Artykuły giełdowe, na które warto zerknąć #ogiełdzie

W tym wpisie polecam artykuły giełdowe, które warto przeczytać. To już trzeci materiał z cyklu, który wystartował w styczniu. Zawiera on odnośniki do tekstów, które powinny zaciekawić osoby zainteresowane giełdą i finansami. Oczywiście wraz z krótkim komentarzem.

Raz jeszcze chciałbym powtórzyć – to nie ranking, a totalnie subiektywne zestawienie. Nie są to też najlepsze artykuły giełdowe. To treści, które mnie zainteresowały i chciałbym po prostu zwrócić na nie uwagę. Jednocześnie też zarchiwizować materiały, do których zapewne jeszcze wrócę…

Aby przejść do konkretnego artykułu kliknij w fotkę

„Przy posiłku trzeba myśleć o kolejnym polowaniu”

Czy akcje będą drożały, a może czeka nas korekta, czy zadziała poziom wsparcia widoczny na wykresie spółki, czy opublikuje ona lepsze od prognoz wyniki finansowe, jakie przedstawi zmiany w strategii i czy jest szansa na wejście na kolejne rynki? To tylko przykładowe pytania, które zadają sobie giełdowi inwestorzy. Rzadko kto interesuje się tym, jak wygląda proces IPO (pierwsza oferta publiczna).

Dlatego uważam, że warto przeczytać (a nawet i obejrzeć) rozmowę Przemysława Tychmanowicza z Parkietu z Maciejem Jacenko, dyrektorem departamentu rynków kapitałowych w Haitong Banku, który opowiada przede wszystkim o kulisach procesu IPO. Nie jest to wiedza niezbędna z punktu widzenia inwestora giełdowego, ale myślę, że warto poświęcić 20 minut, zobaczyć inną perspektywę i dzięki temu nieco poszerzyć swoje giełdowe horyzonty 🙂

„Dywidendy 2017: Spółki z WIG20 płacą coraz mniej”

Na temat dywidend i byłych już „dywidendowych pewniaków” pisałem na blogu mniej więcej rok temu we wpisie Wypłata dywidendy to nie zawsze jest dobra wiadomość. Zdecydowanie szerzej do tego tematu podszedł Daniel Paćkowski. Jego artykuł na StockWatch.pl to bardzo fajny zbiór informacji dotyczących tego, jak chętnie, bądź niechętnie, obecnie zyskami dzielą się blue chipy.

Poza tym, że w tekście można znaleźć aktualne informacje dotyczące dywidend, materiał pokazuje, że na giełdzie nie ma pewników i warto często mówić „sprawdzam”. To, że spółka jest w WIG20, czy że ma znaczący udział w rynku, na którym działa, nie gwarantuje, że zapewni ona inwestorom solidną dywidendę.

Energetyka i banki jako sektory defensywne? Pierwszy z nich czekają gigantyczne inwestycje, drugi również musi szybko dostosowywać się do zmieniającego się rynku. Oba są też regularnie orane przez polityków. Jeśli tak mają wyglądać bezpieczne przystanie, to osobiście wolę postawić na spółki wzrostowe.

„Kobiety są lepszymi inwestorami niż mężczyźni”

Wiem, że tego bloga czytają również panie, więc korzystając z okazji pozdrawiam płeć piękną 🙂 A wracając do tematu… na trzeci element tego zestawienia wybrałem przygotowane przez PAP omówienie wyników sondażu przeprowadzonego przez Fidelity Investments.

Swoją opinię na ten temat miałem przyjemność przedstawić ponad pięć lat temu pracując jeszcze jako analityk Money.pl w artykule, który został opublikowany w serwisie iWoman. Było to dawno dawno temu, ale wciąż można go znaleźć tutaj.

Mimo wszystko, nie podjąłbym się konkretnej odpowiedzi na pytanie „kto jest lepszym inwestorem?” W inwestowaniu przydaje się pewien zestaw cech, który może występować zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Statystyki Fidelity Investments – pokazujące minimalną przewagę pań – również nie dają jednoznacznej odpowiedzi 🙂


Jeśli spodobał Ci się artykuł, wpadaj częściej na bloga Analityk gra na giełdzie. Jeśli chcesz jeszcze poczytać, poniżej podrzucam kilka ciekawych materiałów 🙂

Jeśli natomiast nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, zerkaj na mojego Facebooka lub Twittera. Serdecznie zapraszam 🙂


Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

Jedna myśl nt. „Artykuły giełdowe, na które warto zerknąć #ogiełdzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*