Odrabianie strat na giełdzie. To nie takie proste…

Aby odrobić 50-procentową stratę na giełdzie, nie wystarczy 50-procentowy wzrost kursu. Zwyżka musi sięgnąć 100 procent. Wydaje się to oczywiste, ale na 5 osób, którym zadałem to pytanie, żadna nie odpowiedziała poprawnie.

Skąd wziął się temat? Z „Milionerów” 😉 Pytanie za 125 tysięcy złotych brzmiało „Jeśli cena akcji spadła o 50 procent, to o ile procent musi teraz wzrosnąć, aby osiągnąć cenę wyjściową”. Programu nie oglądałem, ale zainspirował mnie wpis na Twitterze Pawła Biedrzyckiego (przekierowanie po kliknięciu w zrzut ekranu).

Postanowiłem zrobić dzisiaj szybki test wśród osób z bardzo różnym poziomem wiedzy na temat finansów. Na pięć „przepytanych” osób, dostałem pięć takich samych odpowiedzi – o 50 procent.

Jak zacząć grać na giełdzie? Inwestowanie na GPW w pigułce

W żadnym wypadku nie chcę dowcipkować. Nie temu ma służyć ten wpis. Zakładam, że pierwsza odpowiedź wynikała z prostego rachunku – „jeśli coś zabrałem, to muszę oddać tyle samo, żeby wyjść na zero”.

Dodam tylko, że wszystkie odpowiedzi były już poprawne, kiedy nieco pomogłem zamieniając to pytanie na łatwe do przeliczenia liczby, typu „jeśli coś potaniało z 10 złotych do 5, to ile procent musi podrożeć, żeby znowu dobić do dyszki?” 🙂

Kluczowe pytanie dla inwestorów

W tej grupie nie było inwestorów giełdowych, ale myślę, że przynajmniej część z nich mogłaby odpowiedzieć podobnie. Niestety, w tym przypadku taki błąd mógłby być dość kosztowny. Często zresztą jest.

Niechęć do sprzedawania akcji ze stratą, czyli – upraszczając – do przyznania się przed samym sobą do podjęcia niewłaściwej decyzji, prowadzi do tego, że taniejących akcji często po prostu nie sprzedajemy.

Podatek Belki od zysków na giełdzie – co i jak?

Tymczasem, wnioski płynące z odpowiedzi na pytanie z „Milionerów” powinni znać wszyscy, którzy rozpoczynają swoją przygodę z funduszami akcyjnymi, giełdą, foreksem, a ostatnio też Bitcoinem 🙂

Jeśli cena spadła o 50%, to do odrobienia straty potrzeba wzrostu o 100%

Jeśli cena spadła o 75%, to do odrobienia straty potrzeba wzrostu o 300%

Jeśli cena spadła o 90%, to do odrobienia straty potrzeba wzrostu o 900%

Warto pamiętać o tych liczbach 🙂


Zapraszam częściej na bloga Analityk gra na giełdzie. Jeśli chcesz jeszcze poczytać, poniżej wkleiłem kilka ciekawych materiałów 🙂

Jeśli natomiast nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, zerkaj na mojego Facebooka lub Twittera. Serdecznie zapraszam 🙂


Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*