Najpopularniejsze spółki na giełdzie - akcje wyżej niż indeksy

Najpopularniejsze spółki na giełdzie - akcje wyżej niż indeksy
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik13.09.2023 | 8 min.

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych może przynieść atrakcyjne zyski, ale wiąże się również z pewnym ryzykiem. Jednak odpowiedni dobór akcji do portfela inwestycyjnego pozwala zminimalizować to ryzyko i osiągnąć satysfakcjonujące stopy zwrotu. W ostatnim czasie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie daje się zauważyć ciekawą tendencję - akcje wielu polskich blue chipów rosną szybciej niż główne indeksy giełdowe. Może to stanowić szansę dla inwestorów poszukujących atrakcyjnych okazji inwestycyjnych.

Najpopularniejsze spółki na GPW w Warszawie

GPW w Warszawie jest największą giełdą w Europie Środkowo-Wschodniej. Notowane są na niej akcje ponad 400 spółek o łącznej kapitalizacji przekraczającej 1 bln zł. Wśród nich znajduje się wiele blue chipów, czyli uznanych firm o stabilnej pozycji rynkowej i długiej historii. Do grona najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez inwestorów spółek należą m.in. KGHM, PKN Orlen, CD Projekt, PZU, PKO BP czy PGE. Ich akcje wchodzą w skład indeksu WIG20, obrazującego koniunkturę na warszawskim parkiecie.

WIG20 - blue chipy na warszawskiej giełdzie

KGHM - wydobycie miedzi i innych metali

KGHM to globalny koncern wydobywczy, zajmujący się produkcją miedzi, srebra, molibdenu, niklu i innych metali. Jest potentatem na rynku miedzi w Polsce i Europie. Od wielu lat systematycznie zwiększa wydobycie i sprzedaż swoich produktów. W ostatnim czasie notuje rekordowe zyski, dzięki wysokim cenom miedzi na światowych rynkach. Akcje KGHM należą do najpopularniejszych na GPW ze względu na wysoką płynność i atrakcyjne dywidendy.

PKN Orlen - rafineria, stacje benzynowe

PKN Orlen to największa firma paliwowo-energetyczna w Polsce oraz Europie Środkowej. Zajmuje się przerobem ropy naftowej, produkcją paliw i chemikaliów oraz sprzedażą detaliczną poprzez ponad 1800 stacji benzynowych. Dynamicznie rozwija również segment energetyki, w tym odnawialnych źródeł energii. Akcje Orlenu cieszą się dużą popularnością, ponieważ spółka konsekwentnie zwiększa zyski i regularnie wypłaca dywidendy.

CD Projekt - produkcja gier komputerowych

CD Projekt to obecnie największy producent gier wideo w Polsce i jeden z liderów na świecie. Flagowym produktem studia jest seria gier fabularnych Wiedźmin, a ostatnia odsłona - Wiedźmin 3 - zebrała mnóstwo nagród i ustanowiła nowe standardy dla RPG. Ogromnym sukcesem okazała się również premiera gry Cyberpunk 2077. CD Projekt konsekwentnie zwiększa przychody i zyski, stając się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów giełdowych.

Inne popularne spółki z udziałami w indeksach

PZU - ubezpieczenia majątkowe i na życie

PZU to bezsprzeczny lider na polskim rynku ubezpieczeniowym. Oferuje szeroki wachlarz produktów - od ubezpieczeń komunikacyjnych, przez majątkowe po polisy na życie. Dynamicznie rozwija nowoczesne kanały dystrybucji ubezpieczeń oraz stale poszerza ofertę o kolejne, innowacyjne produkty. Akcje PZU cieszą się popularnością dzięki stabilnym wynikom finansowym i wysokim dywidendom wypłacanym akcjonariuszom.

PKO BP - największy bank w Polsce

PKO Bank Polski to największa instytucja bankowa w Polsce pod względem sumy bilansowej, kredytów i depozytów. Posiada rozbudowaną sieć oddziałów i bankomatów na terenie całego kraju. Od lat konsekwentnie rozwija bankowość detaliczną, obsługując miliony klientów indywidualnych. Jednocześnie umacnia pozycję na rynku bankowości korporacyjnej, stając się partnerem finansowym dla wielu polskich firm. Akcje PKO BP należą do ulubionych wybieranych przez inwestorów giełdowych.

PGE - produkcja i dystrybucja energii elektrycznej

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym producentem energii elektrycznej w Polsce. Dysponuje szerokim miksem wytwórczym opartym na węglu brunatnym, gazie, energii odnawialnej i jądrowej. Poprzez spółki dystrybucyjne dostarcza prąd do ponad 5 mln odbiorców. Rozwija także innowacyjne usługi, jak car-sharing czy magazynowanie energii. Akcje PGE są chętnie kupowane przez inwestorów ze względu na kluczową rolę energetyki w gospodarce i stabilne wyniki finansowe.

Akcje spółek zwyżkują mimo spadków indeksów

Najpopularniejsze spółki na giełdzie - akcje wyżej niż indeksy

Dobra kondycja finansowa polskich firm

Polskie spółki giełdowe od dawna wpisują się w globalne trendy, umacniając swoją pozycję konkurencyjną. Nawet w czasach spowolnienia gospodarczego radzą sobie całkiem nieźle, o czym świadczą rosnące przychody i zyski. Dotyczy to zarówno dojrzałych firm z długą historią, jak i dynamicznie rozwijających się spółek technologicznych. Solidne fundamenty i dobra kondycja finansowa pozwalają im zwyżkować niezależnie od nastrojów panujących na rynkach.

Odporność na globalne spowolnienie gospodarcze

Choć światowa gospodarka wyhamowała w związku z pandemią i wojną w Ukrainie, to polskie spółki radzą sobie całkiem nieźle. Sektor bankowy pozostaje rentowny, firmy ubezpieczeniowe notują wzrosty sprzedaży, a przemysł sobie radzi mimo zaburzeń w łańcuchach dostaw. Nawet budownictwo, mocno dotknięte wzrostem cen materiałów, wciąż zawiera nowe kontrakty. Wygląda na to, że polska gospodarka i rodzime spółki są w dobrej formie by stawić czoła wyzwaniom związanym ze spowolnieniem światowej koniunktury.

Perspektywy wzrostu zysków i wypłat dywidend

Mocne fundamenty i dobra kondycja finansowa większości spółek z WIG20 pozwalają prognozować dalsze zwiększanie zysków i wypłat dywidend w kolejnych kwartałach. Dotyczy to zwłaszcza sektora surowcowego, bankowego i branży spożywczej. Z drugiej strony wciąż duży potencjał wzrostu mają spółki z sektora nowych technologii i gamingu. Rosnące zyski spółek oznaczają potencjalnie wyższe dywidendy dla akcjonariuszy, a to z kolei przekłada się na wzrost zainteresowania inwestorów ich akcjami.

Prognozy analityków na dalszą część roku

Utrzymanie pozytywnych trendów na GPW

Mimo wahań nastrojów na globalnych parkietach, analitycy przewidują utrzymanie pozytywnych trendów na GPW w Warszawie w drugiej połowie 2023 roku. Argumentują to dobrą kondycją polskich spółek, które okazały się bardziej odporne na spowolnienie gospodarcze niż firmy z innych rynków wschodzących. Dodatkowo napływ środków z KPO powinien korzystnie wpłynąć na dynamikę PKB Polski i wyniki finansowe wielu spółek.

Możliwość dalszych wzrostów indeksów

Eksperci upatrują szans na kontynuację wzrostów głównych indeksów GPW, takich jak WIG20, mWIG40 czy sWIG80. Pomóc w tym powinien napływ kapitału zagranicznego na rynek akcji w Warszawie w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych. Dodatkowym impulsem może być polepszenie nastrojów na globalnych rynkach, jeśli obawy o recesję zaczną stopniowo wygaszać. Wtedy popyt inwestorów przełoży się na wzrosty indeksów i notowań poszczególnych spółek.

Szanse na wysokie stopy zwrotu z akcji

Biorąc pod uwagę dotychczasową dynamikę wielu polskich spółek i ich potencjał do dalszego rozwoju, inwestorzy giełdowi mają szansę osiągnąć satysfakcjonujące stopy zwrotu w drugiej połowie 2023 roku. Dodatkowo giełda warszawska nadal pozostaje rynkiem względnie niedowartościowanym, więc jest pole do uzyskania ponadprzeciętnych zysków. Oczywiście trzeba dobrze wyselekcjonować akcje do portfela, by zmaksymalizować potencjalne zyski przy akceptowalnym poziomie ryzyka.

Podsumowanie

Inwestowanie w akcje polskich blue chipów notowanych na GPW może być obecnie bardzo korzystne. Wiele z tych spółek radzi sobie lepiej niż szeroki rynek, o czym świadczą rosnące kursy przy spadkach głównych indeksów. Silne fundamenty i dobre perspektywy zysków pozwalają liczyć na dalsze wzrosty w drugiej połowie 2023 roku. Akcje polskich liderów mogą przynieść ponadprzeciętne stopy zwrotu, dobrze uzupełniając portfel inwestycyjny. Warto rozważyć ich zakup wykorzystując aktualne okazje rynkowe.

Najczęściej zadawane pytania

W skład indeksu WIG20 wchodzi 20 największych i najbardziej płynnych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Są to m.in. KGHM, PKN Orlen, CD Projekt, PZU, PKO BP, PGE, Dino, LPP, Allegro czy PepsiCo.

Najmocniej w ostatnich miesiącach zyskiwały akcje spółek surowcowych (KGHM, JSW), banków (PKO BP, Pekao) oraz Allegro i CD Projekt. Ich kursy wyraźnie odbiły mimo słabości rynku.

Obecne poziomy wycen mogą być dobrą okazją do zakupu akcji polskich blue chipów. Ich fundamenty pozostają solidne, a wyceny są wciąż atrakcyjne, biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu zysków i dywidend.

Inwestując w akcje należy pamiętać o ryzyku rynkowym i zmienności kursów. Dodatkowo na GPW istnieje ryzyko geopolityczne związane z sąsiedztwem Ukrainy. Wskazane jest dywersyfikowanie portfela.

Analizy i rekomendacje dla spółek z GPW publikują m.in. banki inwestycyjne, domy maklerskie oraz portale takie jak Bankier.pl, Stockwatch czy Strefainwestorów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Wypłata dywidendy
  2. Cena akcji Tesla w dół. Sprawdź aktualne notowania i prognozy analityków.
  3. Wezwanie na akcje Robyga - cena jest za niska
  4. Akcje Orange Polska - aktualna cena i notowania giełdowe OPL
  5. Gdzie i jak sprzedać sztabkę złota lub złote monety?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Józef Wójcik
Józef Wójcik

Jestem pasjonatem finansów i prawa. Na blogu dzielę się wiedzą o giełdzie, bankowości, prawie oraz analizach i strategiach inwestycyjnych. Odkryj ze mną tajniki sukcesu na rynkach i w sferze prawniczej!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły