Polacy mają akcje spółek z GPW warte 44 miliardy złotych

… a dokładnie 43 miliardy 847 milionów złotych – tak wynika z danych NBP na koniec czerwca 2015 roku. Niestety, nie jest to dobra wiadomość, bo po dwóch wzrostowych kwartałach, polskie gospodarstwa domowe zmniejszyły zaangażowanie w akcje spółek z GPW.

O tym, że Polacy niespecjalnie kwapią się do kupowania akcji firm notowanych na warszawskiej giełdzie, a preferują przede wszystkim gotówkę i bezpieczne depozyty bankowe, co pewien czas donoszą media branżowe. Sam ostatni raz pisałem na ten temat w lipcu, kiedy opublikowałem materiał pod tytułem „Polacy zaczynają wierzyć w akcje spółek z GPW?”

Oszczędności Polaków rosną, ale nie są to akcje spółek z GPW – tak wynika z najnowszego zestawienia Narodowego Banku Polskiego. W drugim kwartale 2015 roku gospodarstwa domowe miały ulokowane w akcjach notowanych na giełdzie spółek 43 miliardy 847 milionów złotych. 

Jest to kwota o 753 miliony złotych niższa niż w analogicznym okresie 2014 roku i 624 miliony złotych niższa niż w pierwszym kwartale 2015 roku. Sprawni obserwatorzy rynków zwrócą uwagę zapewne, że jest to w dużej mierze efekt spadków na giełdach. W końcu od początku kwietnia do końca czerwca WIG stracił niemal 1,5 procent, a WIG20 zjechał o ponad 3 procent. To prawda.

Wątpliwości rozwiewa jednak zerknięcie na saldo transakcji dokonanych na akcjach spółek z GPW. W przypadku gospodarstw domowych w drugim kwartale wyniosło ono -82 miliony złotych. Tym samym, po wzroście w czwartym kwartale 2014 roku (+1,75 miliarda złotych) oraz w pierwszym kwartale 2015 roku (+405 milionów złotych), znów więcej było sprzedających niż kupujących.

Na pocieszenie można dodać jedynie, że przed rokiem – w drugim kwartale 2014 roku – ujemne saldo transakcji gospodarstw domowych na akcjach notowanych spółek było zdecydowanie większe i wynosiło -1,35 miliarda złotych. Cieszy? Zapewne niespecjalnie.

Chociaż z drugiej strony… wyniki w drugim i trzecim kwartale 2007 roku, czyli na finiszu hossy były takie: +5,06 oraz +2,59 miliarda złotych. O hossie na GPW z pewnością obecnie mówić nie możemy, ale może to jednak nie najgorszy znak, skoro gospodarstwa domowe zazwyczaj najmocniej kupują na samym szczycie? Co myślicie?

Jeśli spodobał Ci się powyższy artykuł, podziel się swoimi spostrzeżeniami. W komentarzu, na FB, na maila, jak Ci będzie najwygodniej. Jeśli masz inne zdanie, napisz co wpadło Ci do głowy. Jeśli natomiast coś Ci się nie podobało… to zachowaj to dla siebie. Oczywiście żartuję, wal bez przeszkód. Wymiana opinii, a nawet konstruktywna krytyka również jest mile widziana 😉

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge