Akcje CD Projekt – sprzedać czy może warto kupić?

Akcje CD Projekt ponownie poprawiły swoje historyczne maksima. Kolejne w tym tygodniu rekordowe notowania producenta Wiedźmina mogą sugerować, że to jeszcze nie koniec. Trzymać, sprzedać, a może kupić akcje CD Projekt? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam. Ja mogę jedynie napisać, dlaczego spółka w dalszym ciągu ma spory udział w moim prywatnym portfelu.

26,57 złotego – tyle wynosi dzisiejsze, a jednocześnie historyczne maksimum na akcjach CD Projekt (nie uwzględniając oczywiście notowań Optimusa). Warto wspomnieć, że to niemal 80 procent więcej niż rok wcześniej. Kto zdecydował się zagrać pod premierę flagowego produktu spółki, czyli gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, z pewnością nie ma podstaw do narzekania.

Jest hit, jest sprzedaż, jest próg rentowności (jak chwalił się prezes spółki, trzyletnie nakłady na produkcję Wiedźmina 3 zwróciły się już w dniu premiery), będą też zyski, więc i kurs idzie w górę. Jak to na giełdzie, wciąż pozostaje jednak pytanie: co dalej?

Rekomendacje dla akcji CD Projekt głównie optymistyczne, ale…

Tydzień przed premierą gracze na całym świecie zamówili milion egzemplarzy gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. W czerwcu spółka poinformowała natomiast, że przez pierwsze dwa tygodnie zdołała sprzedać komputerowym i konsolowym graczom cztery miliony kopii najnowszej części przygód Geralta z Rivii.

Żadną tajemnicą nie jest, że to właśnie od sprzedaży Wiedźmina zależą tegoroczne wyniki finansowe CD Projekt. Pewien przedsmak dostaniemy, kiedy spółka 26 sierpnia pochwali się raportem za pierwsze półrocze. Wówczas analitycy dostaną też solidną bazę do sporządzania prognoz na cały rok (zarówno dotyczących sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, jak i wyników finansowych spółki). Aktualnie eksperci są optymistami, choć nie wszyscy.

Najnowsze rekomendacje dla akcji CD Projekt

Instytucja Data Zalecenie Wycena (zł)
Wood&Company 18.06.2015 kupuj 28,90
ING Securities 12.06.2015 trzymaj 25,90
DM BZ WBK 11.06.2015 sprzedaj 23,00
Trigon DM 10.06.2015 kupuj 38,00
Noble Securities DM 25.05.2015 kupuj 30,85
średnia wycena
29,33

  źródło: analitykgranagieldzie.pl na podstawie informacji
PAP, ISBnews i CD Projekt

Dlaczego wciąż trzymam akcje CD Projekt?

Od razu zaznaczam – nie posiadam uprawnień doradcy inwestycyjnego, nie zamierzam wyceniać akcji CD Projekt, ani też rekomendować ich kupna, bądź sprzedaży. Przygotowany materiał nie jest również przekrojową analizą, a raczej kilkoma luźno opisanymi czynnikami, które sprawiają, że – mimo całkiem fajnego już wzrostu kursu – w dalszym ciągu jestem posiadaczem akcji spółki.

Pierwszy argument jest najbardziej klarowny i chyba również obecnie najbardziej cenotwórczy. Po prostu uważam, że spółka zdoła sprzedać więcej egzemplarzy trzeciej części Wiedźmina niż szacuje większość analityków. Optymistyczny scenariusz na 2015 rok w moim odczuciu to około 10 milionów sprzedanych sztuk, a nawet lekko powyżej tej wartości. Bardzo ambitnie, aczkolwiek moim zdaniem też całkiem realnie.

Na temat samego Wiedźmina rozpisywał się nie będę. Najlepszym wskaźnikiem jest liczba zarwanych z powodu gry nocek 😉 Sprzedaży powinien sprzyjać też sezon wakacyjny i brak większej konkurencji na rynku. Kilka decyzji o zakupie Wiedźmina zapadło zapewne też po wtopie zanotowanej przez producentów/wydawców gry Batman: Arkham Knight. Co tu dużo pisać – wszystkie te czynniki sprawią, że w najnowszym raporcie CD Projekt zobaczymy zdecydowanie wyższą wartość sprzedaży niż te wspomniane wcześniej cztery miliony sztuk.

Nie tylko sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon…

Kolejna sprawa to, mam wrażenie, trochę niedoceniany segment cyfrowej dystrybucji gier, który spółka CD Projekt realizuje za pośrednictwem platformy GOG.com. Nie ma co oczywiście porównywać go z głównym produktem. Nie ta skala. Warto jednak pamiętać, że wyniki finansowe producentów gier – ze względu na cykl produkcyjny – podlegają olbrzymim wahaniom. Tym samym, każde działanie choćby lekko je stabilizujące (przenoszące na wyższy poziom) jest na wagę złota.

14 maja 2015 roku GOG Ltd. (właściciel platformy cyfrowej dystrybucji oraz strony internetowej GOG.com) wypłacił na rzecz jedynego udziałowca, czyli właśnie spółki CD Projekt dywidendę w wysokości 1,8 miliona euro. Uwzględniając średni kurs Narodowego Banku Polskiego z tego dnia to niemal 7,4 miliona złotych. Rok wcześniej dywidenda wyniosła około 8,3 miliona złotych. Zestawiając to z prognozowanymi wynikami na sprzedaży Wiedźmina to niewiele, ale premiery takiej jak Wiedźmin 3: Dziki Gon spółka nie ma przecież co roku.

Dodatkowo, w czerwcu CD Projekt poinformował, że w ciągu dwóch tygodniu od premiery blisko 700 tysięcy graczy uruchomiło grę Wiedźmin 3: Dziki Gon za pośrednictwem technologii GOG Galaxy. Mimo bardzo młodego wieku produktu (debiut także w maju) to ponad połowa graczy, którzy kupili grę w wersji na komputery PC. Wykorzystanie sukcesu Wiedźmina do promocji nowego narzędzia dla graczy znacznie zwiększa szanse na jego sukces, również finansowy.

Jest jeszcze jedna kwestia, choć zdecydowanie nie jest to powód, dla którego kupiłem i trzymam akcje 🙂 Moim zdaniem spółka jest atrakcyjnym celem do przejęcia przez któregoś ze światowych gigantów (Electronic Arts, Activision Blizzard, Take-Two Interactive, Ubisoft…). Serie gier Call of Duty, FIFA, Diablo, czy GTA – to przykłady pokazujące, że mając rozpoznawalną markę i robiąc dobrą grę (czasem wystarczy tylko jej nie spieprzyć) sukces jest niemal pewny.

CD Projekt ma prawa do znanej marki, globalny produkt i… wycenę na poziomie 2,5 miliarda złotych. Zestawiając ją z wcześniejszymi wynikami spółki jest niemal kosmiczna. W miarę sensownie wygląda dopiero po uwzględnieniu prognoz. Z drugiej strony, te 2,5 miliarda złotych to nieco ponad 660 milionów dolarów. Dla porównania, kapitalizacja Electronic Arts, czy Activision Blizzard oscyluje wokół 20 miliardów dolarów.

Akcje CD Projekt. Gwint opcją na dodatkowe zyski

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. W kwestii akcji CD Projekt nie jestem też obiektywny, ponieważ posiadam akcje spółki w portfelu.

6 myśli nt. „Akcje CD Projekt – sprzedać czy może warto kupić?

 1. Tak jak napisałeś w tej chwili bardzo trudno powiedzieć co będzie dalej. Ta spółka ma ogromne szanse. Nawet możliwości przejęcia stanowią dodatkowy pozytywny wyróżnik. Z drugiej strony wskaźnik P/E też jest bardzo wysoki. Jakiś czas temu napisałem trafny komentarz o możliwej korekcie, która w ciągu kilku dni się zmaterializowała. Subiektywnie wydaje mi się, że ryzyko większej korekty nadal wisi nad spółką. Jednak trend wzrostowy trwa i dopóki nie pojawią się sygnały jego zakończenia trzymanie akcji jest słuszne.

 2. Dzięki wielkie za pierwszy komentarz, który nie jest spamem 🙂 Co do P/E to w przypadku CD Projekt wskaźnik musi być wysoki, bo spółka jeszcze nie „zmonetyzowała” największego w swojej historii projektu. Po publikacji wyników finansowych za drugi kwartał wskaźnik gwałtownie spadnie. Przez kolejne trzy kwartały powinien dalej spadać, aczkolwiek znacznie wolniej. Później (kiedy z obliczeń „wypadnie” drugi kwartał 2015 – debiut gry Wiedźmin 3: Dziki Gon) zapewne będzie znów rósł. No chyba, że pojawi się kolejne źródło „olbrzymich” przychodów (dobrze sprzedający się dodatek, nowa gra). Taka kolej rzeczy w przypadku producentów gier komputerowych skupiających się na jednym, dwóch kluczowych tytułach. Tym bardziej cieszy, że spółka walczy, by choć trochę „ustabilizować” wyniki.

 3. Może być jednak tak, że P/E spadnie, ale nadal będzie wysoki w porównaniu do innych spółek z branży i wtedy to kurs zacznie dążyć do równowagi w tym zakresie. Zgadzam się natomiast, że dużo zależy od spółki, która próbuje poszerzać źródła przychodów m. in. za pośrednictwem gog’a. Jeśli jej się to uda to pozytywny scenariusz będzie bardziej prawdopodobny. Z punktu widzenia analizy technicznej byłbym jednak ostrożny.

  • Sytuacja techniczna nie jest taka zła. Pierwsze wsparcie na wykresie CD Projekt to przedział 25,80 – 26 złotych. Ważniejsze jest moim zdaniem kolejne w okolicach 25 złotych, choć i przebicie tego poziomu wcale nie przekreśla szans na kontynuację wzrostów. „Martwić” zacząłbym się dopiero zamknięciem poniżej 23 złotych 🙂

   Nie zgadzam się jednak, że za wysoki P/E może gasić wzrosty. W przypadku takich spółek znacznie ważniejsze są perspektywy niż screen na dany moment. Jeśli więc CD Projekt nie spocznie na laurach (zacznie wypuszczać płatne dodatki do Wiedźmina 3, a być może nawet myśleć o kolejnej części oraz pracować nad nowymi dużymi tytułami i informować o tym), a jednocześnie będzie szukać sposobów, żeby „wypełnić luki” w momentach bez dużych premier, to wszystko z kursem powinno być dobrze.

   Oczywiście papier jest strasznie gorący i w najbliższym czasie to się na pewno nie zmieni. Taka sytuacja przyciąga graczy i spekulantów, którzy „huśtają” kursem (to nic złego, każdy chce zarobić :)). Dlatego też uważam, że korekta jest jak najbardziej możliwa. Kiedy jednak większość inwestorów czeka na korektę, rynek często wcale nie chce realizować takiego scenariusza. Ot, taka giełdowa ironia losu.

 4. Jak widać, czarny scenariusz zaczął się spełniać. Istnieje szansa, że dobiliśmy do ceny korekty – zastanawiam się nad dokupieniem akcji, czas pokaże czy moja decyzja okaże się prawidłowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*