Akcje CD Projekt. 4 sprawy, na które warto uważać

W poprzednim artykule pisałem o tym, dlaczego wciąż trzymam w portfelu akcje CD Projekt. Wpis był wyraźnie optymistyczny, więc ten będzie swojego rodzaju przeciwwagą. Zobacz cztery zagrożenia (czynniki ryzyka), które mogą uderzyć w notowania akcji CD Projekt.   

Nie od dziś wiadomo, że im wyższa jest oczekiwana stopa zwrotu, tym potencjalnie większe ryzyko musimy być w stanie zaakceptować. Oczywiście nie zawsze sytuacja wygląda tak, jak na książkowych wykresach, gdzie na jednej osi rysuje się historyczne stopy zwrotu, a na drugiej ryzyko, mierzone najczęściej którymś ze wskaźników zmienności. Mimo wszystko, warto mieć tę zależność na uwadze.

W poprzednim wpisie bardzo optymistycznie odniosłem się do inwestycji w akcje CD Projekt. Posiadam papiery producenta gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, więc nie jestem w 100 procentach obiektywny. Nie oznacza to jednak, że nie zdaję sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń, czy czynników ryzyka. Cztery, moim zdaniem najważniejsze, opisuję więc poniżej.

  • (1) Niezrealizowanie prognoz dotyczących sprzedaży Wiedźmina 3: Dziki Gon. Wyniki na sprzedaży flagowego produktu spółki to klucz do tegorocznych wyników finansowych CD Projekt. Średnia rynkowych prognoz oscyluje gdzieś w okolicach 7-8 milionów sztuk sprzedanych w 2015 roku. Przedsmak już pod koniec sierpnia. Jeśli – hipotetycznie – okazałoby się, że liczba sprzedanych egzemplarzy najnowszego Wiedźmina w pierwszym półroczu jest niewiele wyższa od liczb, którymi spółka pochwaliła się w czerwcu (4 miliony sprzedanych sztuk, dane za pierwsze dwa tygodnie sprzedaży) z pewnością odbiłoby się to na notowaniach CD Projekt.
  • (2) Brak decyzji o dywidendzie, bądź zapowiedź zbyt niskiej dywidendy. Jak chwaliła się spółka, trzyletnie nakłady na trzecią część przygód Geralta z Rivii zwróciły się już w dniu premiery. W sierpniowym raporcie powinniśmy więc zobaczyć olbrzymi zysk, który powinien przełożyć się na zapowiedź bardzo atrakcyjnej dywidendy (mówi się o ponad 10-procentowej stopie dywidendy z zysku za 2015 rok, pierwsza dywidenda w historii). Oczywiście spółka najpierw powinna zabezpieczyć sobie finansowanie produkcji nowych gier, czy dodatków. Reszta powinna jednak zostać wypłacona akcjonariuszom.
  • (3) Przesunięcie w czasie premier płatnych dodatków do Wiedźmina 3, czy odkładanie nowych tytułów. Pierwszy z płatnych dodatków do Wiedźmina 3: Dziki Gon – Serca z Kamienia – ma zadebiutować w październiku 2015, drugi – Wino i Krew – w 2016 roku (mówi się o pierwszym kwartale). Premiera samego Wiedźmina numer trzy była przekładana dwukrotnie. Za każdym razem kurs CD Projekt nurkował. Z kolei oficjalnej daty premiery gry Cyberpunk 2077 (kluczowy projekt spółki po Wiedźminie) jeszcze nie ma. Według mnie włodarze CD Projekt będą chcieli wykorzystać popularność Wiedźmina i jeszcze w tym roku bądź początkiem następnego (np. przy publikacji wyników za cały 2015 rok) powiedzą coś więcej na ten temat. Brak informacji dotyczących planów spółki nie będzie służył jej kursowi.

  • (4) Po prostu korekta. Akcje CD Projekt w ciągu roku podrożały o około 70 procent (uwzględniając dzisiejszy kurs), a w akcjonariacie jest sporo krótkoterminowych graczy i spekulantów, którzy bardzo szybko reagują na wszelkie znaczące informacje ze spółki (przesunięcia premiery, wyniki sprzedaży, nawet sama premiera gry Wiedźmin 3). Ponadto w okresie trzech ostatnich lat – choć zdarzały się solidne obsunięcia kursu – nie było żadnej trwalszej korekty. Taka sytuacja jest do utrzymania tylko, jeśli na rynek nie zaczną płynąć żadne niepokojące informacje. Ewentualna korekta może pojawić się nawet wbrew ogólnym tendencjom rynkowym (kurs spółki różnie na nie reaguje; dziś na przykład ceny akcji na GPW mocno spadają, a notowania CD Projekt wyglądają całkiem nieźle).

Akcje CD Projekt. Gwint opcją na dodatkowe zyski

Wszystkie zamieszczone na tej stronie teksty stanowią wyraz moich osobistych opinii oraz poglądów i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna lub sprzedaży papierów wartościowych. W kwestii akcji CD Projekt nie jestem też obiektywny, ponieważ posiadam akcje spółki w portfelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*