Akcje CI Games zanurkowały, ale nie przez wyniki…

Akcje CI Games w piątek zostały przecenione o ponad 20 procent. Większość komentatorów daje bardzo konkretną odpowiedź dotyczącą powodu tak mocnego spadku notowań producenta gier – rozczarowujące wyniki w postaci 10 milionów złotych straty netto. Nie zgadzam się z tą teorią.

Z wynikami finansowymi CI Games za pierwsze półrocze 2018 roku inwestorzy mogli zapoznać się po zamknięciu czwartkowej sesji – przychody na poziomie nieznacznie przekraczającym 13 milionów złotych (wobec ponad 73 milionów w analogicznym okresie poprzedniego roku) i niemal 10 milionów złotych straty netto (1,5 mln zł zysku w pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku).

Nie będę skupiał się samym raporcie, ponieważ w tym momencie nie ma to większego znaczenia. Wyniki są po prostu słabe, aczkolwiek nie sądzę, że przed ich publikacją było wielu inwestorów, czy analityków giełdowych, którzy spodziewali się pozytywnego zaskoczenia, a może nazwijmy to wprost – cudu.

Odrabianie strat na giełdzie. To nie takie proste…

Żeby jakakolwiek spółka mogła pochwalić się atrakcyjnymi wynikami w danym okresie, musi w nim oferować nowy/atrakcyjny produkt lub usługę. Moim zdaniem, oczekiwania dotyczące wyników CI Games były bardzo niskie i nawet informacja o kilku milionach złotych straty nie powinna zrobić na nikim większego wrażenia.

Akcje CI Games spadają o 20 procent

Nie powinna, aczkolwiek akcje CI Games zanurkowały w piątek o ponad 20 procent. Wielomilionowa strata, mocny spadek kursu – tak można podsumować większość komentarzy. To bardzo duże uproszczenie, ponieważ kilka minut po najnowszym raporcie finansowym CI Games opublikował jeszcze jeden – moim zdaniem dużo ważniejszy – komunikat.

Podatek Belki od zysków na giełdzie – co i jak?

Wynika z niego, że zarząd spółki CI Games chce upoważnienia do podwyższenia kapitału zakładowego firmy o kwotę nie większą niż 1,133 miliona złotych w ciągu trzech lat od zarejestrowania zmiany statutu spółki. Otwiera to drogę do jednej lub kilku emisji nowych akcji.

Choć w licznie publikowanych w piątek informacjach spółka zapewnia, że głównym celem jest elastyczniejsze pozyskiwanie środków na potencjalne akwizycje lub realizowane projekty i obecnie nie ma planu emitowania nowych akcji, to zgoda na takie działanie szeroko otwiera furtkę do bardzo mocnego rozwodnienia kapitału.

Jak zacząć grać na giełdzie? Inwestowanie na GPW w pigułce

Kwota podana w komunikacie – 1,133 miliona złotych – na pierwszy rzut oka nie robi wrażenia. Tym bardziej, że nawet po 20-proc. przecenie z piątku, cała spółka wciąż jest warta ponad 160 milionów złotych. Warto jednak pamiętać, że podana przez CI Games wartość została wyliczona na podstawie wartości nominalnej akcji (0,01 złotego).

Tym samym podniesienie kapitału zakładowego o maksymalną zakładaną kwotę, czyli o 1,133 miliona złotych, oznacza podniesienie go aż o 75 procent. Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak duże może okazać się potencjalne rozwodnienie…


Zapraszam wszystkich do odwiedzania bloga Analityk gra na giełdzie. Jeśli chcesz jeszcze poczytać, poniżej wkleiłem kilka ciekawych materiałów.

Jeśli natomiast nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, zerkaj na mojego Facebooka lub Twittera. Serdecznie zapraszam 🙂


Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

2 myśli nt. „Akcje CI Games zanurkowały, ale nie przez wyniki…

    • Cześć. Aktualnie obserwuję więcej papierów, ale mocno skróciłem horyzont, więc dopiero się uczę tej perspektywy. Od czasu do czasu podzielę się tu obserwacjami i przemyśleniami.

      Nie spodziewam się zatonięcia CDR. Ekipa CD Projekt świetnie zna się na minimum dwóch rzeczach – robieniu gier i na marketingu 🙂 Odnośnie ceny akcji jestem już mniej optymistyczny. Główny powód to oderwanie się wyceny od możliwości finansowego „sprostania” mocno wyśrubowanym oczekiwaniom. To oczywiście nie jest żadna rekomendacja.

      WIG20? Nie wiem, nie patrzyłem 🙂 A tak poważniej, to zobaczymy, jak będzie radził sobie w okolicach 200-sesyjnej średniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*