Podatek Belki od zysków na giełdzie – co i jak

Podatek Belki od zysków na giełdzie – ile wynosi, jak go policzyć, jak pomniejszyć, a jak uniknąć – zobacz najważniejsze pytania i odpowiedzi. Na rozliczenie podatku od dochodów giełdowych za 2015 rok zostało już niespełna sześć tygodni.

Poniższy materiał jest skierowany głównie do początkujących inwestorów. Większość osób regularnie handlujących akcjami na GPW z tematem tym „zna się” bardzo dobrze. Zresztą, w dobie zeznań podatkowych składanych drogą elektroniczną, nawet specjalnie znać się nie trzeba. Wystarczy przerzucić kilka cyferek, sprawdzić, a formularz sam policzy wszystko za nas. Czasem pojawiają się jednak dodatkowe pytania. Mam więc nadzieję, że odpowiedzi na nie znajdziesz poniżej.

Ile wynosi podatek Belki od zysków na giełdzie?

 

Podatek od dochodów kapitałowych, zwany potocznie ale i powszechnie podatkiem Belki, wynosi 19 procent. Taka jest stawka podatku od zysku osiągniętego m.in. na lokatach bankowych, rachunkach oszczędnościowych, giełdzie (akcje, obligacje), czy rynku forex.

W przeciwieństwie jednak do lokat, gdzie zyski są automatycznie pomniejszane o 19-procentowy podatek, w przypadku inwestycji na GPW, czy rynku walutowym, rozliczenia z fiskusem musisz dokonać samodzielnie.

Do kiedy muszę zapłacić podatek od zysków na giełdzie?

 

Na rozliczenie się z fiskusem (złożenie zeznania podatkowego oraz zapłacenie 19-procentowego podatku) zazwyczaj masz czas do końca kwietnia. Jako, że 30 kwietnia w tym roku „wypada” w sobotę, ostateczny termin na złożenie rocznego zeznania za 2015 rok oraz uiszczenie wynikającej z zeznania kwoty to poniedziałek, 2 maja 2016 roku.

Jak policzyć podatek Belki (podatek od zysków kapitałowych)?

 

Podatek od zysków na giełdzie liczymy ze wzoru 19% * (przychody – koszty uzyskania przychodów). Nie jest to skomplikowane, aczkolwiek myślę, że mimo wszystko najprościej będzie wytłumaczyć to na przykładzie…

Załóżmy, że inwestor kupił 1 000 akcji spółki XYZ w cenie 20 złotych za sztukę, a następnie sprzedał cały pakiet po cenie 30 złotych za sztukę. Prowizja za kupno akcji wyniosła 38 złotych, a prowizja za sprzedaż akcji 57 złotych. Prowadzenie rachunku maklerskiego było bezpłatne.

Uwzględniając tylko te dwie transakcje (kupno i sprzedaż akcji spółki XYZ) inwestor zapłaci podatek Belki od dochodu w wysokości 9905 złotych (30 000 – 20 000 – 38 – 57). Podatek wyniesie więc 1881,95 złotego.

Jaki PIT muszę wypełnić, jeśli zarobiłem na giełdzie?

 

Formularz podatkowy, jaki będziesz musiał wypełnić to PIT-38. Wypełnisz go na podstawie otrzymanego od biura maklerskiego dokumentu PIT-8C (dom maklerski powinien go wysłać do końca lutego).

Pamiętaj tylko, że jeśli posiadasz kilka rachunków, bądź inwestujesz zarówno na giełdzie, jak i na foreksie, to na swoim zeznaniu PIT-38 będziesz musiał podliczyć wyniki z wszystkich źródeł (na podstawie otrzymanych informacji PIT-8C).

Nie mogę po prostu doliczyć dochodów z giełdy do tradycyjnego PIT-a (na przykład PIT-37)?

 

Nie. Jeśli zawarłeś chociaż jedną transakcję sprzedaży papierów wartościowych, takich jak akcje, to poza „tradycyjnym” zeznaniem PIT-37 musisz wypełnić również PIT-38.

Sprzedałem akcje ze stratą. Czy muszę wypełnić PIT-38?

 

Tak. Nie tylko dlatego, że wymaga tego prawo, ale również dlatego, że po prostu się to opłaca. Stratę można bowiem „wykorzystać” do pomniejszenia zysków w następnych latach , a co za tym idzie – do obniżenia podatku. Giełdową stratą możemy obniżyć zyski osiągnięte w pięciu kolejnych latach. Warto jednak pamiętać, że w jednym roku nie możemy „rozliczyć” więcej niż 50 procent straty. Aby to lepiej zobrazować ponownie posłużę się przykładem.

Inwestor w 2013 roku stracił na giełdzie 20 000 złotych, a w 2014 i 2015 roku zarobił po 15 000 złotych. Oznacza to, że jeśli rozliczył stratę za 2013 rok, to za 2014 i 2015 rok nie zapłaci podatku od zysku w wysokości 15 tysięcy złotych (podatek wyniósłby wówczas 2850 złotych), a jedynie od 5 tysięcy złotych (podatek wyniesie 950 złotych). Wszystko dzięki temu, że rozliczając zarówno 2014, jak i 2015 rok „wykorzystał” po 50% straty zanotowanej w 2013 roku.

„Nie dzieje się to” jednak automatycznie. Każdy inwestor musi pamiętać o swoich stratach z poprzednich lat i samodzielnie wpisać je w odpowiednie rubryki zeznania podatkowego.

W 2015 roku kupiłem akcje spółki z GPW, ich kurs poszedł w górę, ale jeszcze ich nie sprzedałem. Muszę zapłacić podatek Belki i czy muszę w ogóle wypełniać PIT-a?

 

Nie i nie. Konieczność rozliczenia i zapłaty podatku od gry na giełdzie powstaje dopiero w momencie sprzedaży akcji. Jeśli więc kupiłeś akcje, ale ich nie sprzedałeś, nie wypełniasz PIT-a i nie płacisz podatku Belki. Nawet jeśli ich kurs ruszył z kopyta w górę.

Podatek od dochodów giełdowych zapłacisz dopiero rozliczając rok, w którym „pozbędziesz się” tych akcji. Oczywiście pod warunkiem, że sprzedasz je z zyskiem. Jeśli nie, wówczas będziesz musiał rozliczyć stratę.

Podatek od zysków kapitałowych, a dywidenda…

 

Dywidendy, podobnie, jak dochody osiągane na sprzedaży akcji, są obłożone 19-procentowym podatkiem Belki. Dywidendy płacone przez spółki z GPW, które otrzymujesz na swój rachunek inwestycyjny, są już jednak pomniejszone o podatek. Inwestor nie uwzględnia już ich więc w swoim zeznaniu podatkowym.

Jak obniżyć podatek Belki od zysków na GPW?

 

Podatek płacimy od dochodu, czyli różnicy między przychodami, a kosztami. Im wyższe koszty, tym niższa kwota podatku – to dobrze znana wszystkim zasada. Podstawowe koszty, takie jak opłaty za prowadzenie rachunku inwestycyjnego, czy prowizje (za kupno i sprzedaż akcji), powinny być już uwzględnione w dokumencie, który dostaliśmy od biura maklerskiego (PIT-8C).

Sytuacja jest zdecydowanie trudniejsza w przypadku innych wydatków, na przykład na zakup fachowej literatury, poradników, oprogramowania, czy udział w szkoleniach. Te – mimo że również są związane z uzyskaniem przychodu na giełdzie i zdaniem niektórych ekspertów powinny móc zostać uwzględnione – niekoniecznie muszą być tak postrzegane przez fiskusa. Zanim zaczniesz więc „dorzucać” koszty, lepiej wcześniej skonsultuj je z właściwym urzędem skarbowym.

Jak uniknąć podatku Belki od zysków osiąganych na giełdzie?

 

Jest na to uczciwy sposób. Wystarczy inwestować na giełdzie w ramach indywidualnego konta emerytalnego – IKE. Warto jednak pamiętać o rocznym limicie wpłat na takie konto (3-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto) oraz o tym, że z „ochrony przed podatkiem Belki” skorzystamy jedynie, jeśli środki wypłacimy dopiero po osiągnięciu 60 roku życia, bądź 55 roku w przypadku nabycia prawa do wcześniejszej emerytury.

Na sam koniec chciałbym zaznaczyć, iż nie jestem prawnikiem, ani doradcą podatkowym. Powyższe odpowiedzi powstały na podstawie moich doświadczeń i trwającej już około 10 lat „przygody” z polskim rynkiem kapitałowym. Wszystkie odpowiedzi mają charakter wyłącznie informacyjny. Pamiętaj, że korzystasz z nich jedynie na własną odpowiedzialność.

22 myśli nt. „Podatek Belki od zysków na giełdzie – co i jak

 1. Witam,
  Sprzedałem akcje pewnej spółki z 40% stratą. Po jakimś czasie znowu je kupiłem w niemalże identycznej cenie, jak podczas sprzedaży. Kurs na razie rośnie.
  Cz tę stratę w całości będę mógł odliczyć w ciągu dwóch najbliższych lat od zysków?
  Czy może będzie to potraktowane tak, jakbym ciągle (bez sprzedaży w międzyczasie) miał te akcje, a po odrobieniu strat i zanotowaniu zysku, będę musiał zapłacić podatek bez odliczania strat, bo koniec końców zanotowałem zysk na tej spółce?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Jeśli nie sprzedałeś drożejących akcji to jeszcze nie masz zysku. W zeznaniu podatkowym uwzględniane są jedynie zamknięte transakcje, więc jeśli dobrze rozumiem, to w Twoim przypadku jest to jedynie 40-procentowa strata.

   Jeśli w kolejnych dwóch latach będziesz miał zyski wystarczająco duże, aby w każdym roku rozliczyć połowę straty, o której piszesz, to będziesz mógł to zrobić.

   Oczywiście zyski i straty w tym samym roku podatkowym są kumulowane. Jeśli na akcjach XYZ straciłeś 4000 złotych, ale w tym samym roku znów kupiłeś te same akcje i sprzedałeś je z zyskiem na poziomie 4000 złotych, to w danym roku Twój wynik (pomijając inne koszty i zakładając brak innych transakcji) wyniesie 0.

 2. Witam
  Co w przypadku gdy np.
  Kupiłem 100 akcji po 50zł
  Potem dokupiłem jeszcze 1000 akcji po 50zł
  Po pewnym czasie sprzedałem pierwsze 100 akcji po 100zl, pozostałe 1000 akcji dalej trzymam ( tylko jedna spółka )
  Dzięki za odpowiedź

  • Jeśli tylko te akcje sprzedałeś w 2017 roku, to podatek będzie liczony wyłącznie od nich.

   W Twoim przypadku podatek będzie naliczany od dochodu w wysokości 5000 złotych [100 sztuk * (100 złotych – 50 złotych)]

   Kwotę tę mogą obniżyć koszty związane z prowadzeniem rachunku maklerskiego, czy prowizje.

 3. Witam
  2011 strata 3000zł
  2012 strata 1000zł
  2013 strata 2000zł
  2014 strata 1000zł
  2015 strata 5000zł
  2016 zysk 7000zł (odliczono 50% z 12000zł czyli
  6000zł
  2017 zysk 7000zł (pytanie brzmi czy odliczam kolejne 50% z12000zł czy tylko 50% z kwoty 9000zł wyłączając stratę za rok 2011.

 4. Kupiłem w 2020 akcje 14 różnych spółek.
  Jedne sprzedałem ze stratą inne z niewielkim zyskiem po to żeby za te środki skupić sie na akcjach bardziej rentownych. Żadnych środków nie wypłaciłem pozostały w ramach zgromadzonych aktywów na koncie maklerskim.

  Jak rozumiem podatek obliczam na podstawie tylko sprzedanych w 2020 akcji (nie wyceny portfela, ani też od wypłaconych z konta środków) pomniejszone o prowizje i koszt prowadzenia rachunku w 2020 roku ?

  • Dokładnie. O zysku/stracie możemy mówić dopiero w momencie sprzedaży akcji. Może zdarzyć się więc tak, że:

   a) wartość portfela spadnie o 20%, a inwestor zapłaci podatek (np. z powodu sprzedaży akcji z zyskiem i trzymania akcji, których ceny spadły)

   b) wartość portfela wzrośnie o 20%, a inwestor nie zapłaci podatku (np. z powodu sprzedaży akcji ze stratą, albo braku sprzedaży i trzymania akcji, których ceny rosną)

   PS. O ile dobrze zrozumiałem, Twój pomysł na inwestowanie opiera się na wybieraniu spółek radzących sobie lepiej od rynku… w takiej sytuacji warto pilnować, żeby nie przesadzić w portfelu z nadmiernym udziałem jednej spółki, czy kilku przedstawicieli tego samego sektora.

   Pozdrawiam,
   Paweł

 5. Witam,
  Co jeśli w 2019 roku kupilem akcje, ale ich w tamtym roku nie sprzedalem? Chodzi mi o to, czy moge rozliczyc kupione akcje jako stratę, czy liczy się dopiero koszt zakupu minus koszt sprzedaży w momencie zbycia akcji? Czy w 2020 będę mogl rozliczyc pieniadze wykorzystane na kupienie akcji w roku 2019?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam
  Bartek

  • Cześć. Dopóki nie sprzedasz konkretnych akcji, nie masz ani zysku, ani straty. Zysk/strata pojawia się dopiero w momencie sprzedaży akcji. Pozdrawiam,

 6. Cześć,

  Przykład gdy straciłem np 1000zł na akcjach. To jak niby mam to rozliczyć z urzędem? Mam zapłacić podatek od straty?

 7. Witam,
  Kupiłem akcje w 04/2015 100 szt po 44 PLN
  sie.15 100 szt po 43 PLN
  cze.16 50 szt po 37 PLN
  kwi.18 500 szt po 35 PLN
  Aktualny kurs ok. 30 PLN ( dobra dywidenda )

  Chciałbym sprzedać np.. 250 szt by powyższe straty rozliczyć z zyskami na innych spółkach.
  Rozumiem że sprzedaż i rozliczenie będzie dot. najstarszych zakupionych akcji.

  Z góry dziękuję
  i Pozdrawiam
  Bogdan

  • Tak zapewne zostanie to rozliczone w PIT-8C przesłanym w przyszłym roku przez Pana biuro maklerskie.

   Najpierw uwzględnia się wydatki, które poniesione były najwcześniej (metoda FIFO, First In First Out).

 8. Witam,
  Handluje na gieldzie uzywajac konta Revolut. W ciagu miesiaca dokonuje kilka operacji – zakupow sprzedazy. Zazwyczaj jak sprzedam wszystkie akcje to za cala sume ktora mam na koncie kupuje akcje innej spolki resp. spolek. Jak to bedzie przy rozliczeniu podatku jezeli pod koniec roku wszystkie srodki bede mial w akcjach? Czy decydujacy jest stan konta w ostatni handlowy dzien w roku?

  Dziekuje

  Pozdrawiam
  Bronislav

  • Podatek Belki liczy się od dochodów na giełdzie. Nie ma znaczenia, czy na koniec roku kasę będziesz miał w akcjach, w banku, czy w skarpecie 😉 Nie decyduje stan konta, ale wynik osiągnięty na zamkniętych transakcjach w danym roku podatkowym.

   • Podziwiam cierpliwość do osób na tyle leniwych, by pytać zanim przeczytały Pana tekst że zrozumieniem. Jestem początkująca (dopiero tydzień), mam opiekuna konta, ale nawet jemu nie zawracam głowy pytaniami, na które można samemu z ale c odpowiedź.

    Chciałam jedynie podziękować za rzeczowe wyjaśnienia i możliwość nauki. Dziękuję ❤️

    • Dziękuję za miłe słowo. Polecam się 🙂 Polecam też bloga. Wiele starszych tekstów jest ponadczasowych. Życzę wytrwałości w nauce, a w inwestowaniu więcej sukcesów niż porażek 🙂

 9. Dziękuję za artykuł. Czy dobrze rozumiem, że jeżeli sprzedałem akcje spółki „A” z zyskiem 10 PLN i w tym samym roku sprzedałem akcje spółki „B” ze stratą 10 PLN to na koniec roku nie ma zysku i nie ma podatku? Obie operacje są łączone i dopiero po zsumowaniu określa się zysk/stratę?

  • Tak. Dochód za dany rok wylicza się sumując wyniki transakcji zamkniętych i rozliczonych w tym konkretnym roku. Jeśli – tak jak w przykładzie – inwestor sprzedał tylko akcje spółki A (łączny zysk 10zł) i akcje spółki B (łączna strata 10zł) to jego dochód wyniósłby 0. Tym samym nie zapłaciłby podatku. Jeśli w obliczeniach zysku i straty na akcjach spółek A i B nie uwzględniłeś prowizji, to wynik inwestora byłby ujemny (strata).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*