Akcje CD Projekt szybują, akcje CCC nurkują…

Akcje CD Projekt, po publikacji najnowszych wyników finansowych, ruszyły z kopyta w górę i sesję zamykały niemal 10-procentowym wzrostem oraz nowym rekordem wszech czasów. Akcje CCC, po informacji o emisji akcji bez prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, potaniały o prawie 6 procent.

Jako, że obie spółki mają solidny udział w moim portfelu, postanowiłem podzielić się kilkoma prywatnymi przemyśleniami 🙂

Akcje CD Projekt szybują

CD Projekt mocno zaskoczył wynikami. Spółka w drugim kwartale tego roku zarobiła na czysto 73,3 miliona złotych, podczas gdy prognozowany zysk netto CD Projekt wynosił 52,3 miliona złotych. To oznacza, że osiągnięty wynik był o ponad 40 procent lepszy od oczekiwań analityków sondowanych przez PAP.

Wyższe od eksperckich szacunków były zresztą wyniki na każdym poziomie (przychody, EBITDA, EBIT, zysk netto). Muszę się przyznać, że moje oczekiwania były jeszcze mniej wyśrubowane niż rynkowy konsensus. Według mnie, każdy rezultat powyżej zysku z pierwszego kwartału (45,3 mln zł) byłby sukcesem spółki 🙂

Najnowsze wyniki CD Projekt pokazują, że technologiczna spółka nie ma żadnego problemu z zarabianiem pieniędzy na swoich nowych pomysłach i rozwiązaniach, a ponadto długo jeszcze będzie czerpać z sukcesu Wiedźmina. Poza tym, obrany kierunek (mikropłatności, multiplayer) daje szanse na dalszy rozwój biznesu.

Najbardziej cieszy mnie to, że zyski przestały płynąć jedynie po udanych premierach. Pomysły i działania CD Projekt nie wykluczają gwałtownych skoków wyników po przyszłych premierach gier, ale pokazują, że w „okresie międzypremierowym” spółka nie zamierza generować jedynie kosztów związanych z produkcją nowych tytułów. To bardzo dobry sygnał dla posiadaczy akcji.

Akcje CCC nurkują

Akcje CCC to odwrotna sytuacja. No cóż… wszyscy wiemy, że na giełdzie nie da się cały czas zarabiać 🙂 Z kolei tego, że dzisiejszej sesji akcje producenta obuwia nie zaliczą do udanych, można było spodziewać się już wczoraj wieczorem, kiedy pojawił się komunikat o emisji 2 milionów akcji zwykłych i pozbawieniu prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy.

W takiej sytuacji wystarczyło proste przeliczenie. Ile akcji było w obrocie przed informacją? 39 164 000 Ile ma być po emisji? 41 164 000 O ile zwiększy się liczba akcji? O około 5 procent. Takiej skali spadku się spodziewałem. Wyszło nieco więcej (5,75%), ale w trakcie sesji akcje CCC taniały jeszcze mocniej.

Czy emisja nowych akcji musi oznaczać, że trend wzrostowy na wykresie CCC się zakończy? Niekoniecznie. Spółka niedawno opublikowała bardzo dobre, wyraźnie lepsze od prognoz wyniki, ma dobre perspektywy, a dodatkowy kapitał ma zostać wykorzystany na rozwój działalności.

Ponadto, notowania akcji CCC są w wyraźnym trendzie wzrostowym przez ostatnie kilkanaście miesięcy, więc nie wykluczyłbym scenariusza, w którym idący w górę kurs „wchłonie” negatywny wpływ rozwodnienia akcji. Inna sprawa to wizerunek. Emisje bez prawa poboru pokazują, że spółki które decydują się na taki krok, nie szanują  swoich najmniejszych inwestorów.

Dlatego, choć nie zmieniam zdania odnośnie samej spółki i jej perspektyw, to zmieniam nastawienie do akcji CCC z optymistycznego na neutralne. Nie wykluczam też scenariusza, w którym poszukam dobrego momentu, aby je sprzedać.


Zapraszam wszystkich do zaglądania na bloga Analityk gra na giełdzie. Jeśli chcesz jeszcze poczytać o giełdzie, poniżej załączam kilka ciekawych materiałów 🙂

Jeśli nie chcesz przegapić kolejnego wpisu, zerkaj na mojego Facebooka lub Twittera. Serdecznie zapraszam 🙂


Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych.

Jedna myśl nt. „Akcje CD Projekt szybują, akcje CCC nurkują…

  1. Cóż, zawsze powtarzam, że branża, a w zasadzie sam rynek gier wideo jest mocno niepewny. Dlaczego? Ponieważ jest zbyt mocno uzależniony od emocji odbiorców. A Wy jak myślicie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*