Giełdzie i rządzącym raczej nie po drodze

Dziś wielki dzień podsumowań. Ekipa rządząca świętuje pierwszy rok, a opozycja, dziennikarze, politolodzy, czy analitycy podsumowują dokonania władz.

Postanowiłem więc i ja wypunktować kilka najważniejszych kwestii. Niby to tylko rok, ale wystarczył, by skutecznie „pomęczyć” portfele inwestorów giełdowych. Poniżej moje subiektywne TOP3.

(3) Podatek bankowy… tutaj specjalnych zaskoczeń nie było. Podatek bankowy został zapowiedziany jeszcze przed wyborami. Kilka miesięcy po wyborach plany zostały wdrożone w życie. Akcje banków oczywiście oberwały. Grupujący je indeks WIG-Banki w ciągu roku stracił ponad 10 procent. Z notowaniami banków było już znaczniej gorzej, ale w ostatnim czasie stosunek do sektora na GPW nieco się poprawił.

(2) Podatek miedziowy (od KGHM)…Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufacie, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się – taką obietnicę na początku października 2015 roku składała Beata Szydło, ówczesna kandydatka PiS na premiera nowego rządu. Po kilku tygodniach od wygranych wyborów okazało się, ze plany rządzących są nieco inne. Wynik KGHM w pierwszym roku rządów PiS to -27,5%.

(3) Spółki energetyczne… jak nie ratowanie górnictwa to „zabawy księgowe” (ciekawie i konkretnie opisywał ten temat Pan Adam Torchała z Bankiera), czyli albo generowanie dodatkowych kosztów, albo próba wypłaty zysków bez uwzględnienia interesów innych inwestorów posiadających akcje spółek energetycznych. Nic dziwnego, że grupujący je indeks – WIG-Energia (-23%) – był najsłabszym w gronie indeksów sektorowych GPW.

Nie chciałbym się rozpisywać, jak ważną rolę we wzroście polskiej gospodarki oraz rozwoju jej innowacyjności, mógłby pełnić zdrowy rynek kapitałowy. Za puentę tego materiału niech zatem posłuży tabela indeksów warszawskiej GPW posortowana od najmocniejszego do najsłabszego.

Które dwa indeksy w pierwszym roku od wygranych przez PiS wyborów były najsilniejsze? WIG-Ukraine (+33%) oraz WIG-CEE (+20%). Więcej słów nie trzeba.

pierwszy rok PiS - notowania giełdowe

źródło: parkiet.com

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

2 myśli nt. „Giełdzie i rządzącym raczej nie po drodze

  1. Dzień dobry
    Trochę przypadkiem natknąłem się na Pana blog. Spodobało mi się,więc na pewno będę zaglądał.
    Pozdrawiam
    Jarek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*