Akcje KGHM. Warto kupić, a może lepiej sprzedać?

Akcje KGHM ponownie są w ścisłym centrum zainteresowania inwestorów handlujących na GPW. Czy obecnie warto zainwestować w miedziową spółkę, a może lepiej sprzedać jej akcje? Poniżej kilka moich spostrzeżeń i obserwacji.

Już na wstępie chciałbym wyjaśnić jedną kwestię – posiadam akcje KGHM w prywatnym portfelu inwestycyjnym. Zdaję sobie sprawę, że wcześniej kilkukrotnie pisałem na temat mojego negatywnego stosunku do akcji przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo (między innymi w sierpniowym artykule Politycy chcą kupić poparcie. Zapłacą nie tylko banki), ale KGHM jest spółką, którą osobiście darzę olbrzymią sympatią.

Nie tylko dlatego, że była to jedna z moich pierwszych mocno zyskownych inwestycji na GPW, ale również dlatego, że bardzo dużo się dzięki niej nauczyłem. Pamiętam, jakby to było dzisiaj, kiedy w listopadzie 2008 roku kupowałem pakiecik akcji KGHM średnio po 25 złotych za sztukę. Prognozowałem wówczas, że ich kurs spokojnie dojdzie w okolice 100 złotych. Niecałe trzy lata później akcja KGHM „chodziła po” niemal 200 złotych. Co z tego, skoro sam sprzedałem posiadane papiery przy cenie wynoszącej niespełna 35 złotych 😉

Ale wracając do tematu… Poniżej zamierzam przedstawić kilka spostrzeżeń dotyczących miedziowego giganta. Czy warto kupować, trzymać, czy sprzedawać akcje KGHM? Tradycyjnie na to pytanie nie odpowiem. Takie decyzje każdy powinien podejmować samodzielnie. Podzielę się natomiast kilkoma wnioskami, które być może pomogą komuś podjąć decyzję.

Akcje KGHM mogą zyskać na rządach PiS (1)

Politycy – niezależnie od frakcji – „rozdając pieniądze na lewo i prawo” przed wyborami parlamentarnymi rzadko informowali skąd je wezmą. Jeśli już pojawiały się jakieś sygnały, to najczęściej dotyczyły banków, czy dużych sieci handlowych. Co ciekawe, część zapowiedzi polityków PiS-u, którzy właśnie przejmują stery w Polsce, powinna pozytywnie wpłynąć na akcje KGHM. Oczywiście, o ile zostaną zrealizowane i oczywiście, o ile nie zostaną „dobite” innymi pomysłami bijącymi w polską giełdę, jako całość.

O jakich zapowiedziach mowa? Beata Szydło na początku października (a więc niespełna miesiąc temu) obiecywała likwidację podatku miedziowego. Przygotowaliśmy projekt ustawy i jeśli państwo nam zaufacie, a PiS będzie tworzyło rząd, zlikwidujemy ten niesprawiedliwy podatek dla KGHM. Zrobimy wszystko, żeby KGHM rozwijał się – obiecywała wówczas kandydatka PiS na premiera nowego rządu (źródło: tvn24bis).

Poprawa sytuacji na wykresie akcji KGHM (2)

Choć sytuacja panująca na wykresie miedziowego giganta w dalszym ciągu jest bardzo niepewna, to kurs wciąż utrzymuje się powyżej kluczowego obecnie wsparcia umiejscowionego gdzieś pomiędzy liniami 88 a 90 złotych. Przed kilkoma dniami akcje KGHM testowały okolice 89 złotych (to było też ówczesne minimum), ale to zachęciło kupujących do podjęcia ryzyka i odważniejszych zakupów papierów miedziowej spółki.

Obecnie notowania znajdują się nieznacznie powyżej wspomnianego wsparcia (90,72 zł), co sugeruje, że sytuacja na akcjach KGHM w dalszym ciągu będzie nerwowa. Jeśli wsparcie ponownie uda się obronić, kolejne podejście w okolice psychologicznego poziomu 100 złotych powinno być jedynie kwestią czasu. Warto jednak podkreślić, że dopiero trwałe – najlepiej potwierdzone wzrostem obrotów – przebicie tej bariery otworzy akcjom KGHM drogę do dalszych (mocniejszych) wzrostów.

Akcje KGHM. Analitycy nie są zgodni (3)

Analitycy ING zamienili rekomendację „sprzedaj” na „trzymaj” akcje KGHM. Cena docelowa w górę z 91 do 100 złotych. Haitong Bank podtrzymał rekomendację „kupuj”, ale jednocześnie lekko obniżył wycenę akcji z 112,31 złotego na 108,47 złotego. Z kolei Credit Suisse przyciął zalecenie z „neutralnie” do „poniżej rynku”. Bardzo mocno obcięta została natomiast cena docelowa akcji KGHM (ze 115 do 74 złotych).

Trzy ostatnie rekomendacje analityków dotyczące KGHM, które udało mi się znaleźć, pokazują, że eksperci nie są jednomyślni, a ich wyceny są mocno „rozstrzelone” (niemal 50 procent licząc od minimalnej do maksymalnej). To może sugerować mocniejszy ruch. Wciąż pozostaje jednak pytanie, w którą stronę.

Osobiście obstawiam wzrosty, aczkolwiek w obecnej sytuacji rynkowej i politycznej żadnej opcji nie można wykluczać. Dlatego już przy ewentualnym zawieraniu transakcji, niezależnie od obstawianego kierunku, należy pamiętać o ustaleniu (w platformie lub chociażby w głowie) bezwględnego poziomu wyjścia z inwestycji (poziomu Stop Loss).

Notowania KGHM, a Chiny, ceny miedzi i działania ABW (4)

Cóż… o tym, jak prognozy zapowiadające spowolnienie w chińskiej gospodarce wpływają na notowania KGHM nikomu raczej opowiadać nie muszę. Kondycja gospodarcza Chin, jako kraju odpowiadającego za 40-45 procent światowej konsumpcji miedzi, mocno wpływa na notowania tego surowca, a jego cena z kolei odbija się na wycenie akcji KGHM. Tak też było dzisiaj. Ponad 2-procentowe spadki notowała zarówno miedź, jak i KGHM.

Zdecydowana większość ekspertów nie wróży najlepiej cenom miedzi. Osobiście jestem jednak nieco większym optymistą i widzę szansę na poprawę sytuacji. „Plan minimum” to trwalsze wyhamowanie spadków i ubijanie dna w okolicach poziomu 5000 dolarów za tonę. Nie wykluczyłbym jednak także mocniejszego odbicia na wykresie cenowym miedzi. Szanse na realizację tego scenariusza gwałtownie spadną, jeśli kurs surowca zanurkuje poniżej sierpniowych minimów (okolice 4860 $).

Nowa ekipa rządząca w Polsce, spekulacje dotyczące zmiany prezesa w KGHM, czy czynności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i śledztwo prokuratury dotyczące projektów inwestycyjnych realizowanych na terenie Zagłębia Miedziowego to również są tematy, które mogą powodować wahania kursu. O ile jednak nie zapadną decyzje mogące w długim terminie negatywnie wpłynąć na działalność i wyniki finansowe KGHM, wahania te powinny być jedynie krótkoterminowe.

Zdecydowanie trwalsze i znacznie trudniejsze dla kursu KGHM byłyby już natomiast całkowita likwidacja tego, co zostało po OFE (część akcyjna), czy wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. Efektem „wdrożenia” obu pomysłów będzie zapewne wycofywania się inwestorów z GPW (w tym kluczowej zagranicy), a w konsekwencji totalna marginalizacja polskiego rynku kapitałowego.

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. Wszelkiego rodzaju szacunki bazują na ogólnodostępnych informacjach i powinny być traktowane wyłącznie poglądowo. Chciałbym też jeszcze raz zaznaczyć, że posiadam akcje KGHM w moim prywatnym portfelu inwestycyjnym.

2 myśli nt. „Akcje KGHM. Warto kupić, a może lepiej sprzedać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

CommentLuv badge