Opinie o PKN Orlen coraz lepsze. Są szanse na wzrosty?

Analitycy DM BOŚ podnieśli minimalnie w górę opinie o PKN Orlen. W swojej najnowszej rekomendacji ustalili cenę docelową akcji paliwowej spółki niemal 14 procent powyżej aktualnego kursu PKN Orlen. Odwaga to, czy ostrożność?

W rekomendacji dla PKN Orlen wystawionej 2 lipca eksperci Domu Maklerskiego BOŚ podtrzymali zalecenie kupna, a cenę docelową podnieśli ze 125,50 do 127 złotych. To 13,9 procent powyżej dzisiejszego kursu zamknięcia.

Co ciekawe, rekomendacja dotąd nie zrobiła specjalnie dużego wrażenia na inwestorach, którzy mieli do niej dostęp. Kurs zamknięcia z ostatniej sesji czerwca (sprzed wystawienia rekomendacji) to 111,90 złotego. Dzisiejsze zamknięcie (po jej upublicznieniu) to 111,50 złotego.

Naszym zdaniem inwestorzy nie dostrzegają pełnego spektrum pozytywnych efektów ograniczenia szarej strefy paliwowej. Sądzimy, że uzdrowienie hurtowego rynku paliw w Polsce pozytywnie oddziałuje na rynek detaliczny, zmniejszając dostępność tanich produktów i efektywnie podwyższając marże detaliczne – napisano w raporcie, którego fragment cytowała dzisiaj agencja ISBnews.

Powyższe opinie o PKN Orlen są o tyle ciekawe, że gdyby kurs dotarł do ustalonej przez analityków DM BOŚ ceny docelowej, oznaczałoby to sforsowanie lokalnych szczytów z czerwca (120,70 złotego) oraz kwietnia tego roku (122,85 złotego), a tym samym otworzyłoby kursowi PKN Orlen drogę do kolejnych historycznych rekordów.

Gdyby doszło do tego w najbliższych tygodniach, to taka sytuacja oznaczałaby opuszczenie górą rysującej się na wykresie PKN Orlen formacji trójkąta i kontynuację poprzedzającego ją trendu wzrostowego. Teoretyczny zasięg ruchu po wybiciu mógłby być wówczas zdecydowanie większy niż ustalona przez DM BOŚ cena 127 złotych.

[Wszystkie osoby zainteresowane akcjami paliwowej spółki powinny również pamiętać o dywidendzie PKN Orlen. Spółka z zysku za 2016 rok w przeliczeniu na jedną akcję zamierza wypłacić 3 złote. Dzień dywidendy wypada 14 lipca, a dzień jej wypłaty 4 sierpnia. Ostatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy PKN Orlen to 12 lipca]

Jakie są Wasze opinie o PKN Orlen? Co sądzicie o perspektywach paliwowej spółki?


Jeśli spodobał Ci się artykuł, wpadaj częściej na bloga Analityk gra na giełdzie. Jeśli chcesz jeszcze poczytać, poniżej podrzucam kilka ciekawych materiałów 🙂

Jeśli natomiast nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, zerkaj na mojego Facebooka lub Twittera. Serdecznie zapraszam 🙂


Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

6 myśli nt. „Opinie o PKN Orlen coraz lepsze. Są szanse na wzrosty?

  • A ja chętnie pisałbym częściej, gdyby tylko czas na to pozwolił 🙂 Dzięki za miłe słowa. Pozdrawiam

  • Aktualne dane – db Notowania. Jeśli bardziej interesuje mnie ogólna sytuacja niż bieżące kwotowanie, to stooq.pl

   • Wielkie Dzięki. Do tej pory nie znałem db Notowań ale chyba też się na to przerzucę. Wygląda to znacznie lepiej, bardziej profesjonalnie i po prostu ciekawiej niż te notowania które są dostępne dla tak zwanego „ogółu”.

    Wydaje mi się, że korzystanie z proponowanych przez Ciebie źródeł a korzystanie z tego co widać po wpisaniu frazy notowania giełdowe w google to prawie jak porównywanie Lamborghini Aventadora do Toyoty Corolli E12. Muszę zaglądać tu do Ciebie zdecydowanie częściej i gdy znajdę tylko chwilę czasu to na pewno przeczytam też wszystkie twoje starsze artykuły z poprzednich lat. Pozdrawiam.

    • Dzięki za miłe słowo, ale z notowaniami to chyba odrobinę przesadzasz 🙂 Jak wpiszesz notowania giełdowe w google, to część stron to prostu notowania giełdowe na najpopularniejszych portalach, zarówno tych biznesowych, jak i ogólnych.

     Czy są złe? Niekoniecznie. W większości przypadków prezentują one dane opóźnione o 15 minut. W wielu z nich można znaleźć coś fajnego, coś co je wyróżnia. Ja stawiam na stooq’a, bo nie ma napastliwych reklam, strona jest lekka i przyjemna, podobnie zresztą jak forma prezentacji danych.

     Jeśli chodzi o db Notowania to z pewnością nie jest to kolejny cud świata. Mi akurat odpowiada, ale – jak każda apka – ma swoje wady i zalety. Największa jest taka, że mam tam dostęp do notowań na żywo. Pamiętaj jednak, że to tylko narzędzie. Są inwestorzy, którzy decyzje podejmują na podstawie wydrukowanych na papierze wykresów i świetnie na tym wychodzą.

     Toyota z mocnym silnikiem i dobrym kierowcą może szybko i bez kłopotów dojechać do mety, w przeciwieństwie do początkującego kierowcy, który właśnie wsiadł do Lamborghini. Żeby móc wykorzystać jego moc, trzeba poświęcić trochę czasu na naukę jazdy 🙂

     Również pozdrawiam. A do lektury oczywiście zapraszam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*