Podatek Belki, a sprzedaż akcji. Zbliża się ostateczny termin

Podatek Belki mimo kurczącego się portfela akcji? To możliwe. Sprawdź, co zrobić, żeby uniknąć takiej sytuacji i kiedy sprzedać akcje, żeby transakcje zostały rozliczone jeszcze w 2015 roku. Na podjęcie decyzji zostało niewiele czasu. Ostateczny termin już za kilka dni.

„Sell in May and go away” (sprzedaj w maju i uciekaj). W tym roku to giełdowe przysłowie sprawdziło się doskonale. 2015 rok można bowiem spokojnie podzielić na dwie części – wzrostową (trwającą właśnie do maja) i spadkową (praktycznie aż do teraz).

Niewykluczone są więc sytuacje, że inwestorzy, którzy realizowali zyski, kiedy indeksy rosły w pierwszych miesiącach 2015 roku, nie cięli strat (nie sprzedawali taniejących akcji), kiedy notowania giełdowe spadały w drugiej połowie tego roku.

Zarobić, później „oddać” giełdowe zyski z nawiązką, a na koniec (w przyszłym roku) jeszcze zapłacić podatek Belki – sytuacja śmieszna, aczkolwiek całkiem prawdopodobna.

Ostateczny termin dla akcji to następny poniedziałek

Jako, że zarówno w tym tygodniu, jak i kolejnym handlujemy jedynie do środy, to czasu na działanie pozostało bardzo niewiele. W 2015 roku, licząc łącznie z dzisiejszą sesją, mamy już zaledwie sześć „roboczych” dni na GPW.

Musimy jednak pamiętać, że nasze transakcje akcjami na giełdzie nie są rozliczane tego samego dnia. Od października ubiegłego roku obowiązuje zasada T+2 (wcześniej T+3), a więc transakcje zawarte dzisiaj zostaną rozliczone za dwa dni robocze, czyli w środę.

To oznacza, że ostatecznym terminem, w którym musimy zawrzeć transakcje, aby zostały one rozliczone jeszcze w tym roku, jest poniedziałek 28 grudnia. Transakcje zrealizowane we wtorek (29 grudnia) oraz środę (30 grudnia) zostaną rozliczone już w 2016 roku.

Podatek Belki, a sprzedaż akcji

Dla inwestorów, którzy nie sprzedawali akcji w tym roku, terminy te mogą nie mieć większego znaczenia, ale ci, którzy najpierw sprzedali część akcji z zyskiem, a obecnie mają w portfelu sporo otwartych „pozycji na minusie” powinni o nich pamiętać.

Podatek Belki do zapłacenia mimo kurczącego się portfela inwestycyjnego to nie jest dla nikogo dobre połączenie. Aby uniknąć takiej sytuacji można rozważyć „zaksięgowanie strat”, czyli sprzedaż części posiadanych akcji, które znajdują się pod kreską.

Oczywiście nie mam na myśli wyprzedaży wszystkich posiadanych papierów. W grę wchodzi raczej taka ich liczba, aby strata bądź straty z „nieudanych” transakcji zrównoważyły osiągnięte w tym roku na giełdzie zyski. Jeśli wciąż wierzymy w potencjał danej spółki, jej akcje można bez problemu ponownie zakupić nawet następnego dnia.

Kluczowe, szczególnie dla początkujących inwestorów, jest więc odróżnienie realnych zysków i strat (te powstają dopiero przy sprzedaży akcji) od „papierowych”, które widzimy każdego dnia na naszych rachunkach inwestycyjnych. Niestety – ogółem jako inwestorzy – mamy tendencję do tego, aby zyski z papierowych szybko zamieniać na realne, a straty dłuuugo pozostawiać papierowymi 🙂

Wszystkiego najlepszego!!!

Zanim przejdę do życzeń chciałbym wszystkim serdecznie podziękować. W ostatnich dniach blogowi „strzeliło” 20 tysięcy odsłon. Dzięki wielkie za wszystkie odwiedziny. Dzięki również za komentarze, zarówno te pozytywne, jak i… mniej pozytywne 🙂 Jak wielokrotnie pisałem, krytyka – aczkolwiek konstruktywna – również jest mile widziana.

A teraz do życzeń… najpewniej jest to mój ostatni wpis w tym roku, dlatego chciałbym Wam wszystkim życzyć Wesołych Świąt spędzonych w gronie najbliższych. Chwila na zerknięcie na jakiś wykres, czy tabelkę zapewne także się znajdzie, aczkolwiek nie róbcie tego przy stole 🙂 Do tego szampańskiej zabawy w Sylwestra i wielu ciekawych pomysłów inwestycyjnych po Nowym Roku 😉 Wszystkiego najlepszego!!!

Nie masz dość czytania? Zerknij także tutaj:

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*