Ranking najpopularniejszych spółek na GPW

Ranking najpopularniejszych spółek na GPW
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik13.09.2023 | 8 min.

Inwestowanie na giełdzie to emocjonująca przygoda, która może przynieść wymierne korzyści finansowe. Jednak aby odnieść sukces na parkiecie, trzeba poznać reguły tej gry. Jednym z kluczowych aspektów jest wybór odpowiednich spółek, w które zainwestować swój kapitał. Wśród setek notowanych firm są takie, które na stałe wpisały się w historię i tradycję polskiej giełdy. Ich akcje od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów.

Dlaczego niektóre spółki przyciągają uwagę graczy giełdowych? Jakie czynniki decydują o tym, że to właśnie ich akcje są chętnie kupowane i sprzedawane? Odpowiedzi na te pytania pozwolą lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące GPW i podejmować trafniejsze decyzje inwestycyjne.

Kryteria wyboru popularnych spółek na GPW

Wartość obrotów akcjami

Podstawowym wskaźnikiem popularności spółki wśród inwestorów jest wartość obrotów jej akcjami. Im wyższa jest ona w ujęciu dziennym, tygodniowym czy miesięcznym, tym większe zainteresowanie wzbudza dana firma. Wysokie obroty oznaczają, że akcje są chętnie kupowane i sprzedawane, a inwestorzy dostrzegają w nich potencjał.

1. Obroty jako wyznacznik płynności

Wysokie obroty zapewniają płynność akcji, czyli łatwość zawierania transakcji. Inwestorzy nie muszą długo czekać na drugą stronę zlecenia i mogą sprawnie realizować zyski lub ograniczać straty poprzez sprzedaż akcji.

2. Obroty a popularność branż i sektorów

Na obroty wpływają także trendy dotyczące popularności poszczególnych branż i sektorów gospodarki. Inwestorzy chętniej lokują pieniądze w firmy, które działają w perspektywicznych segmentach.

Liczba akcjonariuszy

Kolejnym miernikiem zainteresowania spółką jest liczba osób i podmiotów, które nabyły jej akcje. Im więcej akcjonariuszy, tym szersze grono inwestorów dostrzega perspektywy rozwoju firmy i potencjał wzrostu jej wyceny rynkowej. Duża liczba akcjonariuszy to także większa płynność akcji.

1. Akcjonariat rozproszony vs skoncentrowany

Istotna jest także struktura akcjonariatu. Rozproszony akcjonariat, gdzie akcje należą do wielu drobnych inwestorów, zwiększa płynność. Natomiast akcjonariat skoncentrowany w rękach kilku dużych podmiotów może ograniczać dostępność akcji.

2. Indeksowanie a baza inwestorów

Spółki wchodzące w skład głównych indeksów giełdowych przyciągają szerokie grono inwestorów instytucjonalnych, w tym funduszy pasywnych śledzących indeksy.

Obecność w indeksach giełdowych

Indeksowanie jest więc kluczowym czynnikiem zwiększającym popularność spółek wśród inwestorów. Im wyższy indeks, w którego skład wchodzi firma, tym większe zainteresowanie jej akcjami. Szczególnie pożądane są miejsca w prestiżowych indeksach WIG20 oraz mWIG40.

1. WIG20 - blue chipy i największe spółki

WIG20 grupuje 20 największych i najbardziej płynnych spółek z GPW. Są to tzw. blue chipy czyli najbardziej renomowane firmy na polskim parkiecie.

2. mWIG40 - średnie i szybko rosnące spółki

mWIG40 obejmuje kolejnych 40 średnich spółek pod względem kapitalizacji i obrotów. Są to często firmy dynamicznie się rozwijające.

Największe obroty na GPW

Spółki z sektora bankowego

Do grupy spółek o najwyższych obrotach należą przede wszystkim banki, które od lat przyciągają uwagę inwestorów. W czołówce znajdują się m.in. PKO BP, Pekao, Santander oraz mBank. Ich akcje cechują się wysoką płynnością, a banki regularnie wypłacają atrakcyjne dywidendy.

1. PKO BP - największy bank w Polsce

PKO BP jest pod względem aktywów największym bankiem w Polsce. Jego akcje należą do ścisłej czołówki pod względem płynności na GPW. Bank ma stabilną pozycję rynkową i regularnie dzieli się zyskami z akcjonariuszami.

2. Pekao i Santander - banki z zagranicznym kapitałem

Pekao i Santander, kontrolowane przez zagraniczne instytucje finansowe, również charakteryzują się wysoką płynnością akcji i są chętnie kupowane przez inwestorów.

Spółki paliwowe i energetyczne

Kolejnymi spółkami o dużej popularności są firmy z branży paliwowej i energetycznej, takie jak PKN Orlen, PGNiG, Tauron czy PGE. Ich akcje cechują się wysoką płynnością, a same spółki mają strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki.

1. PKN Orlen - największy producent paliw

PKN Orlen jest największym producentem paliw w Polsce i jednym z liderów europejskiego rynku. Spółka jest także kluczowym graczem na rynku energetycznym w Polsce. Akcje Orlenu należą do najbardziej płynnych na GPW.

2. PGNiG - główny dostawca gazu w Polsce

PGNiG jako główny dostawca gazu ziemnego w Polsce również przyciąga uwagę inwestorów. Dodatkowo spółka posiada znaczące zasoby gazu łupkowego i prowadzi jego wydobycie.

Najwięksi producenci odzieży

Duże zainteresowanie inwestorów budzą także akcje największych polskich producentów odzieży, takich firm jak LPP, CCC czy VRG. Pomimo problemów podczas pandemii, spółki te mają ugruntowaną pozycję rynkową i nadal posiadają wysoki potencjał wzrostu.

1. LPP - właściciel marek Reserved i Cropp

LPP jest właścicielem takich popularnych marek odzieżowych jak Reserved, Cropp, House czy Mohito. Akcje spółki cechują się wysoką płynnością, a LPP kontynuuje ekspansję zagraniczną.

2. CCC - sieć sklepów obuwniczych

CCC to największa sieć sklepów obuwniczych w Polsce i jedna z najpopularniejszych spółek wśród inwestorów. Posiada rozpoznawalną markę i stale powiększa udziały rynkowe.

Spółki z największą liczbą akcjonariuszy

Najbardziej stabilne blue chipy

Największą liczbę akcjonariuszy mają najbardziej stabilne i renomowane spółki na GPW. Są to przede wszystkim blue chipy z indeksu WIG20, takie jak PKO BP, PZU, PKN Orlen czy KGHM. Ich akcje od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

1. PZU - największy ubezpieczyciel w Polsce

PZU to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych spółek wśród inwestorów. Jako największy ubezpieczyciel w kraju ma bardzo stabilną pozycję rynkową i szerokie grono akcjonariuszy.

2. KGHM - potęga miedziowa

KGHM ze swoją silną pozycją na rynku miedzi również przyciąga szerokie grono inwestorów, ceniących stabilność i regularne dywidendy spółki.

Spółki dywidendowe

Dużą liczbę akcjonariuszy posiadają również spółki konsekwentnie dzielące się zyskami poprzez wypłatę atrakcyjnych dywidend. Należą do nich m.in. Orange Polska, Cyfrowy Polsat czy PGE.

1. Cyfrowy Polsat - lider telewizji satelitarnej

Cyfrowy Polsat jako lider rynku telewizji satelitarnej i dostawca internetu ma stabilną pozycję rynkową i bazę lojalnych akcjonariuszy ceniących regularne dywidendy.

2. PGE - największy producent energii elektrycznej

PGE kontrolujące kluczowe aktywa energetyczne w Polsce również przyciąga inwestorów wysoką stopą dywidendy. Po trudnym okresie spółka wraca na ścieżkę wzrostu.

Spółki z długą historią na giełdzie

Szerokim akcjonariatem charakteryzują się także spółki obecne na giełdzie od jej początków, takie jak Kęty, Budimex, Sanwil czy Żywiec. Ich długa historia i rozpoznawalność przekłada się na popularność wśród inwestorów.

1. Budimex - lider budownictwa infrastrukturalnego

Budimex z tradycjami sięgającymi XIX wieku jest rozpoznawalną marką w budownictwie. Renomę spółki docenia szerokie grono akcjonariuszy.

2. Sanwil - doświadczony producent armatury

Sanwil to z kolei uznany na rynku producent armatury przemysłowej z ponad 70-letnim doświadczeniem. Spółka ma silną pozycję i liczne grono lojalnych inwestorów.

Spółki w indeksach WIG20 i mWIG40

Ranking najpopularniejszych spółek na GPW

Liderzy poszczególnych sektorów

W indeksach WIG20 i mWIG40 znajdują się przede wszystkim liderzy poszczególnych sektorów polskiej gospodarki. Są to najsilniejsze i najbardziej perspektywiczne spółki, przyciągające szerokie grono inwestorów.

1. Allegro - niekwestionowany lider e-commerce

Przykładem może być Allegro, które zdominowało segment handlu internetowego w Polsce. Jego akcje od debiutu na giełdzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

2. Mercator Medical - europejski lider rękawic

Równie popularne są akcje

Podsumowanie

Popularność spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych determinowana jest przez wiele czynników. Najważniejsze z nich to wysokie obroty akcjami, duża liczba akcjonariuszy oraz obecność w prestiżowych indeksach giełdowych. Inwestorzy najchętniej lokują swój kapitał w renomowanych blue chipach, spółkach wzrostowych z perspektywicznych branż oraz przedsiębiorstwach regularnie dzielących się zyskiem. Analiza powyższych czynników pozwala zidentyfikować najpopularniejsze i najbardziej płynne spółki, które powinny znaleźć się w centrum zainteresowania inwestorów giełdowych.

Najczęściej zadawane pytania

Główne czynniki to wysokie obroty akcjami, duża liczba akcjonariuszy oraz obecność w indeksach WIG20 i mWIG40. Liczy się także renoma spółki, atrakcyjny sektor działalności oraz wysokie dywidendy.

Najpopularniejsze spółki to blue chipy z WIG20 jak PKO BP, PZU czy PKN Orlen. Dużym zainteresowaniem cieszą się także banki, firmy paliwowe i energetyczne, a także spółki z branży odzieżowej.

Tak, im więcej akcjonariuszy tym lepiej, gdyż świadczy to o szerokim zainteresowaniu spółką. Liczba akcjonariuszy przekłada się także na płynność akcji.

Tak, przykładem jest Allegro, które bardzo szybko po debiucie giełdowym dołączyło do grona spółek o najwyższej płynności i liczbie inwestorów.

Zdecydowanie tak. Wysokie, stabilne dywidendy przyciągają wielu inwestorów do spółek takich jak Cyfrowy Polsat, Orange Polska czy PGE.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. Cena akcji Tesla w dół. Sprawdź aktualne notowania i prognozy analityków.
  3. Co się stało z akcjami Ursusa? Spokojnie, to tylko pomyłka
  4. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
  5. Gdzie i jak sprzedać sztabkę złota lub złote monety?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły