KGHM pomoże ratować Kompanię Węglową?

KGHM rozważa przekazanie nieprodukcyjnych aktywów na państwowy fundusz wspierający Kompanię Węglową – donoszą agencje prasowe i media. Ale zaraz zaraz… czy KGHM nie jest czasem spółką, w której niemal 70 procent udziałów posiadają akcjonariusze inni niż Skarb Państwa?

Jestem w stanie zrozumieć gigantyczne dywidendy wypłacane przez KGHM w trakcie ostatnich dziesięciu lat – między innymi, a raczej przede wszystkim – na rzecz Skarbu Państwa. Jeśli państwo jest decydującym akcjonariuszem, to i do niego należy decyzja, co zrobić z zyskami generowanymi przez miedziowego giganta.

Z trudnością, ale jestem też w stanie zrozumieć mocno uszczuplający wyniki KGHM podatek od kopalin. Jeśli udziały państwa w spółce są coraz mniejsze, a budżetowi nie wystarcza około 30-procentowy udział w dywidendzie plus podatek Belki od dywidendy wypłaconej mniejszościowym akcjonariuszom, to jest to sposób, żeby nie dzielić się z nikim kasą. Uzasadnienie jest bardzo proste. W końcu to państwo w ramach interesów wszystkich Polaków ustala zasady korzystania ze wspólnych zasobów.

Zupełnie jednak nie potrafię zrozumieć, co znaczy przeniesienie nieprodukcyjnych aktywów na rzecz państwowego funduszu wspierającego Kompanię Węglową. Jakiekolwiek aktywa nie wchodziłyby w grę, są one własnością spółki, a spółka z kolei jest własnością akcjonariuszy. Z tego, co się orientuję, to resort skarbu posiada niespełna 32-procentowy kawałek tego tortu. Reszta należy do OFE, TFI i innych inwestorów, w tym indywidualnych.

Czy można sprezentować komuś całe mieszkanie, jeśli nie jesteśmy jego jedynym właścicielem? Nie jestem prawnikiem, ale wydaje mi się, że – jeśli w grę wchodziłoby zgodne z prawem rozwiązanie – taka opcja nie byłaby możliwa. Zastanawiam się więc, czy czasem rządzący nie podejmują działań, które biją w interesy mniejszościowych akcjonariuszy lub wręcz narażają ich na szkody. Mam nadzieję, że ktoś w końcu powie sprawdzam. Tylko, czy OFE bądź TFI są na tyle odważne.

To również może Cię zainteresować:

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

Jedna myśl nt. „KGHM pomoże ratować Kompanię Węglową?

  1. Jak o mnie chodzi to za nie długo nie będą mieli co sprzedawać.
    Polska to jednak bardzo bogaty kraj – tyle lat go okradają i ciągle mają z czego- śmieją się satyrycy i coś w tym jest.
    Szara rzeczywistość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*