Co dalej z WIG20? „Wartość” czy „wzrost”? Czy szczepionki rozwiązują problem COVID-19?

Czy informacje o szczepionkach rozwiązują problem COVID-19? Czy spółki VALUE będą rosły, a spółki GROWTH czeka wyprzedaż? Co dalej z WIG20? Poniżej kilka odpowiedzi na pytania zadane przez jednego z czytelników.

Zazwyczaj na pytania czytelników staram się odpowiadać w komentarzach pod tekstami. Zdarza się również mailowo. Tym razem odpowiedzi byłyby znacznie dłuższe, więc postanowiłem stworzyć dla nich osobny wpis.

Wiem, że zagląda tu całkiem sporo nowych osób. Po pytaniach – dotyczących m.in. podatku Belki od giełdy, ale nie tylko – mogę przypuszczać, że sporo z Was nie ma większego doświadczenia.

Dlatego chciałbym wyraźnie podkreślić, że to, co piszę to nie są rekomendacje, a wyłącznie prywatne opinie dotyczące rynku. Opisywane scenariusze mogą się ziścić, ale nie muszą. Pamiętajcie o tym. Nie tylko w kontekście tego bloga, ale również wszystkiego, co czytacie bądź oglądacie na temat giełdy.

No dobra, obiecałem odpowiedzi na kilka ważnych pytań, więc lecimy…


Czy mamy zwrot w kierunku VALUE?

 

Nie wiem, czy mamy już za sobą zwrot. Za nami na pewno ważny sygnał. Czekamy więc na potwierdzenia 🙂 Wielu inwestorów już od miesięcy oczekuje przesunięcia zainteresowania od akcji spółek GROWTH (wzrost) do VALUE (wartość). Podobnie zresztą, jak trwalszego wzrostu zainteresowania akcjami spółek z rynków wschodzących.

Koronawirus i będący efektem pandemii lockdown wydłużył i spotęgował popularność spółek wzrostowych. Część wzrostów cen akcji została potwierdzona wynikami finansowymi, które rosły na skutek zamknięcia tradycyjnej gospodarki i przeniesienia się życia, biznesu i rozrywki do sieci. Część spółek – mimo sprzyjających im warunków – nie sprostała wysokim oczekiwaniom.

Nie wykluczałbym scenariusza, że okres pandemii będzie ostatnią fazą gwałtownie rosnącej popularności akcji spółek wzrostowych. Po okresie zakupowego przesilenia może nastąpić tąpnięcie. Oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć momentu, ale szukałbym go gdzieś w okolicach okresu, w którym rynki zaczną uwzględniać trwałe rozmrażanie gospodarek.


Czy spółki VALUE będą rosły w najbliższym czasie?

 

Wyraźna przewaga spółek GROWTH w stosunku do VALUE jest widoczna od wielu lat. Mowa więc o trendach długoterminowych. Trwałe zmiany nie nastąpią z dnia na dzień. Faktem jest, że potrzebują katalizatorów (mogą nimi być informacje o szczepionkach, zmniejszającej się liczbie zakażeń, zmniejszaniu restrykcji, którym będzie towarzyszył wzrost popularności inwestowania w „wartość”), ale to będzie proces, a nie jednorazowe „przestawienie dźwigni”.

Nie spodziewam się jednak, że rynki przejdą ten proces bez zawirowań, że jedna kategoria spółek będzie rosła wolniej, a druga szybciej. Chociaż ciągły dodruk walut przez banki centralne nie pozwala całkowicie odpuścić tego scenariusza, to moim zdaniem zanim dojdzie do większych i trwalszych przetasowań w wielu portfelach, na rynkach jeszcze solidnie zatrzęsie. W efekcie „oberwać” mogą akcje obu grup spółek.


Czy problem COVID19 powoli znika ze względu na szczepionkę?

 

Absolutnie nie jestem specjalistą w tym zakresie. Przeglądam i analizuję dane oraz słucham i czytam, co mówią specjaliści. Jedynie na tej podstawie staram się rysować potencjalne scenariusze. Komunikaty o szczepionce od Pfizera, czy Moderny traktuję jako pozytywne newsy. Zresztą, spółek będących na podobnym etapie, jest więcej. To też dobra wiadomość. Natomiast – według mnie – nie jest to nic zaskakującego.

Być może się mylę, ale mam wrażenie, że gotowa szczepionka w pierwszych miesiącach 2021 roku jest już w cenach i gorzej dla rynków będzie, jeśli coś tu się przesunie. Zwróciłbym jednak uwagę, że nawet jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem w temacie szczepionek (testy, zatwierdzanie, produkcja) to „powrót do normalności” będzie rozłożony w czasie. To nie będzie pstryknięcie palcami i „już wszystko dobrze”. Logistyka, dystrybucja, proces szczepienia, czy niechęć do skorzystania ze szczepionki to zapewne tylko niektóre z kolejnych wątków.

Ponadto, moim zdaniem druga fala pandemii COVID-19 w dalszym ciągu zaskakuje na minus. Liczba zakażeń wciąż jest bardzo wysoka. Służba zdrowia jest na skraju wyczerpania. Liczba pośrednich ofiar pandemii szybko rośnie. Wiele krajów zaostrza i przedłuża lockdowny. Konsekwencją będą negatywne skutki w wielu gospodarkach.

Pierwsza fala i pierwszy lockdown część ludzi potraktowała jako „przerwę” (poremontujemy, posprzątamy, pooglądamy filmy, pogramy, nadrobimy zaległości). Drugiej może towarzyszyć większy stres i w efekcie większy/trwalszy wpływ na decyzje konsumenckie. Więcej osób straci pracę, więcej będzie bankructw, a konsekwencje będą trwalsze.


Czy WIG20 odrobi straty z lutowo-marcowego załamania?

 

Kiedyś na pewno 🙂 W najbliższym czasie się tego nie spodziewam. Cieszyć mogą pierwsze sygnały sugerujące odbijanie sektora bankowego, ale jednocześnie widać już oznaki – przynajmniej krótkoterminowego – ochłodzenia. Ponadto, wśród 4 najbardziej wpływowych spółek z WIG20 jest jeden bank (PKO BP), miedziowy KGHM (niemal 200% wzrostu od marcowego dołka) oraz Allegro i CD Projekt.

Nie mam żadnych wątpliwości, że dzięki dwóm ostatnim spółkom WIG20 zyskuje w oczach wielu inwestorów, w tym również, a może przede wszystkim – zagranicznych. Rośnie jego zróżnicowanie, nowoczesność i przebojowość. Ponadto indeks przestaje być „zakładnikiem” spółek Skarbu Państwa, czy sektora bankowego.   

Ale…

Allegro weszło do indeksu z kosmicznymi wręcz wskaźnikami i najbliższe miesiące/kwartały pokażą, na ile były one uzasadnione. Osobiście uważam, że Allegro ciężko będzie osiągać wyniki usprawiedliwiające tak wysoką wycenę, co samo w sobie może stanowić pretekst do pozbywania się akcji e-commercowego giganta. Jeśli na ten scenariusz nałoży się zdecydowane pogorszenie sentymentu do sektora nowych technologii (warto zerkać na wykres Nasdaq), to utrzymać wciąż wysokie notowania Allegro będzie jeszcze ciężej.

Druga spółka to CD Projekt, którą darzę szczególnym sentymentem. To była moja najlepsza inwestycja w historii (procentowo i wartościowo). Z Wiedźminami zarwałem też niejedną nockę 🙂 Oczekiwania związane z premierą gry „Cyberpunk 2077” są gigantyczne i nawet realizacja optymistycznych scenariuszy dotyczących sprzedaży nie gwarantuje podobnego optymizmu po premierze na wykresie akcji spółki.

Poniżej tweet sprzed miesiąca z wykresem pokazującym, jak zachowywał się kurs CD Projekt przez rok po premierze Wiedźmina 3. Wówczas jednak wycena spółki przekraczała 2 miliardy złotych. Obecnie przekracza 36 miliardów…

Mimo że spodziewam się spadków, nie mam większych wątpliwości, że w dłuższym terminie w polskich akcjach drzemie naprawdę spory potencjał. Warto zatem pilnie obserwować notowania wybranych spółek. Jeśli spadkowy scenariusz się zrealizuje, z pewnością pojawią się też okazje. 


Jeśli chcesz jeszcze poczytać, poniżej wkleiłem kilka ciekawych materiałów.

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, ale nie tylko, zerkaj na Twittera.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

2 myśli nt. „Co dalej z WIG20? „Wartość” czy „wzrost”? Czy szczepionki rozwiązują problem COVID-19?

  1. Cześć Pawle
    Fajnie że wyraziłeś swoją opinię na temat polskiego rynku akcji na przyszłość. Ja osobiście staram się koncentrować na spółkach typu growth jak Dino czy Tsgames ale nie inwestuje więcej niż 10% portfela. Troszkę kupiłem spekulacyjnie parę dni temu tzw. VALUE np. PKO Peo PKN PZU raczej z zamiarem niebawem na sprzedaż tak więc moje zaangażowanie obecnie w akcje jest małe…

    • Nie ma sprawy 🙂 Pisząc, poukładałem sobie sporo tematów. Oczywiście rysowane przeze mnie scenariusze mogą się ziścić, aczkolwiek nie muszą. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co dokładnie wydarzy się za kilka tygodni, czy miesięcy. Inwestując na rynkach trzeba o tym pamiętać. Ten rok dobitnie pokazał, jak ważna jest otwarta głowa i umiejętność szybkiej adaptacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*