CD Projekt w WIG20? Bardzo możliwe

Akcje CD Projekt wyznaczyły dziś swój rekord wszech czasów – 61,80 złotego. To oznacza, że producent gier komputerowych jest obecnie wart niemal 6 miliardów złotych. Tańszych od CD Projekt jest więc aż 5 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. To jednak nie koniec.

Akcje CD Projekt podrożały dzisiaj o 3,52 procent i tym samym kolejny raz w niedługim okresie wyznaczyły swoje historyczne maksimum na poziomie 61,80 złotego. To rekord zarówno w cenach sesyjnych, jak i w kursach zamknięcia. Tak drogo za producenta „Wiedźmina” na polskiej giełdzie jeszcze nie płacono.

Akcje CD Projekt w WIG20? 5 „gigantów” tańszych

Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Przy tej cenie za akcję, wycena rynkowa całej spółki sięga 5,94 miliarda złotych. CD Projekt jest tym samym droższy niż pięć najtańszych spółek wchodzących w skład WIG20. Oczywiście, od każdej z osobna 🙂

W gronie blue chipów kapitalizację niższą niż obecna wycena rynkowa CD Projekt mają Energa (4,1 mld złotych), Enea (4,5 mld złotych), Asseco Poland (4,7 mld złotych), Tauron (5,1 mld złotych) oraz Eurocash (5,5 mld złotych).

Wszystkie wymienione spółki miały dzisiaj również niższe od CD Projekt obroty (13,2 mln zł) – Energa (6,4 mln zł), Enea (8,5 mln zł), Asseco Poland (4,2 mln zł), Tauron (4,2 mln zł) oraz Eurocash (niemal 6,9 mln zł).

Mało tego, niższą wartość handlu akcjami miały dzisiaj również takie tuzy warszawskiego parkietu, jak mBank, Cyfrowy Polsat, Polska Grupa Energetyczna, czy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Akcje CD Projekt w WIG20? Bardzo możliwe

Ktoś może powiedzieć „zdarzyło się”, czy „taki dzień”. To też nie do końca jest prawda. Dla przykładu, według statystyk GPW, obroty akcjami CD Projekt w transakcjach sesyjnych w styczniu tego roku sięgnęły w sumie 202,7 miliona złotych. To daje spółce pod tym względem 22 miejsce na giełdzie.

Producenta „Wiedźmina” wyprzedził jednak Polimex-Mostostal, któremu – przy obecnych rozmiarach – wskoczenie do WIG20 raczej nie grozi oraz ING BSK, który znajduje się aktualnie w mWIG40, ale jeśli miałby wskoczyć do WIG20, to musiałby „wyskoczyć” z niego inny bank. Banki okupują bowiem w WIG20 aż pięć miejsc. To maksimum przewidziane dla jednego sektora.

Dodam tylko, że w lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu CD Projekt pod względem obrotów zajmował odpowiednio 20, 12, 16, 26, 19 i 14 miejsce. Wychodzi na to, że z pierwszej dwudziestki wypadł tylko raz – w październiku.

GPW rewidując skład indeksów bierze pod uwagę nie tylko kapitalizację (wartość rynkową) spółki, czy obroty, ale również free float. Ten w przypadku CD Projekt też wygląda „całkiem przyzwoicie” (ponad 64 procent).

Wychodzi więc na to, że akcje CD Projekt w WIG20 to całkiem prawdopodobny scenariusz. Jeśli nie podczas najbliższej rewizji indeksów, to niewykluczone, że podczas którejś z kolejnych.

Na koniec mam olbrzymią prośbę do dziennikarzy i redaktorów, którzy obserwują tego bloga i zdarza im się „podchwycić” poruszony na jego łamach temat. Będę niezwykle wdzięczny za podawanie źródła. To nie wstyd zacytować bloga, czy inną stronę internetową. Wstyd to wykorzystać czyjąś pracę i podpisać pod nią tylko własne nazwisko bądź pseudonim.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo. Ponadto, posiadam akcje CD Projekt w prywatnym portfelu inwestycyjnym.

3 myśli nt. „CD Projekt w WIG20? Bardzo możliwe

  1. Dlaczego by nie? Panowie ciężko pracowali na swój sukces, a dodatkowo wraz z nowymi spotami dotyczącymi Cyberpunka akcje skaczą więc to bardzo realna szansa.

  2. Nie wiem, czy bilans $ CD Projekt jest na tyle stabilny, żeby wprowadzać spółkę do WIG20. Tzn. osiągnęli spektakularny sukces, nie przeczę, ale ich kolejne produkcje, tj. film o Wiedźminie + Cyberpunk na konsole i gry to już nie lada wyzwanie. Ale życzę im jak najlepiej. Ja akcje CDP opchnąłem po górce przy premierze Wieśka 3. Pozdro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*