Podatek od KGHM. Premier obiecała, ale obietnicy nie złamała

Podatek od KGHM, bo tak spokojnie można nazywać podatek od kopalin, wbrew obietnicy premier Beaty Szydło nie doczekał się likwidacji. Cóż… premier obiecała jego eliminację, ale nie powiedziała, kiedy to nastąpi. Inwestorzy jej chyba jednak nie zrozumieli, bo dziś akcje KGHM potaniały o ponad 7 procent.

Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufacie, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się – taką obietnicę na początku października złożyła Beata Szydło, ówczesna kandydatka PiS na premiera nowego rządu.

Po niespełna dwóch miesiącach okazało się jednak, że aktualne plany rządzących są zdecydowanie inne. Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy ministra finansów, poinformowała Puls Biznesu, że wpływy z podatku od kopalin będą zapisane w przyszłorocznym budżecie.

W efekcie akcje KGHM, przy obrotach wynoszących ponad 140 milionów złotych, zostały dzisiaj przecenione o ponad 7 procent. Trudno się temu dziwić. W grę wchodzą bowiem kwoty, które rocznie uszczuplają finanse miedziowego giganta z Lubina o ponad miliard złotych. Biorąc pod uwagę, że zysk netto KGHM w trzecim kwartale wyniósł zaledwie 33 miliony złotych, jest to kwota wręcz olbrzymia.

Wychodzi więc na to, że inwestorzy – w tym również ja – najwyraźniej nie zrozumieli październikowej deklaracji premier Beaty Szydło. Premier obiecywała likwidację podatku od KGHM, aczkolwiek nie obiecywała, kiedy to nastąpi. Choć mocno to naciągane, a wręcz dziecinne tłumaczenie, to innego uzasadnienia dla tej sytuacji znaleźć nie potrafię.

No chyba, że rządzący zamierzają zwiększać udziały w spółkach Skarbu Państwa. Podatkiem w banki, brakiem likwidacji podatku w KGHM, inwestycjami w kopalnie w spółki energetyczne, a później na zakupy? W respektującym prawo, stabilnym i demokratycznym kraju o takie działania raczej nikogo bym nie podejrzewał, aczkolwiek obecnie trudno wykluczyć jakikolwiek scenariusz.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

4 myśli nt. „Podatek od KGHM. Premier obiecała, ale obietnicy nie złamała

  1. Nie da się? Politycy nie takie rzeczy potrafią. Wystarczy spojrzeć na Grecję 🙂 A tak zupełnie poważnie, dla mnie obietnica to obietnica.

  2. Ciekawe, że większość tzw. obietnic PIS jednak złamał lub realizuje w taki sposób, żeby mało kto mógł skorzystać. Zresztą najciekawsze są zapowiedzi, o których nic nie było mówione podczas kampanii wyborczej. Co rusz słyszę o kolejnych podwyżkach, nowych opłatach, podatkach. Nie ma co, rząd bardzo chętnie sięga do naszych kieszeni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*