Najpopularniejsze spółki na giełdzie. Akcje wyżej niż indeksy

Jakie są najpopularniejsze spółki na giełdzie i gdzie można to sprawdzić – na to pytanie odpowiadałem już w jednym z wcześniejszych wpisów. Tym razem postanowiłem sprawdzić, ile spółek jest popularniejszych od indeksu, do którego przynależą.

Czy faktycznie jest to takie istotne i po co komukolwiek ta wiedza? Przecież popularność konkretnych spółek jest bardzo często pochodną mocnych wzrostów lub spadków cen ich akcji, czy wiadomości podawanych przez media.

Im ważniejszy/bardziej zaskakując news, tym więcej będzie miał publikacji i więcej materiałów (felietonów, komentarzy, czy analiz), które powstaną w jego następstwie. To wszystko to oczywiście prawda.

Nie oznacza to jednak, że wiedza ta jest kompletnie nieprzydatna. Szybkie zerknięcie na ranking popularności spółek, czy indeksów pozwala uzyskać pogląd, co w danym momencie jest „grane” na rynku.

Inna sprawa, że spółki będące w centrum uwagi to dobra lista dla wszystkich graczy preferujących krótkoterminowe podejście do inwestowania. Szukasz akcji mogących zapewnić solidną zmienność notowań? To może być niezłe źródło „inspiracji” 🙂

Najpopularniejsze spółki na giełdzie… warto znać

Już szybkie spojrzenie na aktualny ranking popularności tickerów (oczywiście ograniczony do tych związanych z warszawską GPW) znajdujący się na stronie stooq.pl pozwala wysnuć kilka wniosków.

Najpopularniejszy ticker to WIG20. To zupełnie nie dziwi – jest to bardzo popularny benchmark, kluczowy i najbardziej prestiżowy indeks warszawskiej giełdy. To tu skupia się też większość generowanych na GPW obrotów.

Najpopularniejsze spółki na giełdzie to te największe. Cóż… to też specjalnie nie zaskakuje 😉 PZU, KGHM, PKO BP czy PGE to firmy, które od zawsze były w centrum zainteresowania inwestorów giełdowych. Nie tylko tych instytucjonalnych, ale również indywidualnych.

Jeśli pomiędzy duże i popularne spółki wskakują te mniejsze i zazwyczaj mniej znane, może to oznaczać, że coś jest na rzeczy. Prairie Mining Limited w zaledwie tydzień niemal podwoiła swoją wycenę rynkową, Alma walczy o uniknięcie upadłości. Action zresztą podobnie.

Najpopularniejsze spółki na giełdzie. Akcje popularniejsze od indeksów

Wymienione powyżej spółki to jedynie kilka przykładów firm, o których jest już dość głośno. Które jeszcze akcje są w centrum uwagi? Poniżej przedstawiam listę spółek, które są popularniejsze od indeksów, do których przynależą.

Z powodu rekordowej popularności WIG20 na liście tej nie znalazł się żaden przedstawiciel grona blue chipów. W przypadku mWIG40 są to jedynie dwie spółki – Jastrzębska Spółka Węglowa oraz CD Projekt.

W przypadku sWIG80 lista jest znacznie dłuższa. Są to kolejno… Monnari Trade, EKO Export, Bumech, Braster, Asbis, Groclin, Integer.pl, Bytom, Kopex, 11 bit studios, CI Games, PZ Cormay, Skotan, Ursus i Polimex-Mostostal.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*