Czym rozczarowali/zaskoczyli mnie szefowie CD Projekt?

Pewien czas temu na blogu przyznałem się, że posiadam akcje CD Projekt. Pisałem, dlaczego uważam, że to interesująca inwestycja, ale wspominałem również o największych czynnikach ryzyka. Jeden z czytelników ostatnio zapytał mnie, co zrobiłem z posiadanymi papierami po publikacji wyników finansowych CD Projekt i co myślę o spółce obecnie. Otóż… akcji CD Projekt nie sprzedałem, aczkolwiek muszę przyznać, że po publikacji raportu byłem lekko rozczarowany.

Jako, że od momentu, w którym ostatni raz przyglądałem się temu tematowi minęło już ponad 1,5 miesiąca, postanowiłem wpis podzielić na części, w których napiszę, co sądzę o poszczególnych wydarzeniach, publikacjach, czy informacjach.

Wyniki finansowe CD Projekt i sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon

W drugim kwartale 2015 roku CD Projekt zanotował niespełna 241,5 miliona złotych zysku netto. Na ten temat specjalnie rozpisywał się nie będę. Wyniki wypadły nieznacznie lepiej niż prognozowali analitycy sondowani przez PAP. Średnia ich szacunków wynosiła bowiem 234,8 miliona złotych. Prognozy ekspertów zostały przebite, aczkolwiek żadnych szaleństw w tym temacie (również w przypadku zysku operacyjnego) nie było.

Ponadto CD Projekt poinformował, że do końca czerwca sprzedał 6,015 miliona kopii gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Tutaj z kolei lekko się rozczarowałem. Po tym, jak spółka przez dwa tygodnie uplasowała 4 miliony egzemplarzy, po znakomitych recenzjach w mediach branżowych oraz kilku zarwanych nockach z Wiedźminem spodziewałem się, że liczba ta będzie bliższa 6,5 miliona.

No cóż… nie udało się, aczkolwiek pozostaje jeszcze Boże Narodzenie 🙂 Myślę, że aktualnie licznik sprzedaży może wynosić gdzieś około 7, max 7,5 miliona egzemplarzy, ale to tylko moje spekulacje. Mimo wszystko wciąż uważam, że tegoroczny wynik może zbliżyć się, a – w optymistycznym wariancie – nawet przebić 10 milionów sztuk. Atmosferę wokół gry z pewnością rozgrzeje pierwszy dodatek, czyli Wiedźmin 3: Serca z Kamienia (13 października 2015 roku) oraz okres świąteczny. Wiedźmin w tym roku zapewne pojawi się pod niejedną choinką, być może nawet z nową konsolą, których liczba rośnie z miesiąca na miesiąc.

CD Projekt wypłaci dywidendę? Chyba trzeba o tym zapomnieć

Kolejna sprawa to brak zapowiedzi dywidendy, a raczej niemal całkowite jej wykluczenie. To również chyba najważniejszy temat, który mógł ostatnio studzić zapędy części inwestorów. Mnie osobiście taka decyzja trochę rozczarowała. Tym bardziej, że wciąż nie wiem, co CD Projekt konkretnie planuje zrobić z olbrzymią porcją zarobionej gotówki.

Z wypowiedzi prezesa spółki Adama Kicińskiego można wnioskować, że CD Projekt zamierza zyski inwestować w rozwój spółki (nowe projekty) i nieszczególnie chce dzielić się nimi z akcjonariuszami. Problem polega jednak na tym, że do terminu publikacji zapowiedzianej niedawno strategii (marzec 2016 roku) pozostało jeszcze strasznie dużo czasu. Druga sprawa to fakt, że do wydania będą olbrzymie pieniądze (nawet zestawiając z budżetem trzeciej części Wiedźmina).

Tam z kolei, gdzie pojawia się nadmiar gotówki, pojawia się również ryzyko marnotrawstwa. Mimo pewnej „dozy niepewności”, akcji CD Projekt jak dotąd się nie pozbyłem. Ogólny kierunek wybrany przez spółkę jak dotąd wygląda bardzo sensownie (zyski ze sprzedaży Wiedźmina 3: Dziki Gon, dwa płatne dodatki, rozwój GOG-a, czy zwiastun gry Cyberpunk 2077). Poza tym, zarządzający spółką, po drugim przesunięciu premiery najnowszej części przygód Geralta z Rivii dostali ode mnie kredyt zaufania i jak dotąd go nie stracili 😉

CD Projekt podał termin dodatku Wiedźmin 3: Serca z Kamienia

O dacie premiery najnowszego rozszerzenia do Wiedźmina 3: Dziki Gon pisałem już powyżej. Gracze komputerowi i konsolowi, według deklaracji spółki, w pierwszy duży dodatek będą mogli zagrać już 13 października. Z informacji wyszperanych na szybko w sieci wynika, że cena dodatku ma wynieść od 40 złotych (wersja cyfrowa na PC) do około 70 złotych (wersja pudełkowa na PC, czy PS4). Season Pass obejmujący dwa dodatki – Serca z Kamienia oraz Krew i Wino – można nabyć za około 100 złotych.

Zakładając, że pierwszy dodatek zakupi co drugi właściciel podstawowej wersji gry, licząc wyłącznie sprzedaż do końca czerwca (na poziomie 6 milionów sztuk) oraz szacując średnią cenę zakupu na poziomie wynoszącym około 50 złotych, daje to kwotę rzędu 150 milionów złotych (oczywiście nie uwzględniając marż dystrybutorów itp). Biorąc pod uwagę, że budżet zamknie się zapewne w kwocie 10 milionów złotych (tyle mniej więcej ma wynieść budżet drugiego, ponad dwukrotnie dłuższego, dodatku – Krew i Wino), jest to wynik co najmniej imponujący.

Analitycy znów mówią: kupuj akcje CD Projekt

W tym tygodniu pojawiła się również nowa optymistyczna rekomendacja dla akcji CD Projekt (nie pierwsza i zapewne nie ostatnia). Analitycy Domu Maklerskiego mBanku – w raporcie z 4 września – rekomendują kupno akcji spółki. Aby dotrzeć do ustalonej przez nich ceny docelowej (30,90 złotego) kurs CD Projekt musiałby pójść w górę o około 25 procent.

Bardzo podobają mi się też słowa Pana Piotra Bogusza, analityka DM mBanku, który spekuluje, że w pierwszym kwartale 2016 roku CD Projekt zapowie następną grę osadzoną w świecie Wiedźmina. Choć brzmi to dość abstrakcyjnie, zdecydowanie nie wykluczałbym takiego scenariusza. Zdaniem Bogusza zgromadzona na koniec 2015 roku gotówka wystarczy zarówno na sfinansowanie gry Cyberpunk 2077 wraz z dodatkami, jak i kolejnej dużej gry AAA wraz z dodatkiem (kolejny Wiedźmin???). Zgadzam się w 100 procentach. Kasy z pewnością wystarczy (wystarczyłoby też na solidną dywidendę). Pozostaje jednak pytanie, czy ludzie dadzą radę.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo. W kwestii akcji CD Projekt nie jestem też obiektywny, ponieważ posiadam akcje spółki w portfelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*