Dzień trzech wiedźm nie zawsze taki straszny

Dzień trzech wiedźm to sesja, podczas której wygasają najbliższe serie instrumentów pochodnych. Tego dnia zazwyczaj możemy obserwować wzrost obrotów i zmienności. Prawda, czy mit?

Dzień trzech wiedźm już pojutrze. 17. czerwca wypada bowiem trzeci piątek tego miesiąca. To jedna z czerech sesji w roku (trzeci piątek trzeciego miesiąca każdego kwartału – marca, czerwca, września i grudnia), kiedy wygasają najbliższe serie kontraktów terminowych na indeksy, akcje, czy opcji. Zazwyczaj tego dnia sporo dzieje się rynkach.

Dzień trzech wiedźm. WIG20 w centrum uwagi

W przypadku warszawskiej GPW na uwagę zasługuje przede wszystkim – najpopularniejszy wśród inwestorów – kontrakt terminowy na indeks WIG20. Jego ostateczny kurs rozliczeniowy jest wyliczany tego dnia na podstawie średniej arytmetycznej wszystkich wartości indeksu WIG20 w czasie ostatniej godziny notowań oraz wartości zamknięcia (po odrzuceniu 5 najwyższych i 5 najniższych „odczytów”).

Z tego właśnie powodu cała magia dzieje się najczęściej w ostatniej godzinie notowań. Mimo tego że część inwestorów nie czeka do ostatniego dnia i ostatniej godziny (jeśli zamierzają zrolować swoje pozycje na rynku, robią to wcześniej), każdy kto kiedykolwiek obserwował w tym czasie notowania WIG20 czy akcji największych spółek na swojej platformie inwestycyjnej wie, o czym piszę.

Migające dynamicznie kolory sugerujące zmiany cen akcji poszczególnych spółek z najbardziej prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy, podwyższone obroty na zamknięciu, a często również podwyższona zmienność to tylko najważniejsze cechy notowań giełdowych podczas tych czterech sesji w roku.

Mocne obsunięcia, bądź wzrosty notowań w dniu trzech wiedźm specjalnie nie dziwią, a wymowa prognostyczna tego, co wydarzyło się podczas trzeciego piątku marca, czerwca, września, czy grudnia jest często kwestionowana przez analityków i rynkowych obserwatorów. Ma to swoje uzasadnienie w tym, że nasz rynek jest niestety dość płytki i z tego powodu relatywnie nieduży kapitał jest w stanie poważnie potrząsnąć notowaniami.

Dzień trzech wiedźm – podwyższone obroty i zmienność?

Postanowiłem zatem zerknąć na cztery ostatnie sesje giełdowe, podczas których wypadał dzień trzech wiedźm. Wyniki tej mini-analizy przedstawiam w poniższej tabeli.

Data Kurs WIG20 Zmiana WIG20 Zmienność WIG20* Obrót WIG20**
18.03.2016 1 961,97 0,91% 1,23% 1 221,14
18.12.2015 1 858,87 0,99% 2,43% 1 219,22
18.09.2015 2 168,19 -1,42% 2,37% 1 083,21
19.06.2015 2 299,35 -1,50% 1,41% 1 004,39

źródło: analitykgranagieldzie.pl na podstawie danych GPW
* (kurs maksymalny – kurs minimalny) / kurs minimalny
** wartość obrotu w milionach złotych

Zmiana kursu WIG20 w stosunku do zamknięcia poprzedniej sesji na poziomie 1-procentowego wzrostu, czy 1,5-procentowego spadku to z pewnością wyniki powyżej średniej. Szału jednak nie ma. Nie jest to bowiem rezultat, którego można spodziewać się po „straszliwych” i” straszących” wiedźmach 🙂 Nieco mocniejsza jest natomiast wymowa kolejnego wskaźnika, zmienność WIG20, który pokazuje dzienną rozpiętość notowań. 2 z 4 sesji z wynikiem na poziomie bliskim 2,5% sugeruje większy ruch na indeksie.

Za każdym razem podczas czterech ostatnich sesji, kiedy na GPW wygasały kontrakty terminowe i opcje, obroty spółkami wchodzącymi w skład WIG20 wynosiły ponad miliard złotych. Biorąc pod uwagę to, że wartość handlu w ciągu całego miesiąca w czerwcu, wrześniu i grudniu 2015 oraz marcu 2016 roku sięgała od 13,1 do 13,7 miliarda złotych, kiedy na rynkach gościły trzy wiedźmy obroty były wyraźnie wyższe od średniej.

Czy zatem inwestorzy skupiający swoją uwagę na rynku kasowym i interesujący się największymi spółkami notowanymi na GPW powinni się bać dnia trzech wiedźm? Niekoniecznie. Warto jednak pamiętać o tym, kiedy mogą postraszyć 🙂

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*