Podatek od kopalin do likwidacji? Premier nie dała wskazówek

W expose premier Beaty Szydło zabrakło wielu tematów gospodarczych, które aż proszą się o przynajmniej krótki komentarz. Podatek od kopalin, problemy kopalni węgla, podatek od transakcji finansowych, aktywów bankowych, czy sieci handlowych to tylko te najpilniejsze z nich.

Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufacie, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się – taką obietnicę na początku października złożyła Beata Szydło, ówczesna kandydatka PiS na premiera nowego rządu.

Dziś jednak – podczas expose obecnej już premier rządu Beaty Szydło – żadne słowa dotyczące likwidacji tego „niesprawiedliwego podatku” nie padły. Nie pojawiły się również szczegóły dotyczące tak istotnych kwestii, jak podatek od banków, transakcji finansowych czy sieci handlowych. Nie znalazłem również konkretnych odniesień do tematu OFE, problemów kopalni węgla itp itd.

Bardzo dużo było natomiast obietnic socjalnych. Chciałoby się wręcz zapytać, czy premier polskiego rządu nie pomyliła czasem „prezentacji”, bo ta dzisiejsza wyglądała trochę, jak spotkanie z wyborcami, ale przed wyborami. Przyznam szczerze, że liczyłem na więcej. Tym bardziej, że politycy PiS sporo tematów gospodarczych zasygnalizowali, aczkolwiek niestety dość mało szczegółowo.

Wymienione kilka wersów wyżej i nieco „zapomniane” w dzisiejszym wystąpieniu Pani premier tematy z całą pewnością jednak powrócą. Niewykluczone, że z jeszcze większą siłą. Tym szybciej, im szybciej zacznie się poszukiwanie pieniędzy na sfinansowanie dzisiejszych obietnic.

Nie od dziś natomiast wiadomo, że tak jak pieniądz nie lubi hałasu (jakże inaczej, skoro lubi ciszę), tak też gospodarka nie przepada za radykalnymi zmianami. Mam jednak wrażenie, że gospodarka bardziej niż zmian boi się niepewności, a tej ostatnio nam zdecydowanie nie brakuje.

PiS zlikwiduje podatek miedziowy? Czy aktywa bankowe zostaną opodatkowane i jakie jeszcze sektory mogą zostać obciążone podatkami? Zdradźcie, co myślicie 😉

Jedna myśl nt. „Podatek od kopalin do likwidacji? Premier nie dała wskazówek

  1. Nie ma szans na likwidacje podatku – z czegoś trzeba finansować obietnice socjalne, a te złorzone są takiego kalibru że brak ich realizacji wyprowadzi PiS z sejmu w przyszłej kadencji. Nie sądze że zdecydują się na podatek bankowy – już to przerabialiśmy i nawet jeśli go wprowadzą to szybko się wycofają. Co do OFE to sądze że ktoś tu kombinuje w stronę nacjonalizacja OFE -> ale nie sprzedajem akcji tylko ciągniemy dywidendę żeby było finansowanie obietnic. Jak będzie? Zobaczymy…
    Voytek ostatnio opublikował…Moje inwestycje – reaktywacja portfela inwestycyjnegoMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge