zmienili je dopiero w kwietniu tego roku, kiedy już można było mówić o odwróceniu trendu na wykresie JSW.

Wniosek_2: Zmiany rekomendacji następują po fakcie. Rekomendacja „trzymaj” na „sprzedaj” została zmieniona po tym, jak cena akcji JSW skurczyła się o jedną czwartą. Rekomendacja „sprzedaj” na „kupuj” zmieniła się natomiast, kiedy kurs – licząc od ceny akcji JSW z dnia wystawienia poprzedniej rekomendacji – poszedł w górę o ponad 60 procent. Różnice procentowe byłyby jeszcze wyższe, gdyby zamiast cen akcji z dnia wystawienia rekomendacji, uwzględnić lokalne szczyty bądź dołki.

Zaskakujące i zadziwiające jest natomiast to, że analitycy, którzy swoje rekomendacje powinni opierać głównie na analizie fundamentalnej, z takim rozmachem zmieniają zdanie. Rozumiem, że można nie przewidzieć dynamicznej zmiany ceny węgla, od której zależą głównie przychody spółki. Rozumiem, że spółka stara się poprawić organizację i efektywność działania i to również przełoży się na jej finanse w przyszłości.

To, co z kolei zrozumieć jest mi bardzo ciężko, to fakt, że w ciągu niespełna 9 miesięcy wycena tej samej spółki w oczach analityków tej samej instytucji finansowej wzrosła aż o 747 procent. Spółka w międzyczasie nie wynalazła przecież ani leku na raka, ani choćby preparatu na porost włosów 🙂

Rekomendacje analityków są potrzebne rynkowi

Rekomendacje analityków domów i biur maklerskich to temat na dyskusję z gatunku tych bez końca 😉 Chciałbym jednak coś wyraźnie zaznaczyć. Nie uważam, że są one niepotrzebne rynkowi. Wręcz przeciwnie. Sam bardzo często na podstawie wskazań analityków wybieram spółki, którym później się dokładniej przyglądam. Niespecjalnie sugeruję się oczywiście ceną docelową, bo ta dość często jest „aktualizowana” wraz ze zmianami cen akcji analizowanej spółki.

Spółki giełdowe „pokrywane” przez domy maklerskie są popularniejsze wśród inwestorów instytucjonalnych, co zapewnia płynność i – przynajmniej w teorii – większą stabilność notowań. Ponadto, sprawni analitycy dobrze znający spółki, które analizują wiedzą szybciej, co w trawie piszczy, więc czasem warto poczytać między wierszami 🙂

To, że „na tapetę” wziąłem akurat DM BOŚ i JSW wynika z dwóch powodów. Spółka JSW, która jeszcze przed rokiem znajdowała się w gronie giełdowych outsiderów jest obecnie hitem wśród inwestorów. O to, żeby być w centrum uwagi dba również DM BOŚ regularnie wybierając i prezentując swoje typy na kolejny miesiąc oraz chwaląc się później „osiągniętymi stopami zwrotu”. Tak swoją drogą, te „top picks” na kolejny miesiąc to bardzo fajny pomysł. Zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizerunkowym 🙂

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

3 myśli nt. „Rekomendacje dla akcji JSW. Analitycy zmienni są

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*