Ranking najpopularniejszych spółek na GPW

CD Projekt, JSW, KGHM, Bogdanka i PKO BP – akcje tych pięciu firm są obecnie najgorętszymi towarami na warszawskiej giełdzie. W dalszej części rankingu najpopularniejszych spółek na GPW nie brakuje jednak niespodzianek.

Pierwszy wpis na tej stronie był jedynie swojego rodzaju spostrzeżeniem, pewnym wycinkiem rzeczywistości, a po części też trochę prywatą. W kolejnym postanowiłem więc przygotować coś, co może przydać się każdemu inwestorowi, próbującemu swoich sił na krajowej giełdzie.

Niezależnie od tego, czy inwestujesz na GPW korzystając z analizy fundamentalnej, technicznej, portfelowej, danych makro, na podstawie gwiazd i ruchów planet, czy – podobnie, jak ja – stosujesz zazwyczaj jakąś formę narzędziowego mix-u (no może chwilowo bez astrologii), warto wiedzieć, co w trawie piszczy i jakie spółki w danym momencie są w centrum uwagi.

Wiedza ta, w przypadku długoterminowych inwestorów fundamentalnych, przyda się jedynie do zweryfikowania, czy powody wejścia w daną inwestycję są wciąż aktualne. Znacznie ważniejsza jest w przypadku inwestorów korzystających z analizy technicznej, a praktycznie niezbędna, jeśli jesteś graczem, którego horyzont inwestycyjny to maksymalnie kilka dni.

Ranking najpopularniejszych spółek na GPW

Aby wypunktować 15 najgorętszych towarów na warszawskiej giełdzie posłużyłem się dwoma darmowymi i ogólnodostępnymi narzędziami, z których prywatnie korzystam – rankingiem popularności spółek znajdującym się w portalu bankier.pl oraz listą aktywności walorów (rankingiem tickerów) dostępnym na stronie stooq.pl. Krótkie, a bywa, że również subiektywne, opisy obu narzędzi wraz z linkami zamieszczam nieco niżej.

Wracając do samego rankingu… w obu przypadkach wypunktowałem 15 spółek, których profile są najchętniej oglądane przez internautów. Metodologia jest prosta. Pierwsza spółka w zestawieniu otrzymała ode mnie 15 punktów, kolejna 14, następna 13, ostania dostała 1 punkt. Zestawienie zbiorcze (trzykolumnowy box z prawej strony) zawiera już sumę punktów, które poszczególne spółki otrzymały za miejsca w obu mini-rankingach.

ranking najpopularniejszych spółek giełdowych

źródło: analitykgranagieldzie.pl na podstawie danych bankier.pl i stooq.pl

Bezapelacyjnymi liderami zestawienia są cztery pierwsze spółki – CD Projekt, Jastrzębska Spółka Węglowa, KGHM oraz Lubelski Węgiel Bogdanka. Wszystkie wymienione przedsiębiorstwa zajęły identyczne (pierwsze cztery) miejsca w obu serwisach. Kolejna szóstka, czyli PKO BP, Hawe, CI Games, PZU, PGNiG i Polimex-Mostostal mogą pochwalić się już znacznie mniejszą liczbą punktów.

W zestawieniu oczywiście prym wiodą największe spółki, ale nie jest to reguła. Pierwsze dwa miejsca okupują firmy spoza WIG20 – handlowany blisko swoich rekordowych poziomów producent gry Wiedźmin 3: Dziki Gon oraz pogłębiający ostatnio historyczne minima producent węgla. Z kolei dzięki popularności w portalu bankier.pl pojawiły się także spółki z NewConnect – 01Cyberaton oraz 11 bit studios. Z powodu wysokiego wyniku, pierwsza z nich załapała się także do top15 klasyfikacji łącznej.

Ranking popularności spółek bankier.pl

Poza miejscem w rankingu popularności, nazwą waloru, tickerem, czy dzienną zmianą procentową, znajduje się tu także informacja o liczbie postów zamieszczonych na forum, czy płynności. Niby niewiele, ale bywa, że się przydaje. Szczególnie w przypadku, kiedy do rankingu wskakuje mało znana spółka.

Ranking popularności spółek (bankier.pl)

źródło: print screen bankier.pl

Warto jednak mieć na uwadze, że licznik popularności poszczególnym spółkom w sporej części nabija tu z pewnością forum. Potwierdzają to podane liczby. Dwaj przedstawiciele NewConnect – 01 Cyberaton oraz 11 bit studios – którzy załapali się do top15 w zestawieniu bankiera, pod względem liczby postów zamieszczonych w ciągu ostatnich 30 dni (ponad 2700 i niemal 1100) biją na głowę nawet giełdowe giganty.

Ranking tickerów stooq.pl

Dużo plusów, minusów, liczb i cyferek – to sprawia, że narzędzie na pierwszy rzut oka jest sporo mniej intuicyjne niż w przypadku bankiera. Zdecydowanie bym go jednak nie skreślał. Po pierwsze – nie ogranicza się ono do samych spółek, a ogółu tickerów dostępnych w bazie (są tu między innymi waluty, surowce, indeksy, czy właśnie akcje spółek). Dla łatwiejszego zobrazowania sytuacji posłużyłem się więc ograniczeniem listy do tych związanych z warszawską GPW (rozwijane menu w górnym prawym rogu).

Ranking tickerów (stooq.pl)

źródło: print screen stooq.pl

Kolejny plus to fakt, że poza aktualnym miejscem w rankingu popularności możemy poznać również trendy. Mamy tu dane o miejscu danego instrumentu finansowego, ale mamy również miesięczną średnią, czy informacje o tym, jak zmieniała się jego pozycja w ciągu ostatnich 30 dni.

Zwróciłbym uwagę na jeszcze jedną rzecz. Serwis opiera się na poszukiwaniu przez internautów aktualnych lub najnowszych dostępnych za darmo (notowania akcji z GPW są tradycyjnie opóźnione o 15 minut) informacji o cenach akcji, kursach indeksów, czy walut. Okienko służące do tego celu jest wyeksponowane na samej górze głównej strony. W moim odczuciu sprawia to, że dane stooq’a mogą być niezłym odwzorowaniem rzeczywistości.

Ktoś z Was korzysta z powyższych narzędzi? A może zna podobne? Zapraszam do komentowania oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*