Polacy zaczynają wierzyć w akcje spółek z GPW?

W pierwszym kwartale 2015 roku wzrosła wartość akcji notowanych na giełdzie w posiadaniu gospodarstw domowych. Wzrósł też ich udział w stosunku do zgromadzonej gotówki i depozytów. Polacy zaczynają wierzyć w akcje spółek z GPW? Niekoniecznie.

Miesiąc temu pisałem, że środowisko historycznie niskich stóp procentowych w Polsce i niezłe perspektywy stojące przed polską gospodarką (fakt… nie wspomniałem wówczas o tym, że na niekorzyść działają m.in. populistyczne zapędy i kosmiczne pomysły polityków na zrobienie dobrze Polakom) nie zachęciły dotąd rodaków do inwestowania swoich pieniędzy na giełdzie. Numerem jeden w dalszym ciągu są przede wszystkim bezpieczne depozyty bankowe oraz gotówka. W ubiegłym tygodniu pojawiły się dane za pierwszy kwartał 2015 roku. Postanowiłem więc zaktualizować kilka cyferek.

Gotówka i depozyty… tradycyjnie w górę

Dane obrazujące gotówkę i depozyty zgromadzone przez gospodarstwa domowe specjalnie nie zaskakują. Z niewielkimi wyjątkami /przerwami rosną one od momentu, od którego Narodowy Bank Polski zaczął je prezentować. Będę lekko monotematyczny i jeszcze raz zasugeruję, żeby zerknęli na nie politycy przekonujący wszystkich dookoła, że Polska jest w totalnej ruinie. To oczywiście tylko niewielki, aczkolwiek bardzo poglądowy, wycinek rzeczywistości.

Gotówka i depozyty gospodarstw domowych

źródło: analitykgranagieldzie.pl na podstawie danych NBP

Akcje przerwały spadkową serię

W pierwszym kwartale 2015 roku – solidnie, bo o ponad trzy miliardy złotych – poszła w górę także wartość notowanych na giełdzie akcji w posiadaniu gospodarstw domowych. To pierwszy raz od 2013 roku. Mimo tego, wciąż jest ona na bardzo niskim poziomie. Niespełna 44,5 miliarda złotych to kwota o ponad 36 procent niższa niż w połowie 2007 roku, kilka miesięcy przed tym, jak WIG20 zanotował swoje historyczne maksimum.

Udział (wartości) akcji notowanych na giełdzie w portfelach gospodarstw domowych w stosunku do zgromadzonych przez nie depozytów i gotówki również poszedł w górę. Ostatni raz ze wzrostem tego wskaźnika mieliśmy do czynienia na koniec 2013 roku. Kolejne cztery kwartały były natomiast spadkowe. Wskaźnik (w pierwszym kwartale 2015) na poziomie 5,9 procent wciąż jest jednak bardzo daleki od wyników obserwowanych w drugim i trzecim kwartale 2007 roku. Wówczas przekraczał 20 procent.

Akcje notowane na giełdzie

źródło: analitykgranagieldzie.pl na podstawie danych NBP

Polacy zaczynają wierzyć w akcje spółek z GPW?

Niekoniecznie. Na wartość akcji posiadanych w portfelach Polaków wpływa nie tylko saldo dokonanych transakcji (zakupy – sprzedaż), ale także wyceny akcji spółek notowanych na giełdzie. Tak się akurat składa, że pierwszy kwartał 2015 roku był bardzo przyjemnym okresem dla inwestorów giełdowych. Co prawda, WIG20 poszedł w górę o zaledwie 3,5 procent, ale mWIG40 i sWIG80 poszybowały w tym czasie odpowiednio o ponad 7 i 11 procent.

Pisząc krótko, wzrost wartości akcji giełdowych spółek w posiadaniu gospodarstw domowych to w dużej mierze zasługa wzrostu ich wycen na GPW. Czy Polaków choćby odrobinę zmęczyły bardzo niskie procenty lokat bankowych (da się to nieco obejść skacząc co kilka miesięcy z jednego promocyjnego kwiatka na inny) i poprawił się ich stosunek do GPW? Pokażą to dopiero dane za kolejne kwartały.

Statystyki, które poznamy za mniej więcej 3 miesiące, zapowiadają się więc niezwykle ciekawie. W drugim kwartale wszystkie najważniejsze krajowe indeksy giełdowe (WIG20, mWIG40 i sWIG80) traciły na wartości. Jeśli w takiej atmosferze udział akcji w portfelach Polaków się zwiększył, wymowa (optymistycznego) sygnału byłaby znacznie większa niż obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*