Odbicie na wykresie WIG20? Tak sugeruje analiza techniczna

Po poniedziałkowym załamaniu sytuacja na światowych giełdach, w tym na rodzimej GPW, wyraźnie się uspokoiła. Również indeks największych spółek notowanych w Warszawie w ostatnich dniach zdołał odrobić część strat. Analiza techniczna WIG20 wskazuje, że to jeszcze nie koniec odbicia.

W poniedziałek poziomy wsparcia na najważniejszych światowych indeksach załamywały się wręcz hurtowo, a skala spadków nie pozwalała za bardzo nawet myśleć o podjęciu próby zagrania pod kolejne wsparcia. Kiedy portfele kurczą się w takim tempie, nawet zawodowcy – analitycy, maklerzy, traderzy czy zarządzający – mają często problem z opanowaniem emocji.

Po kilku dniach od załamania na rynkach się uspokoiło, aczkolwiek sytuację wciąż bardzo trudno nazwać optymistyczną. Na wykresach pojawiły się jednak pierwsze zwiastuny poprawy nastrojów, zatem postanowiłem zerknąć na wykres WIG20, czyli indeksu grupującego notowane na GPW blue chipy.

Kluczowe wsparcie WIG20 obronione

Jak wcześniej wspomniałem, w poniedziałek pękło wiele wsparć. Kluczowy obecnie poziom na WIG20, czyli psychologiczna bariera 2.000 punktów nie została jednak naruszona. Indeks tego dnia znajdował się niespełna 15 punktów nad nią, ale jej bliskość (plus wsparcie graczy z Wall Street) kolejny raz aktywowała kupujących. Ostatni raz poniżej linii 2.000 punktów, WIG20 znajdował się w lipcu 2009 roku.

Od tego czasu sprzedający kilkukrotnie próbowali ją sforsować. Ani razu im się to jednak nie udało. Lokalne minima to odpowiednio 2.019 punktów (wrzesień 2011 roku), 2.009 punktów (maj 2012 roku) oraz niespełna 2.015 punktów (obecnie – sierpień 2015 roku). Oczywiście, można powiedzieć coś w stylu aktualna sytuacja jest znacznie trudniejsza, ale kto przypomni sobie tamte okresy będzie miał pewność, że również wówczas argumentów uzasadniających wyprzedaż akcji nie brakowało.

wykres WIG20 w ujęciu tygodniowym

źródło: analitykgranagieldzie.pl wykres: stooq.pl

Młot na wykresie WIG20

Mocny spadek, a następnie sukcesywne odrabianie strat sprawiły, że na wykresie indeksu blue chipów w ujęciu tygodniowym pojawiła się formacja młota (ostatnia świeca), która sygnalizuje możliwość odwrócenia trendu ze spadkowego na wzrostowy. Relatywnie mały korpus z długim dolnym cieniem nie pozwala mieć wątpliwości, z jaką formacją mamy do czynienia.

Co niezwykle ważne, młot pojawił się po okresie wyraźnej przeceny (tylko wtedy jest on ważny) WIG20 z okolic 2.550 punktów w maju do około 2.015 punktów w sierpniu. Aby jednak uwiarygodnić formację, przydałoby się potwierdzenie w postaci kursów powyżej korpusu młota (2139,45 pkt, ewentualnie dzisiejszego zamknięcia jeśli będzie wyższe). Kluczowe będą więc najbliższe dni i tygodnie.

Odbicie WIG20, a sprawa banków

Sytuacja wygląda więc bardzo ciekawie. Zakładając, że inwestor poziom wyjścia (stop loss) ustali w okolicach 2.000-2.050 punktów, mamy obecnie do czynienia z bardzo atrakcyjnym – potencjalnym – stosunkiem zysku do podejmowanego ryzyka. Warto jednak pamiętać, że indeks jest pochodną zachowania spółek wchodzących w jego skład.

W przypadku WIG20 największym problemem były w ostatnim czasie banki i to właśnie od nich mogą zależeć dalsze losy indeksu. Jeśli Senat nieco ulży sektorowi zmieniając we wrześniu rozkład kosztów przewalutowania kredytów frankowych z 90:10 na 50:50 to jest szansa na trwalszą poprawę sentymentu i odbicie. Warto jednak trzymać rękę na pulsie, bo politycy mają chrapkę na zyski banków, a wybory coraz bliżej

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

Jedna myśl nt. „Odbicie na wykresie WIG20? Tak sugeruje analiza techniczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*